WordPresste Yarışma Nasıl Yapılır? Kullanabileceğiniz 5 Yarışma Eklentisi5 min read

Blogunuzda wordpresste yarışma düzenlemek mi istiyorsunuz?wordpresste yarışma

 

Güzel fikir! Size birçok avantajı olabilir.

 

Örneğin bilinirliğinizi, etkileşiminizi ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

 

Peki wordpresste yarışma yaptığınızda bir post yazıp “hadi yarışmaya katılın” gibi bir şey kadar basit mi?

 

WordPresste yarışma yapmak için bir post yayınlamaktan çok daha fazlasını yapmanız gerek.

 

Yarışmayı kurgulamak, zaman sınırı koymak, tanıtmak ve kazanan seçip yayınlamak gibi özellikler için bazı araçları kurabiliyorsunuz.

 

WordPresste yarışma yapmak trafik ve bilinirlik anlamında size faydalı olacaktır. Fakat wordpresste yarışma yapmanın faydaları sadece bunlar değil. Daha fazlası da var.

WordPresste yarışma yapmanın faydaları

Yarışmalar eğlencelidir. Fakat markanız için bir yarışma yürütmek eğlenceden daha fazlasıdır. WordPresste yarışma yürüttüğünüzde bu yarışma sosyal medyada paylaşılacak ve size birçok fayda getirecek. WordPresste yarışma yapmanın faydaları şunlar olabilir;

 

 • Daha fazla e-posta abonesi kazanırsınız.Tek yapmanız gereken yarışmanızı sosyal medyada duyurmak. Takipçileriniz artacaktır. İnsanlar yarışmaları severler.
 • Daha fazla yorum, beğeni ve etkileşim oluşur. İnsanlar yarışmaları arkadaşlarıyla paylaşmayı severler. Eğer yarışma şartlarından biri sayfayı beğen yorum yap takip et gibi aksiyonlarsa etkileşiminizin ne kadar arttığını göreceksiniz.
 • Daha büyük bir abone listesi edinirsiniz.İnsanlar yarışmaya girince yeni eposta toplarsınız ve abone sayınızı arttırırsınız.
 • Markanın erişimini genişletir. Yarışma yayıldıkça markanız daha fazla görünür hale gelir. Marka görünürlüğü arttıkça ürün veya hizmetlerin potansiyel müşterilere ulaşması daha kolay olur.

Amacınıza karar verin

Şimdi yarışmaların faydaları hakkında biraz daha fazla bilgiye sahipsiniz. Nasıl uygulandığına sıra geldi.

İlk aşama amacınıza karar vermek olmalı. Öylesine bir yarışma düzenlemenin faydasını göremeyebilirsiniz. Bir basın bültenini amaçsız gönderemezsiniz değil mi?

 

Yarışmalara da tesadüfi gözüyle bakmayın.

Kendinize sormanız gereken ilk soru “ne başarmak istiyorum?” olmalıdır. Daha fazla

 • sosyal medya takipçisi mi istiyorsunuz?
 • Daha fazla site ziyaretçisi mi?
 • Daha fazla email abonesi mi?
 • Daha fazla ödeme yapan müşteri mi?
 • Ya da hepsi mi?

Buna karar verip bir yerlere yazın. Arada bakıp kendinizi tazelemeniz gerekebilir.

 

Yarışma tipine karar verin

Bir sonraki aşama yürütmek istediğiniz yarışma tipine karar vermek. Yarışmada iki ana kategoriden bahsedebiliriz. Bunlardan birini seçebilirsiniz.

 

 • Çekiliş. İnsanlar ödül kazanmak için abone olurlar. Çekiliş yapılır. Kaydolan herkese kazanma şansı verilir. Olabildiğince çok katılım sağlamak istediğinizde çok iyi iş görürler. Ama bu kişilerin hepsi sattığınız ürünle ilgilenmeyebilir.
 • Beceri bazlı.Ödül alması için katılım dışında bir becerisini de göstermesi gerekir. İnsanlardan bir becerilerini göstermeleri beklenir; fotoğraf çekmek, video hazırlamak gibi. Katılım çekilişe göre daha az olur ama konuyu iyi seçerseniz daha odaklı bir müşteri seçmiş olursunuz.

WordPresste yarışma eklentileri

WordPresste yarışma yapmak için geçerli sebepleriniz var ve yarışmadan neler elde edebilirsiniz biliyorsunuz. Nasıl bir yarışma istediğinizi belirleyin. Fakat nasıl yürüteceksiniz? Ve wordpress bunun içinde nasıl rol oynayacak?

 

İlk seçeneğiniz yarışmayı kurmak, yürütmek, yönetmek ve bir kazanan seçmek için bir wordpress eklentisi kullanmanız. Kullanabileceğiniz birçok eklenti var. Örneğin;

ContestHopper

WordPresste yarışma kurmak ve yönetmek için basit bir eklenti. Sosyal yarışmalar ve çekilişler yürütebilirsiniz. Sosyal paylaşım butonları, URL kısaltma ile gelir, random.org kazanan seçimi ve birçok bülten servisi ile entegre çalışır. Tamamen kişiselleştirilebilir. Mobil uyumludur. İstediğiniz kadar yarışma düzenleyebilir ve istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz.

myCRED

MyCRED standarda göre biraz daha farklı çalışır. Bu eklenti puan yönetim sistemidir. Sistemin nasıl çalışacağını seçmenize yardımcı olur. Sitenize abone olan kişiler naıl puan kazanıyorlar? Puanları satabilecekler mi? Kazananı ve önde olanı nasıl takip edeceksiniz? İnsanların puan kazanma yollarından bazıları; abone olmak, yorum yapmak, birkaç defa giriş yapmak ve sayfa görüntüleme olabilir.

Submission Manager by Submittable

WordPresste yarışmayı özellikle beceri bazlı hazırlarsanız bu eklenti yardımcı olur. WordPress post ve sayfalara çeşitli formatlarda giriş yapılmasını bu eklentiyle sağlayabilirsiniz. Ücretli bir eklentidir.

Pick Giveaway Winner

Belli bir çekiliş postuna yapılan yorumlardan rastgele birini seçmeye yardımcı olan bir eklentidir. Güzel bir özelliği ise aynı kişinin birden fazla yorum girmesini eleyebilirsiniz veya tek sayabilirsiniz.

WordPress InviteBox Plugin

Bir arkadaşını davet et ve hediye kazan gibi bir konseptiniz varsa bu eklenti işinize yarayacaktır. WordPresste yarışmayı başlatmadan önce sitenize eklentiyi ekleyin. Ziyaretçiler arkadaşlarını bu eklenti sayesinde davet edebilirler.

Comment Contest

Eğer yarışmanın entrylerini sadece bir postun yorumlar bölümünde geçerli olmasını istiyorsanız bu eklenti işinize yarayacaktır. Bir post belirleyin. Yorumları dashboardta takip edin. Kriterleri girerseniz eklenti sizin için kazananı da belirliyor.

Wordpreste Yarışma Platformları

WordPresste yarışma yapıyorsunuz diye illa eklenti kullanmak zorunda değilsiniz. Yarışma yapabileceğiniz başka birçok platform var. Bunların widgetları var, postlara, sayfalara ve yan barlara ekleyebilirsiniz. Bunlar size daha esnek bir çalışma sunarlar.

 

Örneğin;

Rafflecopter

Sosyal medyada çekilişler için idealdir. Eğer yapmak istediğiniz sadece rastgele bir kazanan seçmek ise çok işinize yarar. Ayrıca rafflecopter yorum, retweet, beğeni, paylaşım gibi her türlü entryyi kabul ediyor. Yani her türlü sosyal medya etkileşimi kullanılabiliyor. Bu da sizin sosyal erişiminizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Strutta

Abone yapmak amaçlı yarışmalar ve çekilişleri kurmak için basit bir platform. Websitenizde ve tüm sosyal platformlarda yarışma yürütmenize yardımcı olur. Ayrıca şablonları da vardır. Hızlı şekilde kurgularsınız.

Piqora

Instagram, Tumblr, and Pinterest, Piqora gibi sosyal sayfaları yönetmek için kurulmuş kapsamlı bir araç olmasına rağmen kampanyaların kurulumu ve yönetimi için de harika bir araçtır. Özelleştirilmiş karşılama sayfaları hazırlayabilirsiniz. Bunlarla yarışmayı takip edebilirsiniz.

WordPresste yarışma yürütürken gerekli birkaç ekstra tüyo

WordPresste yarışma kurmak, yürütmek biraz zaman alıyor. Birçok yardımcı araç sayesinde yürütebilirsiniz. Yarışmayı yürütürken aşağıdaki birkaç tüyoyu da aklınızda bulundurun.

 

 • Kısa tutun. Herşeyi kısa tutun. Yarışmanın süresi uzun olmasın, kısa olsun. Bir haftadan bir aya kadar normaldir. Yarışma şartlarını da kısa tutun. Destan yazmayın. Kısa ve net anlatın.
 • Etkileşimi devam ettirin.Yarışma yapmak markanıza karşı ilgi oluşturmak için harika bir yoldur ama tanıtım bittikten sonra faaliyetlerinizi de devam ettirin. Çalışmaya devam edip yeni takipçilerle etkileşime geçin.
 • Yarışma olsun diye yarışma yapmayın.Yarışmanız için bir amaç seçmekte tıkanırsanız ve son dakikada bir şeyler eklerseniz yine de takipçi kazanmaya devam edersiniz. Ama kazandığınız takipçiler sayfanızda çok kalıcı olmayabilir. Teklifiniz sektörle ve takipçilerle ilgili olmalı.

 

Tavsiye yazı: WordPress ipuçları makaleleri

Sonuç olarak

WordPresste yarışma yürütmek sitenizi tanıtmak için çok iyi araçtır. Özellikle hızlıca takipçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız işe yarar. Fakat bu demek değildir ki bir çözüm her şeye uyar.

 

WordPresste yarışma yapıyorsanız eklenti harici yarışma çözümlerini de düşünmelisiniz. Yarışma sitenizde nasıl sunulacak, sosyal medyaya nasıl entegre edilecek gibi konuları düşünmelisiniz. WordPresste yarışma yürütmek sadece girişleri toplayıp ve ödülü vermekten çok daha ötesidir. Yukarıdaki teknikler, eklentiler size WordPresste yarışma düzenlemenize yardımcı olacak.

 

Sizin wordpresste yarışma tecrübeniz var mı? Varsa siz de yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir