Viral içerik nedir? Etki yaratan viral içerik üretmeniz için en iyi 20 teknik [#7 çok önemli]7 min read

Viral içerik herkesin çok hızlı birbiriyle paylaştığı sanal ortama yayılmış yazı, video, resim, gif gibi içeriklerdir.

Bazı içerikler yakın çevreye yayılırken viral içerikler ülke çapına hatta dünya çapına yayılabilir.

Herkes bir dönem o viral içeriği konuşur, o viral içerik haber bültenlerinde haber olur, gazete ve dergilere çıkarlar. 1 hafta veya 1 ay sonra saman alevi gibi söner ve herkes unutur.

 

Eğer viral olacağına inandığınız içeriğiniz var ve trafik yaratmak istiyorsanız zekice davranıp yapabileceğinizin en iyisini yapmalısınız. Belli bir tanıtım stratejisi çizmelisiniz. Peki nasıl?

Bu yazıda viral etki yaratacak içeriğin nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Viral içerik faydaları nelerdir?

Viral içerikler var olan bir kurumsal site, blog, e-ticaret sitelerini hızlı şekilde ve çok kişinin fark etmesini sağlar.

Hatta biz blog yazarları için viral içerikler blogumuza dikkat ve trafik çekmek için en iyi yoldur.

Yazıp viral olmayan veya trafik çekmeyen yazılar köşede bir toz olarak kalırlar. Saatlerimiz boşa gider.

Benim de bazı yazılarım anlamadığım ve beklemediğim şekilde viral içerik haline geldi. Ne çıkacağı belli olmuyor. O yüzden her yazıya viral içerik gözüyle bakmalıyız, üzerine çalışmalıyız.

 

Ne demiş üstad;

İnternet kullanıcıları ise her gün paylaşacağı şeyi seçmekte oldukça seçici davranıyor. Ama yine de paylaşmayı seviyor. Bu da viral içeriklerin etkisinin arkasındaki itici güç; insanların paylaşmayı sevmeleri.

İnsanların bir içeriği paylaşma sebepleri çok farklı olabiliyor. Bir kez o sebebi yakalarsanız PAY-LA-ŞACAK-LAR. Bundan emin olun.

Blog yazarlarını düşünün. Yazdığı konu hakkında iyi bilgi sahibi olup tatlı yazı becerisi olanlar iyi blog postu yazarlar. Fakat viral etki yakalaması için daha fazla tekniğe ihtiyaç duyarlar.

Ne demiş üstad;

Etki yaratan viral içerik için ipuçları

 

 1. Trend konuları takip edin.

Eğer blogosferde bir kimlik kazandıysanız canlı bir konuda bir viral içerik oluşturmaya sıra gelmiştir.

Viral içerik fikri için birçok forum, sosyal medya ve bilindik blogları araştırabilirsiniz. Bu tür kaynaklar mevcut konuları konuşmak ve tartışmak için hep canlı duran platformlardır. Bulduğunuz fikir niş kitlenizle ilgili olmalı.

 1. Viral içerik için araştırma kilit noktadır.

Hiçbir okuyucu saf değil artık, her bilgiye inanmıyor ve birkaç kaynaktan tarıyor. Yani bir konuyu seçtiğiniz zaman o konuyu mutlaka araştırın. Viral içerik sadece o konunun içini dışını her şeyini bilirseniz yazabilirsiniz.

Araştırma dediğimiz başlangıçtan son güncel haline kadar her şeyi kapsar. İyi araştırılmış bir yazı hazırlamazsanız insanlar da paylaşmazlar. İnsanlar konuya odaklı bilgi içeren yazıları paylaşmayı severler.

 1. Başkalarını da düşünün.

Bazen bize ilginç gelen konuları başkaları sevmeyebilir, beklediğimiz reaksiyonu göstermeyebilir. Bu tip yazıları blogunuzda paylaşmaktan çekinmeye gerek yok. Paylaşın gitsin.

Fakat viral içerik oluşturmak istiyorsanız başkalarını da düşünmelisiniz . İnsanlar sadece sevdikleri içerikleri paylaşırlar, insanları paylaşmaya zorlayamazsınız. Bu yüzden insanların seveceği bir içerik üretin.

 1. Viral içerik için online itibar önemlidir.

Online kimliğiniz ve blogun bilinirliği viral içerik başarısında önemli bir role sahiptir. Eğer sizin blogunuz veya sizi kimse tanımıyor veya fark etmemişse içeriğinizin viral hale gelmesi de zorlaşır.

Okuyucularınıza davranma şekliniz sizin blogunuzun iyi veya kötü çevrimiçi personasını belirler. Eğer insanlara yardım eden bir eliniz olmazsa, başkalarının da size yardım etmenizi beklemeyin.

Linkleri ve postları değiş tokuş yapmak her zaman viral içeriğinizi yaymanıza yardımcı olur.

 

 1. İçerik görsel olarak ilgi çekici olmalı.

Blogunuzdaki postlara görsel ekleyerek, video gömerek ve havalı sunumlar ekleyerek ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Tüm bu tüyolar sizin içeriğinizi daha kolay ve eğlenceli şekilde okunur hale getirir ve okuyucuların viral olarak yaymasına yardımcı olurlar.

İlk günden sonuç almanız imkânsız. İçeriğinizin viral içerik haline gelmesi için sabra ihtiyacınız olacak. Bu yüzden içeriğinizi tutkuyla hazırlayın ve emin olun bir gün viral içerik haline gelecektir.

 1. Olumlu içerikler negatiflere göre daha çok viral olabiliyor.

Genel kanı kötü haberlerin daha çok rating aldığı üzerinedir fakat insanların paylaştığı içerikler daha çok olumlu olanlardır.

Ne demiş üstad;

 1. Olumlu ya da olumsuz olsun, duyguları çok tetikleyen içerikler, duygu tetiklemeyenlere göre daha çok viral oluyor.

Sizin niş kitlenizin ne tür duygulara yatkınlığı olduğunu ya da nelerden tetiklendiğini anlarsanız daha çok viral içerik hazırlayabilirsiniz. Çünkü içeriklerinizi bu duygulara göre ayarlarsınız.

Hazırladığınız içerikler niş kitlenizin duygularına hitap ederse daha çok viral etkisi oluşturursunuz.

 1. Pratik şekilde faydalı olanlar daha çok paylaşılıyor.

Kendi ailesine ve arkadaşlarına faydalı olabilecek pratik bilgileri daha çok paylaşırlar.

 1. Dayanılmazlık duygusunu yaratın.

Akılda kalıcı ve yorum yapmaya tetikleyici içerikler üretmeye odaklanın. İnsanlar içine sürüklensin.

Bu bir hikâye şeklinde, gerçek bir hayat hikâyesi kesiti, ya da basit bir şekilde bir şeyi yapmanın 101 yolu şeklindekiler daha kolay viral içerik haline geliyor.

 1. Öfke duygusunu yaratın.

İnsanlar kızdığında adalete ulaşmak için daha fazla çalışıyorlar. Bu konu hakkında Twitter’da konuşurlar, hakkında blog yazarlar, facebookta yorum yaparlar vb.

Öfkeyi nasıl tetiklersiniz? Yapmanız gereken bazılarının inançlarına muhalif bir içerik yazmaktır. Bu yazılar da viral içerik özelliği taşırlar.

*Not: İnsanları her zaman eğlence için kızdırmayın, bu kötü bir pazarlama stratejisi olabilir.

 1. Korku duygusunu yaratın.

Korku, dünyadaki en iyi motive edicilerdendir. İlkel beyne odaklanır. İnsanlar buna direnemezler. Ve korkudan tetiklendiğinde hemen aksiyon alırlar.

İnsanların fark etmeden yaptıkları hatalardan dolayı üzülmelerini sağlayabilirsiniz. Kaybetme korkusuna da insanları odaklayabilirsiniz.

Motive ediciliğinden dolayı içinde korku tetikleyici içerikleri insanlar daha kolay viral içerik haline getirirler.

 1. Eğlence duygusunu yaratın.

İnsanları mutlu etmenin birçok yolu bulunuyor. Eğlenceli, ilham verici veya pozitif olarak canlandırıcı şeyler daha çok viral içerik haline geliyor.

Viral içerik oluşturmak için en iyi taktiklerden biri insanların iletişime geçebilecekleri kendi hayatınızdan eğlenceli kesitler anlatabilirsiniz.

Bu tür hikâyelerle insanlar eğlenir.

 1. Aşk ve arzu duygusunu yaratın.

İnsanlar aşka seksten daha fazla ilgi gösterirler. İnsanların aşk duygusunu kabartmak için anlattığınız hikâyenin muhtemel sonuçlarından bahsedin.

Sevdiğiniz bir teknolojik aleti veya bayanlar ayakkabıyı düşünün. İşte onu satan dükkâna gelip ürünü gördüğünüzde duyduğunuz duygu, o arzuyu hatırlayın.

Bu duyguyu insanlar gıda, seks, su ve diğer birçok keyif maddelerine karşı duyuyorlar. Bu duyguyu hareketlendirecek şeyler kullanın. Daha kolay viral içerik oluşturabilirsiniz.

 1. Mistik içerik oluşturun.

Mistik hikâye demek bir bilgiyi tutmak ve söylememektir. Bilginin olmadığı yerde merak da olabilir.

Merak uyandırıp, bilgiyi tutup vermezseniz ve erişimi sınırlarsanız bu mistik havayı oluşturursunuz. Mistik hikâye hikâyeyi anlatıp gerçekleri söylememektir. Bence en etkili viral içerik taktiği budur.

 1. Empatik olun ve hikâyelerinizi etkili anlatın.

Sadece anlatacak hikâyeyi bulmak, duygu yüklemek ve haber niteliği olmak yetmeyebilir.

İyi bir virak içerik yaratıcısı bu duyguları ve hisleri okuyucuyu etkileyecek şekilde anlatmalıdır. İyi içerik üreten bazı sitelerin ziyaretçilerinin 75%’i içeriği paylaşmaya siteye geliyor.

 1. Viral bir içerik için başlık çok kritiktir.

Başlığınıza özen gösterin. İnsanların 80%’i sadece başlığınızı okuyacak. Sadece başlığınızda bile anlaşılacak bir özet bilgi olmalı.

İyi bir başlığın nasıl yazıldığını iyi çalışın. Başlık bir yazıyı vezir de edebilir rezil de edebilir.

 1. Postunuzu bir infografikte özetleyin.

Viral içeriklerin ilk şartlarından biri uzun içerik olmaları.

Eğer uzun bir post yazıyorsanız bu postu bir infografikte özetleyin ve pintereste verin. Uzun ve detaylı bir post yazdığınızda tümünü okuyan çok az kişi çıkacaktır.

Ama iyi araştırılmış bir yazının özetini herkes okumak isteyecektir. Bu özet liste halinde yazılmış makalenizin maddelerinden oluşturabilirsiniz.

Şu dönemde artık infografikler çok paylaşıldığı için daha kolay viral içerik oluşturabilirsiniz.

 1. İlk paylaşımı facebookta yaparak trafik için ilk ivmeyi verin.

Sosyal medya sitelerinden en etkilisi ülkemizde facebook. Bu yüzden ilk ivmeyi facebooktan verebilirsiniz.

Facebookta reklam vermenin teknikleriyle iyice ustalaşın ve teknikleri verimli kullanın. Zamanlamayı iyi ayarlayın ki insanların haber kaynağından çabucak kaybolmasın.

Eğer içeriğiniz çok iyi ama paylaştığınız zamanda aldığı etkileşimi sevmediyseniz farklı bir başlıkla tekrar post edin.

 1. Sadece 3 büyük sosyal medyaya odaklanmayın.

Facebook, Twitter, ve instagram çok yaygınlar. Fakat daha başka sosyal paylaşım siteleri var. Google+ ve slideshare kullanın mesela. Pinterestin milyonlarca kullanıcı var örneğin!

 1. Piyasada etkili kişilere postunuzu gönderin.

Blog dünyasına girdiyseniz ve nişinize odaklandıysanız niş kitlenize çalışan ve onlarla arası iyi olan kanaat önderleri veya sektör uzmanları ile iletişimde olun.

Kanaat önderlerinden postunuzu sunun ve paylaşmalarını isteyin.

 

Bunun dışında;

Nigar Hacızade: Yeni keşfettiğim ve dilini eğlenceli bulduğum bir yazar. Viral içerik hakkında farklı bir bakış açısına sahip. Bi okuyun.

 

*Bonus

Eğitim önerisi;

40.000’in üzerinde kişinin tercih ettiği bir eğitim serisini önerebilirim. 7.000 üzerinde yorum almış ve puanı 4,2 /5.

Social Media Marketing – Complete Certificate Course

The comprehensive social media course, beginner to advanced. Go viral, get started today!

 

 

 

Usta Neil Patel’in viral içerik ile ilgili tavsiyelerini (ingilizce) muhakkak izleyin;

https://www.youtube.com/watch?v=VozfuBgjSmg

Webrazzi’nin Kullanıcıyla Etkileşim ve Viral içerik sohbetini de izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=e85s0q4oteQ

 

Sonuç olarak;

Viral içerikler online ortamdaki her blog veya sitenin kendine trafik çekmesi için kullanabileceği en etkili yoldur. Viral içerik sitenize muazzam trafik çeker ve size iyi bir gelir kazanmanızı sağlar.

Bir yandan da viral içerik üretmek ve bunu paylaşacak ziyaretçinin aklındaki dürtü ve düşünceyi iyi tanımak bilmek gerekir. Müşterinizi iyi tanımalısınız. Çünkü içeriğinizi paylaşacak olanlar onlar.

İçerik üretirken olumlu duyguların olumsuzlardan daha fazla paylaşıldığını hatırlayın. İnanın daha fazla paylaşıyorlar.

Siz de viral içerik üretirken yukarıdaki teknikleri tek tek hayata geçirin, işe yaradığını göreceksiniz. İçerikleriniz hak ettiğinden daha fazla görecek.

Şimdi sıra sizde;

Sizin de viral etki yaratmak için kullandığınız sırlarınız nelerdir? Sizce viral etki yaratmak için ne yapmalı?

Siz de yorumlar bölümüne bir teknik ekleyin.

 

Tavsiye yazı: Blok içerik oluşturma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir