13 Büyük Google algoritma güncellemesi [Açıklamalı]6 min read

Son 15 yılda tanıtılan sayısız google algoritma güncellemesinden SEO’yu sonsuza kadar değiştirenleri okuyacaksınız.

Google algoritma güncellemesini yılda birkaç bin kez güncellemeyi iddia ediyor. Çoğu durumda, Google algoritma güncellemeleri fark edilemeyecek kadar küçük. Ancak, arada bir, Google o kadar temel bir değişiklik getiriyor ki, SEO yapma şeklimizi sonsuza dek bozuyor.

Bu yazıda, en kritik 15 google algoritma güncellemesi okuyacağız. Bu güncellemelerin neden sunulduğunu, SEO stratejilerimizde ne gibi ayarlamalar yapmamız gerektiğini inceleyeceğiz.

Ancak başlamadan önce, bir google algoritma güncellemesinden hiç etkilenip etkilenmediğinizi görelim. Tek yapmanız gereken Rank Tracker’ı başlatmak, Google Analytics hesabınızla senkronize etmek ve Organik Trafik’e geçmek.

google algoritma güncelleme

Belirli google algoritma güncellemelerinin sitenizin trafik değişiklikleriyle uyuşup uyuşmadığını görmek için farenizi grafikteki kısa çizgilerin üzerine getirmeniz yeterlidir.

Google algoritma güncellemeleri

1996 – BackRub

Stanford Üniversitesi öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin, backlinkleri analiz eden bir arama motoru olan “BackRub” adını verdikleri bir araştırma projesi üzerinde çalışmaya başladılar.

WordStream (2017), “sayfaları alıntı gösterimini kullanarak sıraladığını, yani başka bir sitede bir web sitesinden herhangi bir söz edilmesinin, söz konusu siteye verilen bir oy olarak sayılacağını vurguladı.

Bir web sitesinin “yetkisi” veya güvenilirliği, o siteye kaç kişinin bağlantı verdiğinden ve bağlantı veren sitelerin ne kadar güvenilir olduğundan gelir.”

Bunun şimdiye kadar oluşturulan ilk arama motoru olduğu göz önüne alındığında, sonunda “Google” adıyla gelene kadar daha da geliştirdiler. 1998’de Google, ilk finansmanını aldığı için resmi olarak piyasaya sürüldü.

 

2011 – Panda

 

Panda, ilk büyük Google algoritma güncellemesi olarak kabul edilir. Amacı, bir web sitesinin ziyaretçinin aradığı şey hakkında geçerli bilgiler sunup sunmadığını belirlemek ve yalnızca arama motorlarında sıralama yapmak amacıyla oluşturulmuş düşük kaliteli sitelerle mücadele etmekti (Hallebeek, 2020).

En çok olumsuz etkilenenler, Google’ın yönergelerini ihlal ettikleri için içerik çiftlikleri ve kazıyıcı sitelerdi; Google arama sonuçlarının %12’si etkilendi. Hallebeek (2020),

“Site sahipleri artık düşük kaliteli sayfalarla dolu bir site oluşturmaktan kurtulamayacakları için Panda güncellemesinin SEO yapma şeklimizi kalıcı olarak etkilediğini” bildirdi

2012 – Penguin

Bir yıl sonra, yapay bağlantıları caydırmak için başka bir Google çekirdek algoritma güncellemesi oluşturuldu.

Yoast (2015), “Google Penguin, web sitelerine bağlantılar satın alarak veya başka bir şekilde “doğal olmayan bir şekilde” edinerek Google ile oyun oynamaya çalışan siteleri arama sonuçlarından kaldırmayı amaçladığını” beyan etmiştir.

Bir kez ihlal edildiğinde, Google, bağlantının daha düşük bir sıralamaya sahip olmasına neden olan negatif bir değer yerleştirir.

Bu güncellemeyle, web sitelerinin %3.1’i, bağlantı metinlerinin aşırı optimizasyonundan kaynaklanan siyah şapka bağlantı oluşturma nedeniyle etkilendi (Lincoln, 2018).

2013 – Hummingbird

WordStream (2017), Hummingbird’ün “sadece dilin kendisinden ziyade bir sorgunun arkasındaki amacı ayrıştırma yeteneğine sahip ilk arama algoritması” olduğunu bildirdi.

Bu temel algoritma güncellemesinin, arama sorgularını daha iyi anlaması amaçlandı.

Sonuç olarak, daha alakalı semantik arama sonuçlarına yol açtı. Bu, kavramların ve “varlıkların” eşleştirilmesini sağladığı için “bilgi grafiği” olarak bilinen Google’ın bilgi tabanının doğruluğunu önemli ölçüde artırdı.

 

2013 – Pigeon

 

Pigeon, web algoritmalarına daha yakın, daha alakalı ve doğru yerel arama sonuçları sağlamak için oluşturulmuş bir algoritma güncellemesidir.

Bu aynı zamanda mesafeye ve konuma dayalı olarak doğru ve iyileştirilmiş sıralama sağlar, yani ziyaretçinin konumuna göre kişiselleştirilir.

2014 – HTTP/SSL

HTTP, “Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü” anlamına gelir. Adından yola çıkarak, bu algoritma güncellemesi, web sitesi ile kullanıcı arasındaki bağlantıyı güvence altına aldığı için HTTPS’yi etkin bir şekilde kullanmanın önemini vurgulamak için Google tarafından üretildi.

Bu güncelleme esas olarak başkalarının verilere erişmesini veya web sitesini taklit etmesini engeller.

Site şifreleme, bir sitenin güvenliğini artırabilmesi, performansını artırabilmesi, arama sıralamalarını iyileştirebilmesi ve tarayıcıda “güvenli” olarak işaretleyebilmesi nedeniyle SEO’da önemli bir rol oynar.

Basit bir ifadeyle, Shepherd (2019), “kullanıcıların, kişisel verilerinin ve bilgilerinin gizli kalacağını düşündükleri bir web sitesine tıklamayı tercih edecekleri varsayılabilir.

Üstün bir kullanıcı deneyimi, müşteriyi elde tutmanın anahtarı olduğundan, tek başına bu neden bile web sitenizi HTTPS’ye geçirmek için yeterli gerekçe sağlar.”

2015 – Mobile

Bu algoritma güncellemesi, Google platformunu önemli ölçüde etkileyeceği varsayımı nedeniyle başlangıçta “Mobilegeddon” olarak adlandırıldı.

Bu yıl boyunca Google, arama sonuçlarının çoğunun cep telefonlarından geldiğini gözlemledi ve bu da bu güncellemeye yol açtı.

Bu, mobil uyumlu bir kullanıcı deneyimi sağladı; arama sonuçlarında daha yüksek bir sıralamaya sahip oldukları göz önüne alındığında, mobil uyumlu siteler için en iyi sonucu verdi.

Ayrıca, bunu 2018’de mobil kullanıcıların artması nedeniyle başka bir Mobil Hız güncellemesi izledi. Sıralama faktörü, mobil site yükleme hızına bağlı olarak hala etkileniyordu.

2015 – RankBrain

RankBrain, en belirgin öneme sahip olan bir algoritma güncellemesidir. Amacı, anlamlı arama sonuçları sağlamak için benzer anlamlara sahip kelimeleri tahmin etmek ve bulmaktır.

En iyi eşleşen sonuçları belirlemek için geçmiş aramalarla ilgilenir. Bu güncelleme, içeriğin kalitesine ve sonuçların alaka düzeyine öncelik vermesi nedeniyle sıralamalara fazla önem vermiyor.

2016 – Possum

Bu algoritma güncellemesinin amacı, yerel arama sonuçlarını iyileştirmek ve gereksiz olan spam sonuçlarından kurtulmaktır.

Williams’a (2019) göre “Google tek bir konumdan yalnızca bir veya iki sonuç göstermeye başladığından, paylaşılan bir ofis alanı gibi aynı adresi paylaşan kuruluşlar yerel sonuçlardan filtreleniyordu” (paragraf 3).

Bu, özellikle tanınmayan işletmeler için, kullanıcının konumuna bağlı olarak daha yüksek bir sıralamaya sahip olacağı için bir avantaj olarak kabul edilir.

2018 – Medic

 

Bu geniş çekirdek algoritma güncellemesi, çevrimiçi olarak yetki ve yeterliliğin tanımlanmasını iyileştirmek için üretildi.

Bu, kaliteli içeriğin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını garantilemek için algoritmanın sıralama faktörlerine dayalı olarak yapıldı.

Bu güncellemenin amacı diğerleri kadar açık olmasa da, Hallebeek (2020), “sonuçları arayanların amacına daha iyi uydurmak için bir girişim olabileceğini veya belki de kullanıcıların refahını (Google’ın karar verdiğinden) korumayı amaçladığını öne sürdü. itibarsız bilgiydi” (paragraf 18).

2019 – Bert

Bu algoritma güncellemesi, “on aramadan birini etkileyecek”, “son beş yılın en büyük değişikliği” olarak algılandı.

Amacı, ilgili arama sonuçlarını sunmak için arama girişlerini bağlamsallaştırmaktı. Arkasındaki bağlamı belirlemek için her kelimeden önce ve sonra gelen kelimeleri analiz ederek çalışır.

Bu algoritma güncellemesi, her kelimenin anlamına bağlanmadan yalnızca anlamına odaklanmak yerine, Google’ın kullanım kolaylığını artırmada kesinlikle büyük bir faktör oynadı.

2020 – January 2020 Core Update

Bu temel algoritma güncellemesine, muhtemelen sunduğu geniş çaplı değişiklikler nedeniyle herhangi bir terim verilmedi.

Bandt (2020), “bu güncellemenin, hangi sitelerin diğerlerinden daha alakalı ve bilgilendirici içeriğe sahip olduğunu belirlemek için bir yeniden değerlendirme olduğunu ve bu sitelere destek verdiğini” açıkladı (paragraf 6).

Takip eden aşağıdaki güncellemeler bu güncellemeye benzerdi; bilgilerin alaka düzeyine ve doğruluğuna dayalı olarak geliştirilmiş sıralama.

 

2021 – June 2021 Core Update

Bu ayın başlarında kullanıma sunulan bu uygulamanın ilk yarısı, mobil uyumluluk, güvenli tarama, HTTPS/SSL, araya giren geçiş reklamları, yükleme hızı (LCP), etkileşim (FID) ve görsel kararlılık (CLS) gibi faktörler iyileştirilecektir.

Google’a göre, “Bu faktörleri optimize etmek, web’i tüm web tarayıcıları ve yüzeylerindeki kullanıcılar için daha keyifli hale getirir ve sitelerin mobil cihazlarda kullanıcı beklentilerine göre gelişmesine yardımcı olur.

Kullanıcılar daha fazla etkileşime girdikçe ve daha az sürtüşmeyle işlem yapabildikçe bunun web’deki ticari başarıya katkıda bulunacağına inanıyoruz” (paragraf 5).

Bu güncelleme ortalama kullanıcılar için çok açık olmasa da, kaliteli bir sayfa deneyimi sunmak için yeni stratejiler üretmeleri gerektiğini düşünen SEO uzmanları üzerinde kesinlikle bir etki yaratacaktır.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir