Anti SEO nedir? Anti SEO Atağını Çözmenin 7 Yolu4 min read

Anti SEO nedir?anti seo

Anti SEO; websitenizin google’da sıralamasını düşürmek için yapılan veya kendiliğinden oluşan tüm işlemlerdir. Anti SEO ve Google bowling benzer işlemlerdir.

İş şöyle yürüyor;

Google’da üst sıralardaysanız ve üst sıraya çıkmak isteyen biri daha fazla çalışmak yerine sizi aşağıya indirmeye çalışıyor olabilir. Yaptığı anti SEO atakları sonrasında bir zaman sonra google cezası alabilirsiniz ve sıralama kaybedersiniz ve toparlaması haftalar alabilir.

Bir örnek,

Anti SEOyu kim yapar?

Bilemeyiz. İlk akla gelen sektör devleri veya rakipler değil, zevk için sitelere saldıran hackerlar da yapabilir.

Siteniz hacklendi mi sorusu için isithacked aracını kullanabilirsiniz.

Anti SEO işlemleri bilgi gerektirdiği için herkes yapmaz. Çok yapılan bir şey de değildir. Fakat bazen kendiliğinden gelen kötü bir link de Anti SEO ya sebep olabilir ya da besleyebilir. Siz yine de kendinizi korumalısınız. Bunun dışında şunlar da Anti SEO yu besler.

  • Kötü sitelerden link sağlama
  • Birden aşırı ve kötü backlink yollama
  • Aşırı sosyal medya paylaşımları
  • Sitenize izinsiz içerik yerleştirip link vermek
  • txt dosyasına müdahale edip sitenizi indexten çıkarma
  • Sitenizde yinelenen içeriklerin olması

 

Anti SEO saldırı türleri

 1. Link tarlaları: Birbirine link vermek için oluşturulmuş zincir siteler. Normalde SEOnuza faydalı olabilir. Fakat alakasız bir siteden birçok spam link gelirse size karşı anti SEO yapıldığını anlamayıp google sizin kendinize backlink yollamaya çalıştığınızı düşünür ve size google cezası verir. Bu tür atakları search console’dan tespit edip disavow aracıyla google’a bildirmelisiniz.

2. Anti SEO olarak içerik çoğaltma/çalma. Başka birileri sitenizin bir içeriğini çok fazla çoğaltıp yayınlıyorsa google sorumluyu doğrudan bulamayacağı için o içeriği cezalandırıp indexten çıkartıyordu. İçeriğinizin çalınması sitenizin trafiğini düşürür.

Aslında google içeriği ilk çıkaranı bilir ve siz ilk çıkardığınızda çalan kişiye trafik göndermekten ziyade onu indexten çıkarabilir bile. Google algoritmaları artık çok akıllı ve anti SEO’yu tespit edebiliyor.

Fakat bazı siteler sizin içeriğinizi indexlenmeden çalıyorlar. Bu sitenize gerçekten zarar verebiliyor. Copyscape aracılığıyla bunları tespit edebilirsiniz.

3. Anti SEO olarak bilinçli telif hakkı şikayetleri. Bir kişi içeriklerinden resim, video, doküman gibi telifli bir içeriğin kendisine ait olduğunu söyleyerek sitenizi incelemesini isterse, google sitenizi kısa süreliğine indexten çıkarır ve size trafik kaybettirir. Bir tür hızlı giden arabayı devirden düşürmek gibi.

4. Alt sıradaki sitelere aşırı tıklama. Bu tıklamalar diğer siteleri yukarı çıkaracağı için sizi aşağı doğru iter ve sıralama kaybettirir. Artık google otomatik programlarla yapılan sıradışı tıklamaları tanıdığı için size zarar vermesini engelliyor. Bu yüzden bunu yapmak isteyenler elle tıklayarak bu işlemi yapıyorlar.

5. Sitenize çok girip çıkıp, hemen çıkma oranını yükseltmek. Arama hacmi düşük anahtar kelimeleri seçmiş sitelerde manuel bile yapılarak etkisi görülebilen bir Anti SEO tekniğidir.

6. Siteye virüs bulaştırmak. Sitenize erişimi olan biri sitenize virüs, trojan gibi dosyalar koyarak Anti SEO saldırısınız gerçekleştirebilir.

Güvenlik açıklarınız varsa kesinlikle kapatmalısınız.

Search console, google alert gibi araçlar sizi böyle durumlarda uyarırlar.

7. Site trafiğinizi kendi sitesine yönlendirme. İçeriğinizi ve trafiğinizi beğenen biri bir şekilde sızıp sizin bir ya da birkaç linkinizin trafiğini kendine yönlendirebilir. İllegal bir anti SEO hareketidir ve suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 

Anti SEO ataklarından korunma yöntemleri

1. Anti SEO atağına uğramamak için sitenize gelen backlinleri düzenli kontrol edin

Search console’da links bölümünde sitenize verilen linkleri görebilirsiniz. Bu siteleri kontrol edin ve zararlı olabilecekleri tespit edin.

SEO Spyglass ile de zararlı linkleri tespit edip disavow aracı ile reddebilirsiniz.

Semrush backlink aracı da backlinkleri incelemenize yarar.

2. Google uyarılarını açın

Search console’da sağ üst köşedeki menüden email bildirimlerini açın. Herhangi bir durumda google size uyarı emaili yollayacaktır.

Google aşağıdaki durumlarda size email gönderebilir:

  • Sitenize saldırı varsa
  • Sayfanızdan biri dizine eklenmemişse
  • Hosting ile bağlantı sorununda
  • Google manuel ceza aldıysanız

 

3. Link reddetme araçlarını kullanın

En bilinen araç google disavow aracıdır. Bu araca backlink istemediğiniz siteleri engellemesini söyleyebilirsiniz.

Önce verdiği backlinki sevmediğiniz siteleri belirleyin ve csv listesi yapın. Disavow aracını açın. Disavow aracına yükleyin ve “disavow links” butonuna basın. Google artık backlinkleri takip etmeyecek.

4. İçeriklerinizin özgünlük kontrolünü yapın

Sitenize yüklediğiniz içerikleri başkası kopyaladıysa google’ın kafası karışıp sitenizi cezalandırabilir. Sitenizin içeriklerinin özgünlüğünden emin olmak ve varsa kopyalarını tespit etmek için Plagiarism checker aracını kullanabilirsiniz.

5. Sitenizde güvenlik önlemlerini arttırın

Sitenize kimsenin sızmaması, spam dosyalar yüklememesi, admin panele kimsenin ulaşmaması gibi tedbirleri all in one wp security gibi eklentilerle sağlayabilirsiniz ve anti SEO atağına karşı korunabilirsiniz.

Girişte captcha kullanımı, iki faktorlu doğrulama, güçlü bir şifre, düzenli yedekleme gibi tedbirler size fayda sağlayacaktır.

6. Site audit araçlarını kullanın.

Site denetim araçları website auditor veya semrush site audit aracını yukarıda bahsettiğimiz gibi sizin trafiğinizi kendine çeviren kişilerin tespiti için kullanabilirsiniz.

7. Google cezalarını kontrol edin

Google search console’a girin.

Security ve manual actions bölümünde manual bir ceza alıp almadığınızı manual actionstan öğrenebilirsiniz. Güvenlik sorunu olup olmadığını ise Security issuestan öğrenebilirsiniz.

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

 

Sonuç olarak

Anti SEO atağı hiç kimsenin istemediği ama sıralama kaybettiren kötü amaçlı ve hatta yasal olmayan bir çalışmadır.

Anti SEO yapıldığında sitemiz haksız yere sıralama kaybedebilir. Bu da emeklerimizin karşılığını alamamıza sebep olur.

Sitemizi Anti SEOdan korumak için ara ara yukarıdaki tedbirleri alıp kontroller yapmalıyız. Bu kontroller sitemizin trafiğini korumamıza yardımcı olacak.

Sizin karşılaştığınız bir Anti SEO tecrübesi var mı?

Tecrübelerinizi ve yorumlarınızı yorumlar bölümünden lütfen bize ulaştırın.

 

Tavsiye yazı

Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir