13 TELEVİZYON REKLAM METODU3 min read

En bilinen reklam türü. TELEVİZYON REKLAMI!

Çünkü en çok hatırlanan o. Neden? Diğerlerinde olmayan onda olan ne var? Hem resim hem ses var. Hem görsel hem işitsel. O yüzden TV en akılda kalıcı reklam türü. give-small-businesses-a-boost-with-video-marketing

TV reklamı deyince ilk akla gelen televizyonun kuşak reklamları ve bant reklamlar olur. Çünkü gözümüz onlara takılır.Herkes en az 100 kere görmüştür. İçeriğini çoğu zaman hatırlamaz ama olsun herkes bilir. Ama sadece onlar yok.

TV en büyük ATL(above the line, çizgi üstü) medya, çok kişiye ulaşıyor ama biz yeterince kullanabiliyor muyuz? Her reklam mecrasında öne çıkan reklam tipleri olsa da bazı verimli olabilecek reklam tiplerini es geçiyor olduğumuzu hatırlatmak isterim. Ajanslarla konuştuğunuzda da hemen size önerecekleri kuşak ya da bant olur. Bence daha iyi şeyler çıkarabilirler. Bu da biraz biz marketingcilerin bilinçli olmasına da bağlı. Bizim bu konuda bilgili olmamız gerek. Çeşitli TV reklam türlerini ajansınız önermese de siz talep edin, önceden biliyor olun.  Aşağıda sizin için reklam tiplerini, bazılarının fiyatlarını ve hangi TV kanalının hangi gruba ait olduğunu derledim. Aynı grubun kanallarına tüm bütçenizi aktamanız halinde ek advertorial veya indirim, promosyon gibi avantajlar isteyebilirsiniz. O yüzden TV kanallarının hangi gruplara ait olduğunu da bilmemiz faydalı olacaktır.

Ratingleri de http://www.medyatava.com/rating# linkinden takip edebilirsiniz

1-Spot (Reklam kuşaklarında tüm ekran)spot

Dizi ve programların arasında yayınlanan kuşaklarda 8,15,30, 40 veya 60 saniye boyunca gösterilen çeşididir.

 

2-Sanal ve Bant Reklamlar

bantDizi ve program içlerinde 8 saniye yayınlanırlar. Ücretlendirilmeleri her dizi ve program için değişiklik göstermektedir.  Genellikle sanal olanlar, program ve ya dizi içinde bant tanıtımlarının % 60’ını geçmez.

 

3-Teleshop (Tanıtıcı Reklam)tele

Bir ürün veya hizmeti ayrıntılı olarak tanıtmak amacıyla günlük yaşamdan çekimleri de içerecek şekilde özel olarak hazırlanmış, normal olanlara göre daha uzun süren çeşididir.

 

4-Full Page (Tanıtım kuşaklarında tüm ekran)

full pageProgram ya da dizilerin akışı içinde arada yayınlanan kuşaklarda 20 saniyelik gösterimi olan ve ekranın tümünü kaplayan çeşididir. Spotlardan farkı sabit veya animasyonlu görüntülerden oluşması ve tanıtım oynarken arkasında bir müzik ve/veya seslendirme bulunmasıdır.

 

5-Advertorial – Tanıtıcı Reklam

advertorialprogramın bütünlüğü/gerçekleştiği mekan içinde, anlaşmaya göre 60-90 saniye süreler dahilinde ekran üzerinde “advertorial reklam” ibaresiyle yayınlaması olarak ifade edilir. Anlaşılan süre dahilinde firma yetkilisinin veya görevlendireceği bir kişinin ürün/hizmetini detaylı olarak tanıtması ve hakkında bilgi aktarması için belli bir senaryoya bağlı kalarak, ilgili program ortamında/akışınında sunumun yapması şeklinde gerçekleşir.

 

6-Reklam Jeneriği

jenerikAçılan tüm reklam kuşaklarının önünde kanal jingle’ı ile birlikte 3 sn ekran paylaşımlı, 5 sn full sponsor görselli, reklam kuşakları çıkışında 5 sn full sponsor görselli, 3 sn ekran paylaşımlı şekilde yapılan sponsorluk uygulamasıdır.

 

7-Ana Sponsorluk

ana sponsorHaftalık ya da günlük diziler ve kadın programları, yarışmalar gibi televizyon programlarına “sunar, sundu” çalışması şeklinde gerçekleşir.Haber programları mali olarak desteklenemez

 

8-Akar Logo Reklamları

akar logoprogram sonlarında dizi ve program’a ürün desteği vererek katılım sağlayan firmaların jenerik akar logo kısmında sezon boyunca yayınlanan logo tanıtımlarıdır.

 

9-GOP (Graphic over programming)

gopHerhangi bir dizi ya da program akışı içinde ekranın alt kısmında 10 saniye boyunca gözüken çeşididir. Ekranın %16’sını kaplayabilir. Genellikle 550 x 100 pixels’lik bir alanı kaplar.

 

DİĞER UYGULAMALAR

10-Sanal 3D Entegrasyon: Ürünün mekana sanal olarak entegre edilmesi.Süresi 5-8 sn.

11-Sanal Logo Entegrasyon: Firma logosunun mekana sanal olarak yerleştirilmesi, Süresi 5-8 sn.

12-Sanal Logo 360: Ekranın sağ alt veya üst köşesinde kendi etrafında dönen firma logosu, Süresi 5 sn.

13-Sanal Halı Serme: Futbol karşılaşması başlangıcında, devre arası ve sonunda saha görüntüsü yerine logo serme. Süresi 10 sn.

 

Ajansların hepsi fiyatlarını afişe etmeyebileceği ve afişe edene kızacağı için birazcık eski fiyatları paylaşıyorum, özellikle yeni başlayanlar için bunlar çok şey ifade eder. En azından piyasayı öğrenme adına faydalı bir liste.

8 sn kampanya

 

hangi kanalın hangi medya grubuna ait olduğunu bilmek gerektiğini belirtmiştim. Ara ara patronlar değişse de markalar grup halinde değiştiği için hepsinin aynı yerde olması bizim için avantaj. Bu yüzden bir bakıma grupları bilmek bizim için yeterli olacaktır.

 

MEDYALAR

 

 

İlginç deneyimlerinizi lütfen paylaşın

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir