Tıklatacak Bir Meta Açıklaması Yazmanız İçin 10 SEO Tekniği [Örnekli]5 min read

İyi yazılmış bir meta açıklaması sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi tanıtır.seo uyumlu meta açıklaması

Daha fazla tıklama alırsınız.

Ziyaretçileri daha fazla abone yapma şansı yakalarsınız.

Arama motorları meta açıklamalarını sayfaları sıralamak için kullanmazlar ama tıklatmak için meta açıklamaları önemlidir.

Meta açıklama nedir?

Meta açıklama SEO’nun önemli unsurlarından biridir. Doğrudan google sıralamasına etkisi yoktur ama sitenizi tanıtmada önemli rol oynar.

Yoast Seo eklentisi ile meta açıklaması nasıl eklenir?

Yoast Seo eklentisi sitenizin meta açıklamasını yazabileceğiniz bir alan sunuyor. Önce yoast seo eklentisini yükleyin ve aktif edin. Sonra şu yolu izleyin;

Arama görünürlüğü -> Genel -> Meta açıklaması

Sitenizin meta açıklamasını bu bölüme ekleyebilirsiniz.

Okuyucuların tıklamaya değer meta açıklaması bulması sitenizin tıklamasını arttıracaktır. Peki en iyi meta açıklamasını nasıl yazarız?

Bu makalede kendini tıklattıran bir meta açıklama yazmanız için SEO tekniklerini okuyacaksınız.

Seo uyumlu meta açıklama teknikleri

  1. 156 karakter sayısına TAKILMAYIN!!!

Meta açıklama karakter uzunluğunu wordte ölçerek wordpresse aktarın. Uzun süre maksimum sayının 156 olduğunu bilirdik. Fakat Google güncelleme yaptı ve artık limit yok. Artık çok uzun meta açıklamaları da yazılıyor.

Karakter sayısı artık insanların talebine göre belirlemeliyiz. Yani en çok tutan sayıyı kullanmalısınız.

SEMRush çeşitli uzunluklarda deney yapmış. Deneyin sonucuna göre 320 karakteri geçen meta açıklamaları daha iyi sonuç vermiş.

Yukarıdaki örnekte göreceğiniz üzere iyi sonuç veren meta açıklamasının son cümlesi ortada kesilmiş.

Bu bilgilerle odaklanmanız gereken karakter sayısı 300-350 arası. Bu aralık birçok iyi performanslı blog postlarının aralığıdır. Siz de bu aralıkta kalın.

  1. Anahtar kelime bulundurun.

Anahtar kelime SEO’nun bel kemiğidir. İnsanların google’a yazıp aradığı elinin ve ağzının alışık olduğu kelime veya öbeğini meta açıklamanın içinde bulundurun. Bu şekilde okuyucu aradığının bu sayfada olduğunu düşünecektir.

  1. Değer önerinizi müşteriye aktarın

Her yazdığınız meta açıklamasında kullanıcının da ne düşüneceğini düşünmelisiniz.

Kullanıcının aklında “e peki benim işime yarayacak bir şey var mı burda?” sorusunu uyandırmamalısınız. Burada sizin spesifik değer öneriniz önemli hale geliyor.

Üzerine yazdığınız ürün veya hizmetin hakkındaki blog postunun spesifik olarak tam ne anlattığını açıkça belirtmelidir. Her yazdığınız meta açıklamasında aşağıdaki iki soruyu cevaplamaya çalışın;

  • “Sayfa ne öneriyor?” ve
  • “Bu siteyi neden ziyaret etmeliyim?”

Eğer şu an elinizdeki meta açıklaması bu iki soruyu cevaplayamıyorsa tam anlatana kadar tekrar yazmayı deneyin.

Değer önerinizin özgün ve rekabetten ayrışan bir öneri olması için rakiplerinizi de inceleyin. Rakiplerin meta açıklamalarında neler yazdığına bakın. Ve zaman harcayıp daha iyisini yazın.

Meta açıklamanızda “öğren”, “gör” veya “izle” gibi etkileşime girecek kelimeler bulundurun. “En iyi”, “Yeni” veya “popüler” gibi kelimeler de etkileşime faydalı olabilir.

4. Rakam, sembol ve özel karakterler kullanın

Rakam içeren başlıklar 73% daha fazla sosyal paylaşım ve etkileşim alıyorlar. Meta açıklamada da rakam kullanmak işe yarar.

Aslında sadece rakam değil, harf dışındaki her tür karakter (sembol, özel karakter, emojiler) tıklattırmada işe yarar.

  1. İyi karşılayıcı ve akıcı yazın

Yazılarınızı önce insan için oluşturun, arama motorları için değil. Yazdığınız yazıların meta açıklamaları ilgi çekici olmalı. Eğer arama motorları için yazarsanız gülünç olma ihtimali var.

Birçok anahtar kelimeyi ve öbeğini bir arada kullanmaya çalışmak arama motorunun gözünde size pek yardımcı olmayabilir.

Meta açıklama yazılarınızın arkadaşçıl olup olmadığını sakin gözle okuyarak belirleyin. Meta açıklamalarınız iyi karşılamıyorsa ve kolay anlaşılmıyorsa revize edin, yeniden yazın. Amacınız yumuşak bir tonda yazmak olmalı.

  1. Bir teklif veya aksiyon çağrısı ekleyin

Websitenizin meta açıklaması temelde arama motoru gözünde sitenizin reklamıdır. Sitenizin satış metnidir. Özellikle ilk sayfalarda çıkıyorsanız önemlidir.

İşe yarayacak bir meta açıklaması hazırlamalısınız. İşe yararlılığını da aksiyon çağrısı ekleyerek güçlendirebilirsiniz. İyi bir aksiyon çağrısı tıklama oranınızı da arttırır. Cevabınızı da rekabette öne çıkarır.

Salesforce ‘un kullandığı meta açıklamaya tekliflerini nasıl sunduklarına bir göz atın.

Bazı firmalar “Daha fazla öğren” veya “buraya tıkla” veya “Şimdi satın al” gibi kelimeler kullanıyorlar. Bu kelimeler ziyaretçiyi sitede nelerin beklediği ile ilgili açıkça bilgilendiriyor. Aynı zamanda bu kelimeler tıklamaya yardımcı olabiliyor. Buna ek olarak “abone ol” veya “sosyal medyada paylaş” gibi yönlendirmeler kullanan firmalar da olumlu sonuç alıyorlar.

  1. Bazen kişi isimleri kullanın

Bazı sektörlerde bazı müşterilerin, dağıtıcıların, markalar ve şirketinizin sahip olduğu sertifikaları kullanmak kaliteli görünüm oluşturmak ve inanılırlığınızı arttırmak ve haliyle tıklama oranını arttırır.

Çok fazla isim kullanmamak ve ölçüyü korumak akıllıca olabilir. Sonuçta karakter limitinizin içinde kalmalısınız.

  1. Google AdWords’teki rekabeti inceleyin

Google AdWords reklamlı içerik olarak 4 sayfa kullanıyorlar. İlk seçenekler olarak reklamlı sayfaları gösterdiğinden en iyi SEO ile bile 5. Sırada çıkma ihtimaliniz var. Bu yüzden düşündüğünüzden çok daha SEO’ya uygun ve çalışılmış bir meta açıklama hazırlamanız gerek.

Eğer pek satış kokmayan ama davet edici ve yardımcı meta açıklamaları yazmayı başarırsanız daha fazla tıklama almak için kalabalıktan sıyrılabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte reklamlardan sonraki meta açıklaması diğerlerine göre çok daha açık ve davet edici.

9. Metni tekrar tekrar okuyun, Proofread yapın!

 

Tabii ki tüm içeriğinizi yazdınız, editlediniz, proofread yaptınız ve yayınlayacaksınız. Aynı süreci meta açıklama için de geçirin. Tıklatma şansınızı arttırırsınız.

  1. Test edin, İzleyin ve güncelleyin

Online ortamda websiteniz için ve pazarlama çalışmalarınız için ne yapıyorsanız yapın, test edip izleyip aktivitelerinizi işe yarayan şeylere adapte etmeniz gerek. Bunlar aynı zamanda SEO ve meta açıklamalarınız için de geçerlidir.

Siteniz ve sektörünüz için çeşitli şeyleri küçük küçük denemekten korkmayın. Eğer bir şey işe yarıyorsa onu uygulamaya devam edin. Fakat mükerrerden uzak durun.

Eğer birden çok sayfa aynı meta açıklaması içeriyorsa ve arama motoru sonuçlarında aynı meta açıklamaları çıkarsa, okuyucu sitenizin içeriğine güvenmeyecektir. Meta içerikleri bu yüzden özgün olmalıdır.

 

Sonuç olarak;

En iyi meta açıklamaları yüksek kalite bir içerikle desteklenmelidir.

Arama yapma dünyası sürekli değişiyor. Fakat şu değişmiyor; okuyucunun ihtiyacına cevap veren, kullanıcı dostu, kaliteli içerikli websiteleri. Bu siteler hep kazanmaya devam edecek. Bu da yazdığını meta açıklama ile başlar. Meta açıklama bir kapıdaki hoş geldin yazısı gibidir.

Siz de kendine tıklattıran ve sitenizin tıklama oranını arttıran meta açıklamaları yazmak için yukarıdaki teknikleri uygulayın. Oluşan olumlu farkı göreceksiniz.

Sizin de daha iyi bir meta açıklama yazmak için kullandığınız bir yöntem var mı? Yorumlar bölümünden ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir