Okuyucularınızla Blog Topluluğu Oluşturmanız İçin 10 Yöntem4 min read

Blog topluluğu blogunuzun çevresinde oluşan niş bir kitledir.blog topluluğu

Oluşturacağınız blog topluluğundaki herkesin amacı aynıdır.

Bir sonraki üreteceğiniz niş içeriği okumak.

Blog topluluğu oluşturmaya başladıysanız artık bir sorumluluğunuz var.

Artık içerik üretmek için içerik üretemezsiniz. Herkes sizi takip ediyor. Yavaş yavaş bir blog topluluğunuz oluşuyor. Blog topluluğunun en en önemli faydası sizi daha fazla yaymalarıdır. Sizin içeriklerinizi paylaşırlar, çevrenizde sizin uzmanlığınıza inanan bir topluluk oluşur. Onlar size inanır ve yazdıklarınızı dikkatlice okurlar.

Daha fazla trafik ve fikirlerinizin yayılması için sizin de bir blog topluluğu oluşturmanız gerek. Blog topluluğunuz olmadan görünürlüğünüzün artması çok kolay değildir.

Eğer blog topluluğunuzla etkili bir iletişim kurarsanız çok daha etkili bir blog üretmiş olursunuz. İnsanlar aynı zamanda bir topluluğun parçası da olmak isterler. Siz de blog içeriği üreterek belli bir niş kitleye hitap ediyorsunuz ve kendiliğinden o niş kitleyi bir araya topluyorsunuz.

Bunu daha düzenli yapın ve okuyucularınızdan onların bir parçası olmayı isteyecekleri bir komunite, topluluk kurun. Bu topluluk aynı zamanda herkesin uzmanlığını paylaştığı bir ortam da olabilir.

Blog topluluğunu nasıl kurarsınız?

Bu yazıda okuyucularınızla daha derin iletişim kurup bir blog topluluğu oluşturmak ve okuyucularınızı blogunuza daha fazla getirmek için yolları göreceksiniz.

1) Yorum yapmaya davet edin

İnsanlar sizinle daha çok soru sorduğunuzda etkileşime geçme eğilimindedir. Yazının sonunda sadece “Lütfen yorum bırakın” demeyin, okuyucuya yazı sonunda ilgili sorular sorun.

Konuya katkı yapmalarını isteyin. Blog yorumları almak blog topluluğu oluşturmanın ilk adımıdır.

2) Yorumlarına cevap geldiğinde bildirim gönderin

Okuyucuların yorumlarına cevap verdiğinde onların bundan haberi olması için bildirim gönderen bir araç kullanın.

  • Disqus gibi yorum araçlarında bu var.
  • Reply me ise biraz eski wordpress eklentisi, yine işinize yarayacaktır.
  • Comment Luv Premium eklentisi yanıtlama bildirimi özelliği vardır.

3) Yorum yapanın bloguna yorum yazın

Sizin blogunuza yorum yapan başka blog yazarları varsa siz de bu iyiliğin karşılığı olarak onun bloguna yorum yazın. Ve onların yazılarını sosyal medyada yayınlayın. Hatta onlara blog topluluğu oluşturma konusunda yardımcı olun.

Okuyucularınızla iletişim kurmanın online dünyada ne kadar faydalı olduğunu ve networkünüzü nasıl geliştirdiğinizi, blog topluluğunuzu ne kadar büyüttüğünü şaşkınlıkla göreceksiniz.

4) Sosyal medya paylaşım butonlarını koyun

Blogunuzdaki her sayfada çıkacak şekilde kenardan görünen sosyal medya bağlantı kur eklentisi kurun. Yapılan araştırmalarda en etkili olan türü solda dikey logoların dizildiği sosyal medya butonlar serisi olmuş.

Birçoğu blog yazarı sayfa yanlarında facebook beğen kutuları kullanırlar. Fakat sizin topluluğunuz daha çok twitterda takılıyorsa o butonların içinde mutlaka twitter butonunu bulundurun.

Hakkımda sayfanıza tüm profil linklerinizi koyun.

5) Diğer bloggerların içeriğini sosyal medyada paylaşın

Yazılarınızı sosyal medyada kim paylaşıyorsa onları görebilirsiniz. O paylaşanlarla iletişimde olun. Eğer varsa diye profillerinden bloglarını bulmaya çalışın ve yorum yapıp paylaşın.

Sizin içeriğinizi paylaşan ve sizden bahseden insanlara bir şekilde teşekkür etmelisiniz.

6) Okuyucularınız için bir forum veya grup oluşturun

Okuyucularınızın görüşlerini paylaşabileceği bir grup ya da forum kurmayı düşünebilirsiniz. Böyle bir ortamda okuyucularınızla gerçekten daha derin etkileşim içine girebilir ve blog topluluğunuzu genişletebilirsiniz.

Örneğin bu gruplar linkedin üzerinde veya facebook üzerinde olabilir. Grup kurmayı destekleyen her türlü sosyal medya sitesinden blog topluluğu oluşturmakta çok fayda görürsünüz.

7) Postlarınızda onlardan bahsedin veya link verin

Blogunuza post yazdığınızda bazı okuyucularınıza veya bloglarına link vermeyi veya onlardan bahsetmeyi deneyin.

Siz okuyucunuzun bloguna link verdiğinizde sitenizin gönderdiği pingten sizin onlara link verdiğinizi anlayacaklar. Okuyucunuza backlink avantajı vermiş olacaksınız. Bu da dost kazanmanıza ve blog topluluğunuzu büyütmenize yardımcı olacak.

İnteraktif olup ve okuyuculardan gelen sorulara cevap vererek blog topluluğunuzu kurmayı kolaylaştırırsınız.

8) İyi yazarları misafir yazar olarak blogunuza davet edin.

Blog topluluğunuza yeni insanlar katmanın bir yolu da blogunuzda onlara misafir yazarlık vermektir. Misafir yazarlık blog yazarlarını birbirine daha fazla yakınlaştırır. Siz de onların blogunda yazmayı deneyebilirsiniz.

9) İnsani olup hatalarınızı da itiraf edin

Gerçek bilgileri, istatistikleri, rakamları severiz. Fakat her şey insanla başlar insanla biter. Biraz kendinizden bahsedin ve postlarınıza kişiliğinizden katın. Ailenizden veya evcil hayvanlarınızdan bahsedin.

Hatta bazen hatalarınızdan ve başarısızlıklarınızdan da bahsedebilirsiniz. Bunlar sizi daha insani yapar. İletişiminizi derinleştirir.

10) İçerik kraldır, kaliteli içerik üretin

Sonuçta, eğer içeriğiniz değerliyse, bir şeyler öğretiyorsa, fikir üretmeye faydalıysa, ufuk açıyorsa, dönüp dolaşıp içeriğinizi incelemeye gelecekler.

İçeriğinizi iyi hazırlayın, bol araştırmalı, gerçekliği ve aynı zamanda samimiyeti yüksek olan yazılar yazın.

Okuyucunuzu iyi anlayın onunla empati kurun.

 

Ne demiş üstad

Empati bir topluluk kurmak ve aksiyon almak için başlangıç noktasıdır.

Max Carver

 

11) Online ortamda düzenli buluşun

Online blog topluluğu geliştirmenin en iyi yollarından biri twitter chat. Belli bir hashtag kullanarak düzenli tartışmalar oluşturun.

Eğitim önerisi;

Mustafa Coşkun ile Profesyonel Blog Sitesi Kurma ve Blog Yazarlığı ile Kazanç Eğitimi

Sıfırdan Profesyonel Düzeye WordPress Blog Sitesi Açma – Profesonel Blog Yazarlığı Yaparak Kazanç Eğitimi / Web Tasarım

Udemy’den satın al

Sonuç olarak;

Siz nasıl topluluk oluşturuyorsunuz?

Burada birçok bloggerın uyguladığı blog topluluğu oluşturma fikirlerini anlattım. Bu teknikleri uygularsanız sizin de blog topluluğunuzun büyümesine hız katmasını sağlayacaksınız.

Biliyorum ki sizin de süper fikirleriniz var.

Blog topluluğu oluşturmak için sizin fikirleriniz neler? Yorumlar bölümünden paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir