Alexa Sıralaması Nedir, Alexada Yükselmeniz İçin 15 Pratik Yöntem5 min read

Bu makalede alexada yükselmenin yöntemlerini okuyacaksınız.

Alexa trafiği nedir?alexada yükselme

Alexa Trafiği sitenizin trafik sıralamasıdır.

Alexa bilgisayarlarda kurulu toolbarlardan bilgi alır ve verisini oluşturur.

Sistem ilk 1996’da kuruldu ve kurulduğundan bu yana birçok özellik eklendi.

Halen Amazon’un alt kuruluşudur.

 

Trafik sıralaması Alexa Toolbardan gelen 3 aylık toplam veriden ve çeşitli trafik kaynaklarından ve sayfa görüntülemelerinden alınır. Alexa aynı zamanda ziyaretçi sayısını ve sayfa görüntüleme sayısını da sayar.

 

Alexa sıralamanızı öğrenmek için tıklayın.

 

Alexada yükselme hızlı oabilir mi?

 

Alexada yükselmek çok gerilerde olan bir site için çok hızlı olabilir

Yani sıralamanız çok gerilerde ise ziyaretçi sayınızda ufak bir artış sitenizin sıralamasını çok hızlı bir şekilde yukarılara taşıyabilir.

Fakat yukarılara çıktıkça rekabet artmaya başlar.


Sıralamanız yukarılardaysa daha da yukarı çıkmanız için çok daha fazla yeni ziyaretçi gerekecektir.

 

Alexada yükselme neden önemlidir?

Alexada yükselmek blogunuzun veya sitemizin

  • ne kadar iyi olduğunu
  • piyasada ne kadar kabul edildiğini
  • itibarlı blog olduğunuzu gösterir.

 

Siz de reklam verenlere kanıt olarak alexa sıralamasını gösterebilirsiniz.

Alexa sektörünüzdeki önemli olabilecek sitelerden gelen backlinkleri de sayar. Alexada yükselmek için bu da önemlidir. Bu yüzden yorum yaptığınız blogları veya takip ettiğiniz blogları dikkatlice seçmelisiniz.

Her yere saçılmış değersiz linkler sizin blogunuzun değerini azaltacağı gibi sektörün iyilerinden alınmış bir backlink size alexada yükselmek ve google’da indekslenmek için çok faydalıdır.

 

Alexada yükselmek önemlidir ve sıralamada iyi pozisyonda olmak size daha güçlü bir online itibar sağlar.

 

Bu makalede alexa nedir, alexada yükselmek nasıl olur sorularına cevap bulacaksınız.

 

Alexada yükselmek için kullanabileceğiniz taktikler

 

1. Farklı bilgi içeren yüksek kalite içerik üretin.

 

Her şeyden önce alexada yükselmek için kaliteli içerik üretmelisiniz. Bu trafiğinizi arttıracağı gibi google da kaliteli içeriği sever. Alexa sıralaması sitenize gelen trafikle doğrudan ilgilidir.

 

Yani daha çok trafik aldıkça alexada daha çok yükselirsiniz. Eğer kaliteli içerik nasıl yazılır üzerine çalışmadıysanız hemen başlayın, çünkü blogunuzun en temel yapı taşı kaliteli içeriktir.

 

Ne demiş ustad;

İçerik kraldır

Bill Gates

 

 

2. Backlink alma yöntemlerini kullanın.

 

Misafir yazarlık yapın. Bu da alexada yükselmenizi sağlar. Misafir yazarlık size aynı zamanda backlink kazandırır. İyi bir backlink sayısı sizi alexa sıralamasında yükseltir.

 

Misafir yazı yazarken kaliteli içerik üretmek gerektiğini hep aklınızda tutun. Başka bloglardaki yazılara da yorum yazın ki bu da backlink kazanmanızı ve nihayetinde alexada yükseltmenizi sağlar.

 

Yapılan bir araştırmaya göre backlink almak google algoritmasının içinde en önemli ilk 3 faktorden biri.

3. Düzenli ve sık sık içerik üretin.

 

Düzenli içerik üretmek alexa sıralamanızı arttırmanın bel kemiğini oluşturur. Hiç kimse çok seyrek yazı yazan ölü blogları takip etmeyi istemez. Herkes üye olduğu blogların düzenli içerik üretmesini bekler.

 

Eğer blog hayatında yeniyseniz yapmanız gereken şeylerden biri haftada 1-3 içerik üretmektir. Alexada yükselmek için sık ve düzenli içerik üretmenin çok etkisi olduğunu görerek şaşıracaksınız.

 

4. Alexa sıralama eklentisini kurun

 

Blogunuzda alexa eklentisinin olması sizin alexada yükselmenize yardımcı olur. Alexa sıralama eklentisi blogunuzun anlık sıralamasını sayfanızda gösterir. Tek yapmanız gereken blogunuzu www.alexa.com a kaydetmek ve blogunuzun kaynak kodunu buraya eklemek. Alexa eklentisini sitenizin en alt köşesine koyabilirsiniz.

 

5. Alexa Toolbar indirin

 

Site 1996’da ilk yayınlandığında alexa toolbar sitenin istatistiklerini görüntülemek için en iyi yoldu. Zamanla bu değişti. Fakat halen alexa toolbarı olan bir ziyaretçi sizin sitenizi ziyaret ederse toolbarın çok faydası oluyor. İnternet tarayıcınıza alexa toolbarı kurun. Alexa toolbar Chrome, Firefox, IE için kullanılabiliyor. Birkaç saniye içinde kurabilirsiniz. Alexa toolbar indir.

 

6. Alexa yorumlar bölümüne ziyaretçilerin yorumlarını eklemelerini isteyin.

 

Doğrudan alexada yükselmeyi etkilediğinden kimse emin değil ama blogunuz hakkında yapılan olumlu yorumlar blogunuzun güven faktörünü olumlu olarak etkileyecektir. Üyelerinizi alexa yorumlar sayfasına olumlu yorum bırakmaları için teşvik edebilirsiniz.

 

7. 2000+ kelimelik makalelerin google sıralamasına faydası var ama alexa sıralamasına yok.

Büyük içerikler yayınlamak sizin yazınızı google sıralamanızda üstlere çıkarabilir. Fakat büyük makaleler alexada yükselmek için doğrudan bir etkiye sahip değil.

8. SEO ve internet pazarlama kurallarını gözeterek içerik hazırlayın.

Sadece kaliteli içerik yazmanın dışında içeriğinizi alexada yükselmeye yönelik optimize etmek önemlidir. SEO ve internet pazarlama kurallarını dikkate alarak yazdığınız yazılar daha fazla trafik alır ve alexada yükselmenizi sağlar.

9. Kullanıcıları Alexa Toolbar kurmaya yönlendirin.

Alexa sayımları alexa toolbar kurmuş kişiler üzerinden yapıldığından ziyaretçilerinizin alexa toolbar kurmuş olması onların her sitenize girdiğinde alexanın bu girişleri trafik olarak sayması demektir. Bu da alexa sıralamanızı arttırmak demektir.

Herkes alexa toolbar kumuş olmadığından alexa sıralamanızı daha arttırmak için her üyenizin ve ziyaretçinizin toolbar kurması alexada yükselmeniz için önemlidir. Onları toolbar kurmaya teşvik edin.

10. Blog yazarlarını ve webmasterların dikkatini çekmeye çalışın.

Bunun mantığı webmasterlar ve blog yazarları tarayıcılarında alexa toolbarı muhakkak kurmuşlardır. Bunu da blog yazarlığı ve teknoloji hakkında daha çok yazı yazarak başarabilirsiniz. Webmasterların forumlarına üye olun ve onlarla etkileşim halinde olun.

11. Makalelerinizi sosyal ağlarda ve blok topluluklarında paylaşın.

Tüm sosyal ağlar size göre olmayabilir. Ama en bilinen facebook twitter gibi sosyal ağlarda olmak blogunuza ulaşımı kolaylaştıracaktır. Alexa sosyal ağlardan gelen trafiği çok sever. Sosyal ağlardan gelen trafik alexada yükselmek için önemlidir.

12. SEO nun yanında diğer trafik ölçülerini de geliştirin.

Alexa sıralaması sadece trafiğe bakılarak yapılmıyor. Diğer trafik ölçüleri de oldukça önemli. Örneğin hemen çıkma oranı, günlük ziyaret, ortalama sayfada kalma süresi, backlink sayısı vb. Bu ölçüleri geliştirmek alexa sıralamanızı oldukça yükseltecektir.

13. Alexa surfing   – Alexa surf kaydolduğunuzda size 100 Alexa hiti veriyor.

14. alexamaster  – Alexamaster.com kaydolduğunuzda 20 dakika ücretsiz alexa hiti kazanın.

15. rankboostup – Bu site de kaydolduğunuzda her kullanıcıya 20 dakika bedava alexa hiti veriyor.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Sonuç olarak;

Alexa trafiği sizin sitenizin geliri, trafiği ve sıralaması için önemli. Alexada yükselmek istiyorsunuz. Bunun için yukarıda okuduğunuz teknikleri uygulayıp hayatınıza adım adım sokun. Alexa sıralamasının iyileştiğini ve alexada yükseldiğinizi göreceksiniz.

 

Şimdi sıra sizde;

Sizin de alexada yükselmek için kullandığınız bir tüyo nedir?

Siz de yorumlar bölümüne dikkat edilecek bir tüyo ekleyin.

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir