Büyük Bir Sosyal Medya Topluluğu Oluşturmanın 10 Yöntemi4 min read

“Takipçi kitlesi nasıl oluştururum?” veya “Sosyal medya topluluğu oluşturma nasıl olur?” gibi sorularısosyal medya topluluğu oluşturma kendinize sorduysanız cevabını bu yazıda bulacaksınız.

Nasıl sosyal medya topluluğu oluşturursunuz?

Öncelikle şunu anlamak gerek; okuyucu/takipçi kitlesi ile topluluk arasında çok fazla fark var. Okuyucu kitlesi tek taraflıdır, interaktif değildir. Sosyal değildir. Okuyucu kitlesi sadece pasif şekilde izler, takip eder ve okur. Okuyucu çok katılım sağlamaz ama bazen okuduklarını paylaşır.

Diğer taraftan topluluk iki taraflı diyalogtur. Yaşayan canlı bir şeydir. Olabildiğince interaktiftir ve tabii ki sosyaldir.

 

Peki bu sosyal ve interaktif topluluğu nasıl oluştururuz?

Sosyal medya topluluğu oluşturmanın yöntemleri

 

  1. İstikrarlı içerik üretin

Herşey iyi bir içerik üretmekle başlar. İçerik sizle ilgili değil toplulukla ilgili olmalı. Alanınız ister tavşan sevenler olsun, ister futbol fnatikliği ister ergen geyikleri olsun, içerikleriniz eğitici, ilham verici ve eğlenceli olmalı.

Çok fazla blog ve çok fazla içerik var. İçlerinden sıyrılıp farklı olmanın yollarına bakın. Belki sizin sektörde video içerik üreten, röportaj yapan kimse yok, bu size bir fırsattır.

 

Bu postları istikrarlı şekilde paylaşmak da çok kritiktir. Bir post yayınlayıp haftalarca kayboluyorsanız okuyucular bunu fark eder.

TV, radyo ve dergileri düşünün. Sezonlar ve süreler vardır. Sosyal medyanın kendine göre kuralları var fakat istikrarlılık her zaman önemli bir faktör. İstikrarlılığı elden bırakmayın ve belli zamanlarda post edin.

 

  1. Paylaşılması için tasarlayın

İyi içerikler topluluk tarafından Facebook, Twitter, instagram vb paylaşılır. İyi başlıklar yazın. Bazı insanlar okumadan bile paylaşabiliyorlar. Bu da daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar. İçeriği kısa ve çok ilgili içerikler çok daha fazla paylaşılır. Tabiiki paylaşılması için paylaşma butonunun aktif olduğundan emin olun.

 

  1. Sosyal medyada içi dolu konuşun

Eğer online içerik üretiyor ve topluluk oluşturmak istiyorsanız kendi niş alanınızda sosyal medyada aktif olun. Başkasının içeriğini paylaşın, kendi içeriğinizi paylaşın. Soru sorun, sorulara cevap verin, dinleyin ve ilgili kişilerle iletişime geçin.

Topluluğun insan olduğunu ve diyalog gerektirdiğini hatırlayın. Birebir iletişim geliştirmek oldukça faydalıdır.

 

  1. Etkileşim halinde olun

Biri sizin sitenize yorum bıraktıysa iki seçeneğiniz var. Cevap vermek ya da vermemek. Bazı kişiler hiç cevap vermiyor. Bazıları da her şeye cevap veriyor. Tabi topluluk büyüdükçe her şeye cevap vermek daha da zorlaşacaktır. Hepsine kucak açın. Sık sorulan sorular bölümüne bazı soruların cevaplarını yazın. Bazı yorumların cevaplarını o sayfaya yönlendirebilirsiniz.

 

  1. Sizin işinizi başkasının tanıtmasını teşvik edin

Bu konuda tek başınıza ilerlerseniz yavaş ilerlersiniz. Etkili insanlar bularak onlara içeriklerinizi paylaşmalarını isteyin.

 

  1. Röportaj yapın

Röpostaj yapmak markanızı oluşturmak için inanılmaz bir yoldur. Harika bir etkisi vardır. Röportaj yaparak topluluğunuz için değerli bir içerik üretiyorsunuz, başka birini tanıtıorsunuz ve yeni bir iletişim başlatıyorsunuz. Röportajın içeriği faydalı ve ilginçse topluluğun ilgisini çekmede ve otorite duruşta oldukça faydalı olur.

 

  1. Başkalarını tanıtın ve onlara bunu söyleyin

Postunuzda birinden veya bir şeyden bahsettiğinizde bunu onlara söyleyin. Bu demek değildir ki onlara birkaç eposta birden yollayın. Sadece onlara basit ve kısa bir not yollayıp onları bilgilendirin.

  1. Misafir post yayınlayın

Kendi niş alanınızda bir blog bulmak ve orada misafir yazarlık yapmak topluluk oluşturmak ve yeni insanlara ulaşmak için inanılmaz etkili bir yoldur.

İyi bir yazar veya içerik üreticisi olmak bir misafir yazar olmada kaliteli hava verir. Burada anahtar kelime spesifik olmak ve kendi felsefenizi başka siteye taşımaktır. Bu da güvenilir kaliteli içerik üretisici olduğunuzu gösterir.

 

  1. Halkla ilişkiler yapın

Diğer medyada da kendinizi ulaşılabilir uzman olarak tanıtmanız sitenize daha fazla trafik getirir ve topluluğunuz büyür.

Medya uzmanları sever. Ustalaştığınız konuda iyice derinleşin, kaliteli içerikler yayınlayın ve medyanın bunlardan haberi olmasını sağlayın. İnsanlar sizin bilgili ve özgün bir bakış açısı olan bir uzman olduğunuzu bilsin.

Medya uzmanları çağırıp konuşmanızı isteyecek. Bu da sizin daha fazla medya görünürlüğünüzü sağlar.

 

  1. Canlı eventler ve konuşmalar yapın

Birçok online topluluk offline iletişim içerir. Bir kişisel online selamlaşma iyi olsa da hiçbir zaman gerçek hayattakinin yerini tutamaz.

Kendi niş alanınızdaki kişileri bir araya nasıl getirirsiniz? Bir kitapçıda, bir cafede bir araya gelebilir ve orada konuşma yapabilirsiniz. İnsanları bilgisayarlarının başından kaldırmak ve bir araya getirmek iyi birşeydir. Bunun için sık sık düzenleyeceğiniz event serisi yapabilirsiniz. Girişimciler, yenilikçiler, düşünürler, yazarlar bazen bir yemekte bir araya gelir, kaynaşır ve öğrenirler. Siz kendi nişinizi bir araya nasıl getirirsiniz?

Güvenilir bir bilgi kaynağı ve topluluk oluşturucusu olmanın faydası, içeriklerinizin konuşmalara, tartışmalara, açık oturumlara bile konu olmasıdır.

Konuşmalara hazır olun. Bazen ücretsiz bazen ücretli konuşmalara hazır olun. Dünya tutkulu ve ilginç konuşmacıları bekliyor. Bunlardan birisi siz olabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Online içerik ve girişimcilik arasında inanılmaz bir dönemdeyiz. İnsanlar şimdi markalar inşa ediyorlar ki biz onları 10 yıl sonra örnek olarak kullanacağız. Bazı kişiler ürünlere odaklanırken bzıları topluluk olşuşturmaya odaklanıyor.

 

Siz de topluluğunuzu oluşturun ve sosyal medyada canlı ve iletişimde kalın. Yukarıda okuduğunuz teknikleri kendi sosyal medya topluluğunuzu oluştururken kullanın. Başarınızın hızlandığını fark edeceksiniz.

Sizin topluluk kurmayla ilgili kullandığınız teknikler neler? Siz de yorumlara bir tane yazın.

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir