WordPress tema değiştirdikten sonra trafiğinizin 95%’ini korumanın 10 yolu [Temel işlemler]5 min read

Bu makalede blogunuzda tema değiştirdikten sonra trafik kaybetmemeniz için yöntemler okuyacaksınız.

Blogunuzda tema değiştirmek hiç istediniz mi?tema değiştirdikten sonra

Belki de seçtiniz ve pat diye değiştirdiniz!

Tema değiştirmekte haklı olabilirsiniz.

Bir araştırmaya göre okuyucuların olumsuz site feedbacklarinin 94%’ü kötü tasarım ile ilgiliymiş. Eğer temanızı beğenmiyorsanız değiştirmelisiniz.

Tema değiştirdikten sonra her şey daha güzel gözükecek değil mi?

Peki, şu soruların cevaplarına hazır mısınız?

 • 404 sayfaları ne olacak?
 • SEO ayarlarının hepsini yaptınız mı?
 • Arama motorlarında nasıl gözükecek?
 • Kapanan bloglara verilen linkler ne olacak?

Tema değiştirme işlemi hileli bir oyun gibidir. Çok dikkatli olmak gerekir. Bir kez tema değiştirirseniz trafiğinizin düşmesi tehlikesi ile karşılaşırsınız.

Yenilenmenin heyecanı yerine yeni temanın paniğini yaşayabilirsiniz. Bir blogu yenilemek bir firmanın karşılaşabileceği en büyük SEO mücadelesidir.

Eğer doğru tedbirleri alırsanız trafik kaybı yaşamazsınız.

Bu yazı tamamen tema değiştirilen blogtaki trafiği elde tutma üzerine kuruludur.

Bu makalede blogunuzda tema değiştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı kritik notlar okuyacaksınız.

Blogunuzda tema değiştirdikten sonra trafik kaybetmemek için alacağınız tedbirler

1-Blogunuzun kapanmasına izin vermeyin

Tema değiştirip aktif ettiğinizde bir iki dakika blogunuz gözükmeyebilir fakat bunun dışında asla blogunuzu offline yapmamalısınız.

Ziyaretçiler bloga gelip “yapım aşamasında” yazısını görürlerse ve bu süre birkaç hafta sürerse yeni blog aktif olsa bile trafik düşer.

2-Anahtar kelime stratejisini tekrar çalışın

Yeni tema değiştirme süreci mevcut anahtar kelime stratejisinin yeniden gözden geçirmenin tam zamanı. Organik anahtar kelimelerin trafiğine bir göz atın ve yeni uzun cümle şeklinde anahtar kelimelerde trafik alıp almadığınızın farkına varın.

Eğer öyleyse bu araştırmayı yeni blog tasarımına entegre edin. Bu yeni anahtar kelimelere göre kategorilerinizi düzenlemek bile isteyebilirsiniz.

Ne demiş üstad;

Hiçbir websitesi sağlam bir iskeletsiz ayakta duramaz. Bu iskelet ise SEO’dur.

Neil Patel

 

3-Tüm içerikleri optimize edin

Tema değiştirdikten sonra tüm içerikleri tekrar revize etmelisiniz. Bazen tema değiştirirken bazı şeyler değişebilir. Başlıklar farklılaşabilir, meta etiketleri bozulabilir, SEO etkisini yitirebilir. Bunun size olmasına izin vermeyin. Onun yerine tüm içeriğinizi sayfa tasarımını optimize etmeye yoğunlaşın.

Blogların tema değiştirmesinden sonra ciddi trafik kaybetmelerinin sebebi içeriklerinin optimize edilmemiş olmasıdır. Bu olması gerekenin tersidir. Onun yerine optimize etmeye odaklanın.

4-Aynı URL yapısını olabildiğince sürdürün

Eğer yapabilirseniz aynı URL yapımını sürdürün. Blogunuzun URL yapısını değiştirdiğinizde iç linklerinizden gelen trafiği engellemiş olursunuz. Buna çare olarak 301 yeniden yönlendirme haritasını uygulayın.

En büyük blog faaliyete geçirme hatası 301 redirect uygulamamaktır.

Birçok durumda, URL yapısını değiştirmek isteyebilirsiniz. Eğer şunlardan herhangi birisi doğruysa URL yapısının değişmesi gerekebilir.

 • Yeni bir platforma geçecekseniz bu platform yeni bir yapı gerektiriyor olabilir.
 • Blogunuzun satış ve araştırma yaklaşımını tamamen ayarlarını değiştiriyorsanız gerekli olabilir. Bazen blogunda tema değiştirmek markanın stratejisini değiştirmesiyle ilgili olabilir.  Belki yeni bir ürün yeni bir hizmet ekliyor, bir markayla birleşiyor yeni bir ürün hattı ekliyor olabilirsiniz. Bu durumda taze bir URL yapısına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Mevcut URL yapınız istediğiniz gibi iş yapmıyor olabilir. Bu belki de en yaygın URL değiştirme sebebidir. Bu değişimi arama sorgularına göre değiştirmek en iyisidir. Bu sizin SEO’nuz açısından geliştirici bir şey olacaktır.

5-Kapsamlı bir 301 URL redirect harita stratejisi geliştirin

Neredeyse her tür blog tema değiştirme, bazı sayfaların yeni lokasyonlara haritalanmasını gerektirir. Böyle sayfaların hepsinin bir planı elde tutmak önemlidir. Her yeniden yazılan URL nin bir 301 permanent redirect sayfası olmalı. Bu haritalama stratejisini uygularken kullanabileceğiniz bazı tüyolar;

 • 302 kullanmayın– 302 temporary redirect çok önerilmez. SEO için faydası yoktur. Uzun dönem stratejide olması gereken kısa dönem düzeltmelerdir.
 • Sayfa silmeyin– Sayfa silmek iyi fikir değildir. Eğer bir sayfayı beğenmiyorsanız içeriğini değiştirebilirsiniz, ya da başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

6-Etkili özelleştirilmiş bir 404 hata sayfası oluşturun

Tema değiştirdikten sonra yeni blog 404 hata sayfalarını ziyaretçisine göstereceği için bu sayfanın ziyaretçinin karşısına daha özelleşmiş şekilde çıkarmalısınız.

Birçok blog sahibinin fark etmediği ise 404 sayfasının pazarlama açısından ve ziyaretçileri elinizde tutmak açısından harika bir araç olabileceğidir.

7-Site haritaları oluşturun (HTML and XML)

Sürekli güncel duran site haritaları hazırlayın. Özellikle blogun yeni lansmanında veya yeniden tema değiştirdiğinizde gereklidir ve kullanırsınız.

Herhangi bir içerik yeni bir URL’ye taşındığında site haritaları arama motorlarına yeni lokasyonu bildirmek için oldukça faydalıdır.

8-Takip kodlarını koyun

Her şeyin hazır olduğundan emin olduğunuzda sayfa kaynağında analitik takip kodlarını yerleştirin veya analyticsi kullanın. Her tür dönüşüm karşılama sayfalarını da ilgili kodlarla takip etmelisiniz.

Blogda tema değiştirdiğinizde ve tekrar lanse ettiğinizde bu dataya bir kez ihtiyacınız var. Eğer takip kodlarını veya analyticsi yerleştirmeyi unutursanız yeni blogun performansını ölçme fırsatını kaybedebilirsiniz.

9-Blogu faaliyete geçirin!

Tema değiştirdikten sonra ortaya çıkan yepyeni blogunuzu faaliyete geçirdiğinizde kutlamadan önce şu iki şeyi yapmalısınız;

 1. Tüm indeksleme kısıtlamalarını kaldırın (robots.txt) txt dosyanızı yeni blogun faaliyete girmesi için gerekli ayarlamayı yapın. Site haritanızda robots.txt dosyasının lokasyonunu bildirdiğinizden emin olun.
 2. Yeni site haritanızı Google Search Console’a kaydedin. Site haritanızı yeni blogunuzun indexlenmesi için kaydedin.

10-Lansman sonrası trafiği takip edin

Lansman tamamlandığında yeni önemli bir aşamaya geçmiş oluyorsunuz: trafiğinizi ve sıralamanızı gözlemlemek.  Analitik verileri bu süre içinde dikkatlice inceleyin. Amacınız tuhaf trafik düşüşlerini gözlemlemek ve anahtar kelime kayıplarını gözlemlemek.

Bu işler Google Search Console ile anlayabilirsiniz.

a- Google index durumunu gözlemleyin

Google’da yazıların nasıl indekslendiğini inceleyin. Google’ın tüm blogunuzu indekslediğinden emin olun.

b-Crawl errorları takip edin.

Blogunuz lanse edildikten sonra bu sayfayı dikkatlice inceleyin. Bazı sayfaların 404 hatasını verdiğini fark ederseniz onları listeleyin ve düzenleyin.

c-Trafiğinizi izleyin

Blogunuzun SEO’sunun başarısını ölçmek için trafiğinizi gözlemlemek kritiktir. Trafik hareketliliğinizde olanları yakın takibe alın.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Sonuç olarak;

Tema değiştirdikten sonra her blog gibi siz de kesinlikle biraz dalgalanma hissedeceksiniz. Bu yazıdaki bilgileri uygularsanız blogunuzda tema değiştirme sonrasında trafik kaybı oluşmasını engellersiniz.

İyi bir takip ve dikkatli bir SEO koruma çalışması ile blogunuzda tema değiştirdikten sonra trafiğinizin düşmesini 95%e kadar önleyebilirsiniz.

Büyük bir trafik düşüşü olmak zorunda değil. Hatta blog tasarımınız değiştiğinde ve daha iyi bir tasarıma sahip olduğunuzda trafiğiniz artar bile.

Bu yazıda blog tasarımı değiştikten sonra trafiği elde tutmak için gerekli önlemleri okudunuz.

Sizce blog tasarım yenilenmesinde alacağınız ek tedbirler neler?

Katkılarınızı yorumlar bölümünden iletin.

Eğitim önerisi;

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy

Tür: Video eğitim

Dil: Türkçe

Öğretici: Video Eğitim

Süre: 5,5 saat video

Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir