Twitter ile siteye trafik çekmenizin 34 hızlı yolu9 min read

Bu makalede twitter ile siteye trafik çekmenin yöntemlerini okuyacaksınıztwitter ile siteye trafik çek

Her gün 500 milyon tweet atıldığını biliyor muydunuz?

 

Peki tweetlerle etkileşimin 92%’si linke tıklamakla yapıldığını biliyor muydunuz?

 

Yani twitterdan blog postunuzun linkini paylaşarak twitter ile siteye trafik artışı sağlayabilirsiniz.

 

Twitter sizin için büyük bir trafik kaynağı olabilir.

 

Zaten twitter kullanıyorsanız blogunuzun trafiğinin bir kısmını twitterdan alıyor da olabilirsiniz.

 

Twitterdan gelen bu trafiği de arttırabiliriz.

 

İşinizin alanı ne olursa olsun mutlaka hızlıca iş kolunuzla ilgilenen birileri mutlaka bulunur.

Twitterda çok çeşit insan var.

 

İnsanlar twitterı sosyal sebeplerle daha çok kullanıyorlar. Yani öğlen ne yediğini paylaşan birçok insan var.

 

Ne demiş üstad;

“Twitter bize sosyal problemleri öğrenmek ve tartışmak için harika bir platform sunuyor. Biz onun yerine Justin Bieber’ı takip ediyoruz.”

Lauren Leto

 

Ama siz işinizi büyütmek için kullanmak istiyorsanız twitterı yemek fotosu paylaşarak değil daha verimli kullanmalısınız.

 

Twitterı iyi kullanılırsanız twitter ile siteye trafik çekebilirsiniz. Kendi blogunuzun hedef kitlesine kolayca ulaşabileceğiniz niş alanınıza odaklanabileceğiniz bir mecra twitter.

 

Bu yazıda twitter ile siteye trafik çekmenin ne kadar kolay olabileceğini iyice anlayacaksınız.

 

Twitter ile siteye trafik çekmenizin yolları

 

Takipçiler

1. Blog postunuzda bahsettiğiniz kişiyi twitterda etiketleyin.

Blog postunuzda bahsettiğiniz, öne çıkardığınız veya alıntyı yaptığınız kişiyi bilgilendirmenizin en hızlı yolu onları etiketlemektir.

Influencerlardan bahsettiğim zaman onlara email atabilirsiniz, fakat onları etiketleyerek twitter ile siteye trafik çekmeyi başarabilirsiniz. Kendilerinden bahsedildiklerini anladıklarında içeriği çok severse takipçileriyle de paylaşabilirler. Bu da size ek trafik demektir.

 1. Niş alanınızda uzman Twitter kullanıcılarını takip edin

 

İçerik hazırladığınız niş alanda ve sizin konunuzla ilgilenen insanları bulup onları takip edin. Bu yüzden tweet akışınızı en az 80% mümkünse tamamını alanınızla ilgili tweetlerle doldurun.

 

 1. Kanaat önderlerinin sizin için yazmasını sağlayın

İkna edebiliyorsanız bir kanaat önderinin sizin hakkınızda yazması onların da takipçi listesindeki kişilere de ulaşmanızı sağlar. Kendi alanınızda güçlü olduğunuza inandığınız içeriklerin kendi alanınızdaki bir kanaat önderinin bahsetmesi, sizin alanınızda birçok kişiyi size çekecektir.

 1. Retweeter kişileri takip edin

Kendi okuyucu kitleniz arasında popüler blogları ziyaret edin. Retweet yapılmış postları bulun ve retweet butonundaki rakamlara tıklayın. Burada size retweet yapanların listesini göreceksiniz.

Bu insanları takip edin. Bir kez retweet eden insanlar tekrar tekrar retweet etmeye meyillidirler. Onları takip edin, onlardan bahsetmenin fırsatlarını kollayın. Bloglarını ziyaret edin, kaliteli postları retweet edin. Onlar sizi takip ederler ve postlarınızı retweet etmeye başlarlar.

 1. Sadece insanları takip etmeyin, listeleri takip edin.

İnsanları takip etmek haber kaynağınızda 500 tweet varken zor olabilir. Bu yüzden listeleri takip edin. Haber kaynağınız daha az tweetle daha takip edilebilir hale gelecektir.

 1. Sektörel twitter chatlerine katılın.

Twitter chat denilen topluluk moderatorlerinin liderliğinde, belli bir zamanda yapılan ve tek bir hashtag çevresinde toplanan tartışmadır. Bunlara güzel bir soru sorarak veya bilgi paylaşarak katılabilirsiniz. Hatta kendinizinkini bile oluşturabilirsiniz.

Eğer sektörünüzde aktif chat yapılmıyorsa, kanaat önderlerine bu fikirle yaklaşın ve moderator olmalarını isteyin. Bu sizi daha otoriter bir pozisyona koyar ve daha fazla takipçi kazanmanızı sağlar.

 1. Sizi takip edenlerden daha fazla kişiyi takip etmeyin.

 

Eğer sizi takip edenden daha fazla kişiyi takip ederseniz bu biraz kötü izlenim oluşturabiliyor. Bu yüzden önce insanları takip edip onların da takip etmesini sağlayıp daha sonra takibi bırakabilirsiniz.

 

 1. Ürünlerinizden bedava numune verin

Nüfuzlu kişilerle çalışmak blogunuzun okuyucu listesini geliştirmek için fantastik bir yoldur. Onlara güzel bir ürün hediyesinizden vermenizle onları daha fazla tetikleyebilirsiniz.

 1. Takipçilere her zaman yardımcı olun.

Eğer okuyucunuz sizin içeriğinizi retweet ediyorsa siz de onların içeriklerini retweet edin. Bunu da istikrarlı ve düzenli bir şekilde yapın ki sizin istikrarlı bir yardımcı okuyucu olduğunuzu düşündürsün.

 

İçerik

 

 1. Harika başlıklar yazın

 

Twitter kullanıcıları aktivite akışını iyi konulara göre tarıyorlar. Merak uyandıran güzel bir başlık okuyucuları canlandırır ve ziyaret kazanırsınız. Başlıklar her zaman posttan çok okunan öğedir. Başlıklara gereken önemi verin.

 

 1. Postlarınızı 120 karakter olarak ayarlayın

 

Tam limitiniz maksimum 140 karakter fakat siz kendinizi 120ye ayarlayın ki retweet yapanlar sizin tweetlerinize kendi editoryallarını eklemek için alan bulabilsinler.

 

 1. Tweetlerinizde dinleyicinin dilini kullanın

Her paylaşımınız takipçilerinizin işine yaramalı ve paylaşılabilir olmalı. Kullandığınız dil de kullanıcının okumaya alışık olduğu dil ile yazılmalı. Kullanılan dil okuyucuya cazip gelmesi için de önemlidir. İyi yazılmış bir içerik daha iyi trafik getirir.

 1. Uzmanlığınızı hissettiren içerikler yayınlayın

Konunuzu iyi araştırın, kendi uzmanlık alanınızda güçlü olduğunuza işaret yazılar ve içerikler hazırlayın. Sade, yalın, harika, uzlaştırıcı, faydalı, ilgili ve paylaşımcı kelimeleri takipçilerinizin sizin hakkınızda hissederlerse blogunuzda takılır ve paylaşım butonuna tıklayıp içeriğinizi twitterda paylaşırlar. Bu yüzden kendi alanınızdaki ustalığınızı hissettirin.

 1. Metin içeren resim yükleyerek karakter limitinizi arttırın.

Bu teknik twitter’ın sınırlı karakterle yayın yaptığı sürece işe yarayacaktır. Anlatacağınızı sığdıramıyorsanız resim üzerini de bir alan olarak kullanın.

 1. Markanızın rengine göre twitter profil sayfanızı eşleştirin.

İlk ayarı twitter mavisi olduğundan markanızın rengiyle uyuşmayabilir. Zemin rengini markanıza uygun renkle değiştirirseniz akılda kalıcılığı ve kolay tanınırlığı daha kolay olur.

 1. Profilinizde site linkiniz olsun.

Twitter ile siteye trafik çekmenin en önemli adımı da twitter hesabınızın bio kısmında sitenizin linki olmasıdır. Hesabınızı ziyaret edenler daha fazla içerik için sitenize gitmek isteyecekler.

Sitenizin linki bionuzda bulunmalı ki hesaba gelen sitenize doğrudan tıklayarak gidebilsinler. İsterseniz bionuza instagram linki website kısmına site linki de koyabilirsiniz.

 1. Açık ve net aksiyon çağrısı kullanın

Twitter hesabınızın birincil amacı nedir?

 • Blog trafiğini arttırmak?
 • E-posta abonesi kazanmak
 • Daha fazla sosyal paylaşım kazanmak
 • Daha fazla satış yapmak

Twitter pazarlaması amacınıza sadık kalın. Spesifik bir amaç belirleyin ve onun üzerine gidin.

 1. Paylaşılabilir görsel kullanın

Twitter ilk başladığında sadece metindi. Görsel yayınlamaya başlayınca insanlar etkileşimde ciddi bir fark hissettiler. Yani retweetler, favoriye eklemeler, bahsetmeler, paylaşımlar arttı.

Buffer bazı araştırmalar yaptı ve görsel içeren tweetlerle ilgili ulaştığı sonuç şu şekilde;

 • 89% daha fazla favoriye eklendi
 • 18% daha fazla tıklandı
 • 150% daha fazla retweetledi

Bu demek değildir ki her tweet bir görsel içermelidir. Fakat görselleri iyi kullanırsanız twitter ile siteye trafik çekebilirsiniz.

 

Hashtag

 

 1. Hashtaglerin içinde doğru anahtar kelimeleri kullanın

Güçlü ve uygun bir hashtag kullanmak istiyorsanız gerekli anahtar kelimeleri hashtagin içinde kullanın. Haliyle yeni kullanıcılar da sizi bulabilir. Bir tweette ikiden fazla hashtag kullanmayın.

 1. İlgili hashtagler kullanın.

 

Hashtagler # ile başlayan kelimelerdir. Hashtagler herkes tarafından oluşturulabilir. Fakat bazıları çok geniş çevrelerce kullanılabilir.

 

Örneğin #blogyazısı ile paylaştığınız bir tweeti yine #blogyazısı arattıran bir kişi sizin tweetinize ulaşabilir. Kendi niş alanınızda çok kullanılan hashtagleri bulun ve tweetlerinizde o hashtagleri kullanın.

 

Kendi tweetiniz için doğru hashtagleri bulmanız için şu 3 aracı kullanabilirsiniz.

 1. https://www.hashtags.org/
 2. http://twubs.com/
 3. https://tagdef.com/

 

 1. İçeriğe zarar verecek hashtagler kullanmayın

Bazı anahtar kelimeler tweetinizi kullanışsız ve ulaşılamaz bir hale getirebilir. Örneğin asla #ile, #hashtag, #spam gibi kelimeler kullanmayın. Bunlar sizi koskoca bir okyanusta kaybolmanıza sebep olabilir. Daha fazla trafik başarısı için daha özel kelimeler kullanın.

 1. Twitter Search özelliğini kullanın

Twitter arama motoru kullandığınız anahtar kelimeleri stoktaki tweetlerin arasında aramak için harika bir araçtır. Twitter postları, twitter takipçileri, insanları arama ve kelimeleri arama konusunda tecrübe etmek için güçlü bir araçtır. Bu aracı doğru anahtar kelimeleri kullanarak trafik kazanmak için gerekli pazarlama aksiyonunu belirlemek için kullanın.

 

 1. @mention kullanın

Bu özelliği ise bir tweeti doğrudan bir müşteriye veya belirli bir müşteriye göndermek istediğinizde kullanabilirsiniz. Bu durumda doğrudan hedefinizdeki kişinin Twitter id’sini (@) işaretinden sonra kullanabilirsiniz. Aralarında boşluk olmasın. Ya da hedef kişinin sayfasına gidip tekerlek fonksiyonundan alabilirsiniz.

Zamanlama

 1. Günlük tweet atmayı hep hatırlayın

Tweetlerinizi günlük yayınlayın ve platformda aktif olduğunuzu gösterin. Eğer yeni bir blog postunuz yoksa sorun değil eski postlarınızdan bazılarını çeşitli tweetlerle paylaşın. Veya video, görsel veya başkalarının bloglarından postlar paylaşın.

Bu paylaşımlar sizin güvenilirlik imajınızı büyütür ve blogunuza düzenli trafik almanızı sağlar.

 1. Doğru zamanda tweet atın

Twitterdan trafik sağlamak adına en stratejik yaklaşımlardandır. Tweetlemeye, retweetlemeye doğru zamanda eğilin. Kendi niş kitlenizin uyanık olduğu zamanları takip edin, denemeler yapın ve tweet atmanın en etkili olacağı zamanları belirleyin. Doğru zamanda tweet atmak doğru trafiği blogunuza yönlendirecektir. Genel bir örnek şu şekilde olabilir;

Paylaşım

 

 1. Twitter butonunu blogunuza koyun

 

İnsanların kolayca bulabileceği ve linkini paylaşabileceği bir yere koyun. Bazı okuyucular email ile kaydolmak isterken bazıları RSS kullanır bazıları ise twitterdan takip etmek ister. Sizin twitterdan takip etmek isteyenlerin işini kolaylaştırın ve twitter butonunuzu blogunuza koyun.

 

 1. Postunuzu 2-3 defa paylaşın

 

Postlarınızı paylaştıktan sonra tanıtımını yapın. Fakat sadece bir kez paylaşıp bırakmayın. Postunuzu birkaç kez paylaştığınızda ulaşamadığınız kişilere ulaşabilirsiniz.

 

Çoğu firma Twitterdaki ve facebooktaki paylaşım sıklığını aynı görüyor.

 

Halbuki değil!

 

Twitter daha sık paylaşıma tolere edebiliyor.

 

Aslında bazı araştırmalara göre 15 dk’da bir tweet 30 dk’da bir tweete göre daha fazla etkileşim alıyor. 15dk’da bir atılan tweet etkileşimi 89%’a kadar çıkmış.

 

 1. Eski postunuzu tekrar paylaşımını otomatikleştirin

 

Eski postlarınızı her defasında arayıp belirlemek uzun iş olabilir. Bu iş sıkıcıdır. Bir kez tekrar paylaşacağınız eski postları belirleyin.

 

WordPress plugin: Revive Old Post veya Edgar’s auto-fill feature,

 

 1. Su.pr kullanın

 

Stumbleupon link kısaltıcı blog postunuzu okuyucuların stumble uponda paylaşmasını kolaylaştırır ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Su.pr adresini ziyaret edin, blog post linkinizi koyun ve kısaltılmış su.pr linkinizi edinin.

Bu linki de tanıtım tweetlerinizde kullanın. Bu kısaltılmış linke tıklayan okuyucular sizin blog postunuza gider. Blogunuzun baş kısmında Stumbleupon toolbar görürler. Kolayca Stumbleupon butonuna tıklayabilir ve stumbleupon takipçileriyle sizin blog postunuzu paylaşabilirler.

 

 1. Link kısaltıcı kullanın

 

Link kısaltıcılar uzun blog post linkinizi kısa bir URL ye çevirirler. Bu kısaltma size karakter sayısı kazandırır. bit.ly gibi kısaltıcılar ayrıca beraberinde kendi analitik raporlarını da getirirler.

 

Birçok 3. Parti twitter yazılımları linkinizi otomatik olarak kendi metodlarına göre kısaltırlar. Tweetdeck t.co kullanırken Hootsuite ow.ly kullanır.

 

 1. Twitter reklamları kullanın

 

Hesabınızı biraz yaymak için reklama para yatırın ve twitter reklamlarını kullanın. Twitter reklamları sizin tweetlerinizin doğru kişilere ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Hatta Twitter coğrafi hedefleme özelliği ile belli bölgedeki müşterilere odaklanabilirsiniz. Lokasyonun yanında ilgi alanları, davranış tipleri, konuşulan dil ve cinsiyet gibi daha farklı filtreler de koyabilirsiniz.

 

 1. Twitter hesabınızı müşteri desteği için kullanın.

Telefon kullanmadan en hızlı doğrudan iletişim metodlarından biridir. Genç kesim özellikle online insanlarla iletişime geçmeyi tercih ediyor. Twitter müşteri desteği için de özellikle genç kesimin tercih ettiği bir yoldur, siz de kullanın.

 1. Yarışma düzenleyin.

Basit “retweet ve girmek için takip et” tarzı yarışmalar çok yeni takipçi getirme potansiyeline sahiptir. Birçoğu da sadece yarışma için takip etse de listeden geri çıkmayacaktır. Daha sonrasında sizin içeriklerinize tıklar, retweet ederler.

34. Sürekli dikkat çekmek için bir tweeti sabitleyin.

Bir tweeti sabitlediğinizde hesabınıza gelen bir kişi istediğiniz postu hep ilk görür. Bir makaleyi çok okutmak istiyorsanız twitter hesabınızın tweeti sabitleyin. Sabitlenmiş tweet size 5x kat trafik getirebilir.

Image via Buffer

Arada çeşitli tweetleri sabitleyin. Bir tweet çok trafik getirmezken diğeri çok getirebilir. Arada deneyip sabitlediğiniz tweetlerin performansını ölçün.

Bir tweeti sabitlemek için “more” noktalarına tıklayın, ve “Pin to your profile page.” Seçeneğini seçin.

 

Sonuç olarak;

 

Bu yazıda twitterdan blogunuza trafik çekmenin birçok yolundan bahsettim.

Bu yazıdaki twitter ile siteye trafik çekme yolları sizin ufkunuzu genişletmekte faydalı olacak.

Bu tekniklerin belki bazılarını uyguluyorsunuz belki hiçbirini. Bunların hepsini beğendiğiniz sırayla uygulayıp istediğiniz kadarını hayatınıza katın.

Yukarıdaki teknikleri twitter kullanırken uygulayın ve trafiğin arttığını farkedeceksiniz.

Sizin kullandığınız teknikleriniz neler? Sizin kullandığınız farklı fikirler varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir