Facebook İle Sitenize Trafik Çekmenizin 37 Basit Yolu9 min read

Facebook ile sitenize trafik çekip blog trafiğinizi arttırabilirsiniz.facebook ile sitenize trafik çekme yolları

Facebook ile sitenize trafik çekmek arama motorunda üst sıralara çıkmak demektir.

Blog trafiğinizin artması için SEO kesinlikle önemlidir ama yeterli değildir.

Sosyal medya diğer en etkili yöntemlerdendir.

Özellikle facebook bu grubun en etkili mecralarındandır.

Facebook hedef kitlenize ulaşmak, güven oluşturmak ve alanınızda uzman olarak kendinizi tanıtabilmenin en iyi mecrasıdır.

İnsanlar çeşitli sebeplerle facebookta markaların fanı oluyorlar. Markayı desteklemek en büyük sebep;

 

İnsanların kafasına iyice yerleşirseniz alanında aranan ilk uzman olarak daha fazla akıllarına gelirsiniz. Bunu yapmanın orta aşaması ise facebook ile sitenize trafik çekmektir.

Bu yazıda insanların sitenizi ziyaret etmeleri için bu yazıda çok güzel tüyolar okuyacaksınız;

 

Facebook ile sitenize trafik çekmenizin yolları

 1. Sayfanızda düzenli ve istikrarlı yeni içerikler paylaşın.

İstikrarlı taze içerik paylaşırsanız facebooktaki fanlarınıza okuyacak içerik sağlarsınız, daha fazlası için okuyucular üye kalır. Blogunuzun canlılığını da gösterirsiniz. Facebook ile sitenize trafik çekmeniz için bloğunuzu canlı tutun.

 1. Tekrar pazarlama sayesinde facebook ile sitenize trafik çekin.

Müşterilerinizi elinizde tutarsanız pazarlama maliyetlerinizi azaltırsınız. Eğer bir müşteriyle daha öncesinden olumlu bir etkileşiminiz varsa ona facebookta ilgili reklamlar göstererek ilgisini çekebilirsiniz.

Müşterinize tekrar pazarlamayı şu şekilde yapabilirsiniz;

Step 1: Sitenize Facebook remarketing pixel ekleyin.

Step 2: Tekrar gelen müşterileri teşvik edici ona özel reklam gösterin. Mesela aşağıdaki reklamı inceleyin,

Daha önce girilen bir siteye tekrar giren müşteriye özel bir mesaj. Olabilecek en açık net şekilde; “üye kaydınızı tamamlayın”.

 1. İddiali içerikler paylaşın.

Linkinizin yanında yazdığınız metin vezir de edebilir rezil de. Bu yüzden yazılarınız iddialı olmalı. Bazı gazeteciler gibi tıklatma başlığı kullanmayın.

İnsanlar tıklar ve hemen çıkar. Bu da hemen çıkma oranınızı arttırır. Arama motoru sizi listelemez. Facebook ile sitenize trafik çekmeniz için metinlerde içeriğin kısa bir özetini kullanın.

 1. Büyük, kaliteli ve çekici resimler kullanın.

Resimler, hatta çekici resimler içeren postlar ile daha fazla etkileşim, yorum, paylaşım en önemlisi tıklama alabilirsiniz. Buzzsumo’nun bir araştırmasına göre facebookta resim içeren postlar içermeyenlere karşı 2.3 kat daha fazla etkileşim alıyorlar.

Bir firma kendi postlarında denemeler yapıyor. Çeşitli içerikler paylaşıyor. Turuncu ile işaretli postlar iyi sonuç veriyor.

Büyük resimler kullanarak insanları daha çok çekersiniz. Sayfada aşağı inmeyip sizin postunuzda durmalarını sağlarsınız. Facebookta resminizi 1200 x 628 e ayarlayın. Facebook ile sitenize trafik çekmek için çekici resimler kullanın.

 1. Nişiniz ve sektörünüzle ilgili birileriyle röportaj yapın.

Facebook ile sitenize trafik çekmenizin en etkili yollarından biridir. Ustalarla yapılan röportajla herkesin ilgisini çekebilirsiniz. Video röportaj olmak zorunda değildir. 5-10 soruyu yollayıp cevaplarını alabilir ve postunuzda kullanabilirsiniz. Facebookta çok ilgi çekecektir.

 1. Paylaşım butonu koyun.

Sayfanızda ziyaretçinin paylaşımı için sosyal paylaşım butonlarını koyun. İnsanların paylaşmalarını isteyin. Herkes kendi facebook sayfasında paylaşırsa siz de facebook ile sitenize trafik çekebilirsiniz.

 1. Post tiplerinizi çeşitlendirin.

Blogunuzdan postlarınızı paylaştığınızda sürekli aynı tarz yazma alışkanlığınız sizin aleyhinize işliyor olabilir. Facebook ile sitenize trafik çekmeyi arttırmanız için arada farklı tarz yazmaya çalışıp hangi tip yazının daha çok ilgi çektiğini izleyin.

 1. Alıntılar kullanın

Alıntılar aynı postu çeşitli alıntılarla tekrar tekrar paylaşmayı sağlar. Örneğin yazınızda 4 tane alıntı var. Siz de bunları alıp paylaşımda kulanıyorsunuz. Eğer biri ilgiyi çekmezse diğerini denersiniz. 4 alıntı varsa 4 kez paylaşabilirsiniz. Daha fazla paylaşım yaparak facebook ile sitenize trafik çekmeyi başarabilirsiniz.

 1. Postlarınızın video özetlerini oluşturun.

Blog postunuzun bir özetini video olarak hazırlayın ve facebooka yükleyip blogunuza link verin. Bu video yazının tümünü okuyamayan takipçiler için iyi akılda kalıcı, arka fonda çalışırken dinleyebilecekleri bir doküman olacaktır. Bir çeşit podcast hazırlayabilirsiniz. Böylece facebook ile sitenize trafik çekebilirsiniz.

Araştırmalara göre facebook videoları en yüksek organik erişime sahip. Facebook videonun yükselmesiyle beraber bu avantajı kullanabilirsiniz. Videonun sonuna da aksiyon butonu koyarsanız ziyaretçilere istediğiniz aksiyonu aldırabilirsiniz.

 1. Çeşitli soru tipleri kullanın.

Facebook ile sitenize trafik çekmek için okuyucuların dikkatini çekici sorular sorun. Peki, ne tür sorular daha çok iş yapıyor?

Okuyucuların dikkatini çekmek ve facebook ile sitenize trafik çekmek için sektörünüze ve niş kitlenizin beklentilerine göre soracağınız sorular için denemeler yapın, tam tespit edemezseniz anket de yapabilirsiniz.

 1. Daha uzun postlar yazın

Bir araştırmaya göre  kısa makaleler beğeni topluyor fakat uzun makaleler hem beğeni hem paylaşım alıyor. Sosyal medyada daha fazla paylaşım almak daha fazla trafik getirecektir. Facebook ile sitenize trafik çekmeniz için uzun yazılarda tüyolar, önemli bilgiler verebilir, anlamlı sorular sorabilirsiniz.

 1. Hayat tarzı ve nasıl yapılır makaleleri yazın.

Genel konuşmak gerekirse insanlar facebooka arkadaşlarıyla iletişime geçmek ve eğlence amaçlı giriyor. Sizden sürekli ürün veya hizmet postu almak okuyucuyu sıkabilir.

Facebook ile sitenize trafik çekmek için ürünlerinizin hayatın içindeki haliyle gösterin. Hayat tarzı makaleleri ve görselleri size çok faydalı olacaktır. Nasıl yapılır tarzı yazılar da ürün postlarından daha fazla paylaşılıyor. Yazılarda da siz ve biz gibi kelimeler kullanmak topluluk olduğunuzu daha çok hissettirir.

 1. Facebook’un Link Share’ini kullanın

Birçoğumuz facebookta büyük güzel bir resim paylaşıp, kısa bir açıklama ile link veriyor. Bu ilk bakışta mantıklı gözükebilir.

Bir araştırmaya göre “link share” ile paylaşılan içerikler çok daha fazla paylaşılıyor. Ve link share paylaşımları kime göstereceğini sizin verdiğiniz hedeflemeye göre seçiyor. Bu da daha fazla erişim ve daha fazla tıklama demektir. Facebook ile sitenize trafik çekmek için linkshare özelliğini kullanın.

14. Sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarını bulundurun

İçeriğinizi yayınladığınızda sayfanızda sosyal medya paylaşım butonlarını ekleyin ki ziyaretçiler paylaşabilsin. Facebook ile sitenize trafik çekmek için herşeyden önce paylaşım butonlarının sitenizde bulunması gerekir.

Sayfanın yan tarafında sosyal medya paylaşım butonlarını ekleyebilirsiniz. En etkili sosyal medya paylaşım butonu sol tarafta dikey kayan tiplerdir.

Ücretsiz pluginlerle çok kolay halledebilirsiniz. Kaynaklar bölümünde tüm kullandığım pluginleri görebilirsiniz.

 1. Profiliniz en büyük silahınız

Tüm sosyal medya hesaplarınızda olduğu gibi eğer profilinizi ilginç hazırlamazsanız popüler olmak biraz zor olabilir. Facebook ile sitenize trafik çekmek için profilinizi ilginç hazırlayın. İnsanların ilgisini çekin, farklı olsun.

 1. Bir sayfa açın

Facebook üzerinde sayfa açmak sadece sizin uzmanlık alanınızla ilgilenen ziyaretçileri bir araya toplamaya yarar. Sayfada toplanan niş kitle sizin fikirleriniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgilenen seçilmiş kişiler olacaktır.

 1. Site içeriğinize beğen butonunuzu ekleyin

Sitenin her postunun altına beğen tuşu koymak facebook ile sitenize trafik çekmenin ilk ve en temel adımıdır. Jetpack gibi eklentiler kullanırsanız her postun sonuna otomatik eklenecektir.

 1. Site içeriğine Facebook Comment fonksiyonunu ekleyin

Facebook ile sitenize trafik çekmenin diğer yolu ise facebook yorum fonksiyonunu eklemektir. Beğen tuşu gibi facebook yorum eklentisini eklediğinizde, facebook yorum eklentisi üzerinden yorum yapıldığında, facebookta bir site linki paylaşılacak.

 1. Facebook sayfanızda blog linkinizi her yere koyun.

Herşeyden önce insanlar sizin blogunuzun linkini görürlerse tıklayabilirler. Linkinizi anlamlı olabilecek her yere koyun. “Hakkımda” bölümünde, fotoğraf ve video tanımında, her postta link konabilir. Aksiyon çağrısı butonunu ana sayfada like butonunun yanına koyabilirsiniz.

20. Postlarınızı en üste tutturun

Bazı postlarınızı üste sabitlemek beklediğinizden daha fazla blogunuza trafik getirir. Yeni bir post yüklediğinizde veya en önemli olanları vurgulamak istiyorsanız postunuzu en yukarı pinleyin. Postu yükledikten sonra sağ üst köşesindeki kalem işaretine basıp pin to top butonuna basın olarak getirebilirsiniz.

21. ”Hakkımda” kutusuna bir link ekleyin

Facebook ile sitenize trafik çekmeknin en temel yollarından biri de hakkımda bölümüne blogunuzun linkini eklemektir. Sadece link eklemek değil yanına blogunuz ile ilgili biraz bilgi de verin.

22. Küçük resimlerinize bir karşılama sayfası ekleyin

Sayfanızda küçük resimler bölümünde insanların kaydolması için bir karşılama sayfası ekleyebilirsiniz. Bu bir e-kitap indirme linki, bir bülten olabilir.

Bunlar facebook ile sitenize trafik çekmeye ve ek trafik getirmeye yardımcı olur. Sitenizi dökümanlar için okuyucular ziyaret ederler.

Blog makalelerinizi facebookta sekmeler halinde paylaşabilirsiniz. NetworkedBlogs gibi bir uygulama ile sekme geliştirmesini yapabilirsiniz.

 

23. Düzenli şekilde blogunuza link verin

Facebook ile sitenize trafik çekmeniz için blogunuza hergün veya iki günde bir link verin. Sosyal medya ve içerik beraber çok iyi yürür.

Blogunuzu mutlaka sosyal medyaya taşıyın. Düzenli post yapın. Bu şekilde trafiğinizi ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

24. Doğru zamanda post yükleyin

Her sayfanın ve niş kitlenin alışkanlıkları değişik olsa da genel kanı en iyi post üretme zamanının öğleden sonra 2-3 saatleri olması yönünde.

Siz de analizleriniz yapıp en çok hangi saatlerde ilgileniliyorsa sayfanıza postlarınızı o saatte yükleyin. Çeşitli saatlerde yükleyip nasıl tepki alacağınızı da öğrenip saatlerinizi reel tepkilere göre belirleyebilirsiniz.
Facebook ile sitenize trafik çekmeniz için zamanlama çok önemlidir.

 

 1. Haftalık özet postu yayınlayın

Haftanın sonunda, belki cuma ya da cumartesi günü hafta içi yayınladığınız postları özetleyen bir post yayınlayabilirsiniz.

Sonra bunu Facebookta paylaşın. Hafta içi postlarınızı kaçıran okuyucuların tekrar hatırlamalarını sağlar. Facebook ile sitenize trafik çekmek için haftalık postu hazırlayın.

 1. Hedef kitleyi dar tutun.

En önemlisi hedef kitlenizi ilgi alanları ve demografileriyle niş bir kitle olarak seçin. Çok geniş tutmayın, olabildiğince konsantre ilgisi olanlar sayfanızda daha fazla kaliteli etkileşimde bulunur.

 1. Güncellemelerinizi kısa tutun

Facebook üzerinde kısa, esprili ve net yazılar daha çok etkileşim alıyor ve tıklanıyor. Siz de facebook ile sitenize trafik çekmek için twitter gibi 140 karakterin içinde kalın. İnsanların 60%’ının mobil araçlardan girdiğini düşünün ve metinlerinizi kısa tutun.

 1. Facebook güncellemenizde bir soru sorun.

Bir soru bir tepkiyi tetikler. Kısa, esprili bir soru etkili olacaktır. Sorularınız kısa, okuması kolay, sayfanızın ana fikriyle uygun olmalı.

 1. Kendi blog postlarınızın özetlerini ara ara tekrar paylaşın.

Bir diğer facebook ile sitenize trafik çekme taktiği de blog post özetlerinizi çeşitli içeriklerle ara ara tekrar paylaşmak.

Bazen bazı cümlelerden yakalayamadığınız kişileri aynı makale içindeki başka bir cümleyle yakalayabilirsiniz. Okuyucular için de aynı bilgiye farklı özetlerle bakmayı sağlar.

 1. Facebooktaki diğer sayfalarla etkileşim içinde bulunun

Sayfanız üzerinden diğer sayfalarla etkileşim içinde bulunabilirsiniz. Profilinizden yönettiğiniz sayfayı seçin, aramadan ilgili sayfaları bulun, beğenin, onlar artık sizin duvarınızda belirmeye başlayacak.

Onların postlarına yorum yapın ve beğenin. Etkileşim içine girmeye başladınız bile.

Takip etmenin birkaç faydası var; Sizin onların takipçilerinin önüne çıkarır. Eğer aynı takipçiler ise sizin de takipçileriniz olmaya adaydırlar.

 1. Blogunuz dışında ilgili makaleler de arada paylaşın.

Uzmanlık alanınızla ilgili bir makaleyi bulup kendi sayfanızda paylaşın. Sadece doğru ve kaliteli kaynakları seçin.

Sizin uzmanlık alanınıza ilgisi olan kişilerin beğeneceği makaleler okuyucuları besler. Bu da okuyucuların hoşuna gider ve sayfanıza sadakati arttırır.

 1. İçeriklerinizi faydalı bulan daha fazla fan bulun.

Bunu yapmak için alanınızdaki gruplara katılın. Gruplarda aktif olup yardımcı üye olun. Sayfanıza davet edin ve beğenmelerini isteyin. Grup üyeleri aynı ilgi alanlarına sahip olduklarından memnuniyetle gelip sayfanızı beğenecekler.

 1. Yarışma gibi interaktif postlar blog trafiğinizi arttırır.

Facebook ile sitenize trafik çekmek için ara ara yarışmalar yapın. Bu tür interaktif aktiviteler blogunuza olan ilgiyi çok arttırır. Bu yarışmayı facebookta tanıtabilirsiniz.

 

34. Postlarınızı vurgulayın

Daha fazla dikkat çekmenin ve facebook ile sitenize trafik çekmenin diğer yolu da postunuzu vurgulamak.

Postun köşesindeki yıldıza basarak vurgulayabilirsiniz. Postunuzu vurguladığınızda zaman tünelinizde daha geniş alanda olup daha fazla okuyucuya erişecektir.

 

 1. Ücretli reklam yapın.

Blog postlarınızı facebookta istediğiniz kişilerin önüne çıkarmak için küçük bir masrafa girmek gerekiyor.

Facebookta reklamı tıklamak ve göstermenin bir bedeli olduğundan herkese açmak bütçeyi doğru kullanmak olmayabilir. Facebookta yazılarınızı paylaştığınızda gerekli kişilerin görmesini istiyorsanız reklamı belirlediğiniz hedef kitleye gösterebiliyorsunuz.

 1. Facebook Social Ads kullanın

Eğer doğal yollarla trafk alamıyorsanız Facebook Social ads deneyebilirsiniz. Bunlar PPC reklamlardır ve bir kampanya başlatmak Adwords kampanyaya benzerdir.

 

 1. İlgili insanlara odaklanarak marka görünürlüğünü arttırın.

Siz yine de gezinenlerin arasından seçip reklamınızı sadece ilgili kişilere gösterebilirsiniz. Örneğin Bursa’da kitapçıysanız müşterilerinize reklamınızı sadece Bursa’daki daha önce kitapçıların sayfasını beğenmiş insanlara gösterilmesini isteyebilirsiniz.

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Sonuç olarak;

Facebook blogunuz için inanılmaz bir trafik kaynağı potansiyeline sahip. Facebookta bir blogun olmaması pek düşünülemez. Facebook paylaşımlar sizin blogunuzu çok ileri götürecektir.

Bir pazarlamacı olarak facebooksuz bir pazarlama planı düşünmüyorum şahsen. Hatta organik trafiğiniz facebooktan düşse bile birkaç TL reklam vererek trafiğinizi hareketlendirebilirsiniz.

Facebookta olmak ve sayfa açmak en önemli adım. Tabi facebook özelliklerini de nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz. Yukarıdaki tüyolar ve taktikler facebook ile sitenize trafik çekmeye yöneliktir. Bunları uyguladığınızda facebooktan gelen trafiğinizin ne kadar arttığına şaşıracaksınız.

Buradaki tüyolardan başka kullandığınız veya bildiğiniz facebook ile sitenize trafik çekme tekniği varsa lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.

 

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir