Blogunuzda 3 önemli bölge: Tasarımı iyi kulanın trafiğinizi arttırın [Resimli anlatım]4 min read

Blogunuzda bazı bölgelerin önemli bölgeler olduğunu, diğer bölgelere göre daha fazla ilgi ve tıklama aldığını biliyor musunuz?

Blogunuzdaki bu önemli bölgeleri daha etkili kullanarak daha fazla tıklama alabilir, hemen çıkma oranını düşürebilir, daha fazla sayfa tıklaması alabilirsiniz. Bunu biliyor muydunuz?

Bu da blogunuzun google’da daha ön sıralarda çıkmasını sağlar.

 

Bu önemli bölgelerin tasarımını daha iyi hazırlamak, daha fonksiyonel hale getirmek sizin blogunuzun başarısını da etkiler.

Ne demiş üstad;

Tasarımı sanattan ayıran şey, tasarım fonksiyonel olmalıdır.

Cameron Moll

  

 

Bu makalede blogunuzdaki bu önemli bölgelerin ne olduğu ve hatta daha iyisi nasıl etkili kullanabileceğinizi daha iyi anlayacaksınız.

 

Blogunuzdaki 3 önemli bölge

 

En önemli bölüme geldik. Blog sayfanız üzerinde 3 tane süper hareketli önemli bölge bulunuyor. Bunları bilip bunun avantajını kullanmalısınız.

blogta önemli bölge

İşte o hareketli önemli bölgeler;

  1. Sol üst köşe
    Sol üst köşe geleneksel olarak blogun en hareketli ve önemli bölgelerinden biri olarak zaten düşünülür. Neden?

Çünkü yıllarca internet kullanıcıları sayfadaki en önemli bilgileri bu bölgede bulmaya alıştı.

 

Bu bilgiler hakkımda sayfası, logo, kategoriler, blogun ana fikri vb. Doğal olarak gözünüz bu önemli bölgeye kendiliğinden ilk etapta gidiverir.

 

Diğer bir sebebi de insanların siteleri okurken F şeklinde gözlerini hareket ettirmesidir. Bu yüzden ilk iki bölge çok kritiktir.

Nasıl en iyi yararlanırız
Bu önemli bölgede hakkımda, logo, slogan, kategoriler gibi bölümler bu sıcak ve önemli bölgede ziyaretçiyi karşılıyorlar. Buradaki en önemlisi ilk görülen başlıktır. Bunun üzerine çok düşünmelisiniz.

 

Başlıkla veya onun üzerindeki grafikle ziyaretçinin dikkatini dağıtıyor musunuz? Eğer öyleyse hemen değiştirin. Blogdaki en en önemli araç yazılarınız veya içeriğiniz. Buna ulaşmada ilk karşılaşılan şey ziyaretçinin dikkatini dağıtmamalı. Tasarımını A/B testi yaparak değiştirin.

  1. Sağ taraf, ilk başlık hizasındaki bölge

Bu önemli bölge blogunuzdaki en karlı bölge olabilir. Bu önemli bölgedeki iyileştirmeler karınıza çok fayda sağlayabilir. Bu önemli bölgeye en önemli fonksiyonları koyun. Bu bölge insanların buradan ücretsiz e-kitap aldıkları, email adreslerini kaydettikleri yer.

 

Peki bu bölge niye önemli bölge? Bu bölge başlık, logo slogan gibi ilk görülen bölgenin hizasında, ilk önemli bölgenin bir nevi uzantısı olan bir bölge. Bu yüzden bu bölgede kullanacağınız fonksiyonları dikkatli seçin ve tasarımına çalışın.

 

Nasıl en iyi yararlanırız

Neredeyse her blog bu bölgeyi önemli bölge diye düşünüp adsense reklamlarına ayırır.

 

Her blogun dikdörtgen bir reklam bannerı vardır.  Birçok insan otomatik olarak o yatay dikdörtgen renkli bölgeyi bilinçaltı düzeyde reklam olarak algılayıp bakmadan geçme eğilimindedir.

Bu bölgede daha çok içerik bazlı küçük bannerlar olursa daha çok iş yapar.

 

Örneğin burada bedava ücretsiz e-kitap bannerı olursa insanların sizin logo ve sloganınızı gördükten ve bedava e-kitabı indirdikten sonra içeriklerinize daha fazla ilgilenme eğiliminde olacaktır.

 

Bir de email kayıt kutusu bu bölgede olması gereken ikinci ve son araçtır. O bölgeyi daha fazla kalabalıklaştırmamak gerek.

 

1.ve 2. Bölgeyi iyi kullanmazsanız birçok ziyaretçi sayfayı terkedebilir. Mesela logoyu büyük yaparsanız, çok fazla menü seçeneği sunarsanız bile insanlar sayfayı terkedebilir.

 

Şu örneğe bakın;

Kırmızı alanlar insanların geldiğini ama yeşil alanlar yoğunluğun azaldığını gösteriyor.

 

 

  1. Makalenin sonu

Yazdığınız blog postlarının veya içeriklerin sonundaki bölge 3. önemli bölgedir.

 

Sebep de açıktır; insanlar bakacak başka bir şey daha arıyorlar. Eğer bir okuyucu yazının sonuna kadar geldiyse blogunuzla daha başka bir bölgede da etkileşim içine girmek isterler. Bu bölge bu açıdan çok önemli bölgedir.

 

Nasıl en iyi yararlanırız

Yürüttüğünüz blog veya websitesine bağlı olarak bu bölümü farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

 

Birçok meşhur blog bu bölümü iki şey için kullanırlar;

 

  • e-kitap gibi ücretsiz içerikleri tanıtmak için ve
  • diğer ilgili makaleleri göstermek için.

Eğer içerik iyiyse alttaki ilgili makaleler de çok tıklanacaktır.

 

Peki sosyal medya butonları burada olmamalı mı?

 

Çok küçük olacaksa tabii ki olmalı, fakat araştırmaya göre en çok etkili bölge solda yukarıdan aşağı bar şeklinde olan bir bar çok daha etkili. SumoMe kullanabilirsiniz.

 

Eğitim önerisi;

 

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: Türkçe

Öğretici: Video Eğitim

Süre: 5,5 saat video

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

 

Sonuç olarak;

Blog sayfanızdaki önemli bölgeleri etkili şekilde kullanmak daha fazla e-mail toplamak, reklamlarınıza daha fazla tıklama almak ya da blogunuza ziyaretçilerin daha fazla yoğunlaşması için hayatidir.

 

Blogunuzdaki önemli bölgeleri yeterince önemsediğinizden emin olun ve tam verimli kullanmaya başladığınızda rakamları takip edin ve sık sık farklı alternatifler test edin.

 

Sizin keşfettiğiniz sıcak bir alan var mı?

Lütfen tecrübelerinizi yorumlar bölümünde paylaşın.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir