Anahtar Kelime Bulmanız için 10 Teknik [Ücretsiz Araç]7 min read

Anahtar kelime nedir?anahtar kelime bul

Anahtar kelime, ziyaretçinin makaleniz ile buluşabilmesi için google’a yazdığı kelimelerdir.

Anahtar kelime bulma işleminden sonra yapacağınız şey ise bu kelime öbeğini tüm yazınıza homojen dağıtmak, ana ve ara başlıklara yerleştirmektir.

Google sizin makalenizi tarar ve anahtar kelimelerinizi tespit eder, ziyaretçinin anahtar kelimeleriyle eşleştirirse makalenizi ziyaretçinin önüne çıkarır.

Doğru anahtar kelimeyi bulmak sayfanızı arama sonuçlarında üst sıralara ve hatta ilk sayfaya çıkartıverir.

Anahtar kelime bulma süreci ziyaretçiyle buluşabilmek için en önemli tespit sürecidir.

Doğru anahtar kelime bulmanız SEO çalışmalarınızın temelini oluşturacak.

Peki iyi bir anahtar kelime bulmak kolay mı?

Evet, ama anahtar kelime bulmanız için biraz çalışmanız ve denemeniz gerekecek. Bazı anahtar kelime bulma araçlarını kullanmayı öğreneceksiniz ve detaylı bir araştırmaya ihtiyacınız olacak. Gözünüz korkmasın anahtar kelime bulmak için kullanacağınız araçlar çok kolaylar.

Bu makalede seo’nuzu geliştirmek için anahtar kelime bulma çalışmasını nasıl yapacağınızı okuyacaksınız.

Anahtar kelime bulma yöntemleri

1. Çekirdek anahtar kelimeleri belirleyin!

Çekirdek anahtar kelimeler diğer anahtar kelimelerin doğduğu temel anahtar kelimelerdir. Anahtar kelime bulma sürecinin temelidir, rakiplerinizi belirlemeye yarar. Tüm anahtar kelime bulma araçları çekirdek anahtarınızı sorar.

Çekirdek anahtar kelimelerinizin ne olduğunu öğrenin. (ki basitçe ürün veya hizmet adınız olabilir). Anahtar kelime bulduktan sonra tüm SEO araştırmalarınızı bu anahtar kelimelerin üzerine kurun.

Örneğin, kahve meraklısı bir blog yazarısınız ve en iyi kahvelerden bahsetmek istiyorsunuz.

İlk aklınıza şu gelebilir.

 • Çekirdek anahtar kelime: “çekirdek kahve”

Bu anahtar kelimenin ne kadar başarılı olabileceğini inceleyeceğiz.

2. Anahtar kelime için önce beyin fırtınası yapın, tüm ihtimalleri toplayın.

Öncelikle kendiniz veya ekibinizle kök anahtar kelimelerden gelebilecek tüm anahtar kelimeleri beyin fırtınası yapın. Tüm ihtimalleri bir yere kaydedin. Beyin fırtınasında çıkan listedeki her anahtar kelime sizin aradığınız anahtar kelimeniz olabilir.

Müşterinin veya okuyucunun zihnine girip onlar gibi düşünün. Wpmavi.com’da Burak Oran’ın dediği gibi ekşisözlük, forumlar, wikipedia gibi herkesin çok okuduğu yerlerdeki ilgili yazıları da okuyun. Oralarda odaklanılan kelimeleri gözlemleyin.

En basiti google 3 ayrı yerde ilgili aramaları gösteriyor.

3. Google arama önerilerine bakın (LSI) Latent Semantic Indexing

Arama motorlarının siz kelime yazdıkça o kelimeyle ilgili yakın seçenekleri size göstermesi (LSI) Latent Semantic Indexing’dir.

Örneğin çekirdek kahve arattırdığınızda ilgili olabilecek uzun kuyruk seçenekleri Google size gösteriyor. Buradan faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda LSI keywords bulmak için LSIGraph kullanabilirsiniz. Google’ın size verdiğinden çok daha uzun bir liste alabilirsiniz.

 

4. Kullanıcılar bunu da sordu bölümünden fikir alın

Amazonun “bunu alanlar bunu da aldı” algoritmasıyla satışlarını çok arttırdığını biliyoruz. Google’da bu şekilde bir hizmet sunuyor.

“Bunu arayanlar bunu da sordu”

Bu alandan insanların bizim konumuzda neleri merak ettiğini ve kafalarında ne gibi soruların olduğunu tespit edebiliriz.

 

 

5. Google ilgili aramalar bölümünden faydalanın

Google’a çekirdek kahve yazdığınızda en altta benzer alanda ilgili aramalar listesi bulabilirsiniz. Bu liste hepimize çok yol gösterecek bir liste.

 

6. İlk sayfada çıkan site profilini inceleyin

Anahtar kelimenizi (çekirdek kahve) google yazdığınızda ilk sırada çıkan sitelerin daha çok satış yapan siteler olduğunu görebilirsiniz.

Sizin amacınız blogunuzda çekirdek kahve ile ilgili bilgi vermek ise ve satış yapmıyorsanız en temel anahtar kelimeniz sizin satış yapan büyük firmaların arasında kaybolmanıza sebep olabilir.

Herkes arama hacminin yoğun olduğu anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak istiyor fakat bu alan aynı zamanda rekabetin de yoğun olduğu alan.

Kısa vadede hemen üst sıralara çıkmak kolay olmayabilir. Anahtar kelimelerinizi biraz daha spesifikleştirmelisiniz. Doğru spesifik kelimeleri yakalarsanız kolayca üst sıralara çıkabilirsiniz.

Dopingerin güzel bir anlatımını izleyin.

 

https://www.youtube.com/watch?v=AUtbHCLxhWQ

 

7. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri çalışın

 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az rekabetin olduğu, daha spesifik anahtar kelimelerdir. Düşük rekabetli, spesifik anahtar kelimeler sizin okuyucu ile daha kolay buluşmanızı sağlar ve rekabette ezilmenizi engeller.

 


Çekirdek anahtar kelime kullanırsanız ve şanslıysanız çok trafik kazanabilirsiniz. Rekabetin çok olması sizin üst sıralarda olmanıza engel olabilir. Uzun kuyruk anahtar kelime kullandığınız sayfalarda daha fazla aksiyon aldırabilirsiniz. Yani daha çok abone, daha çok e-kitap satışı vb.

Sizin bu içeriğinizi bulmak için arama yaparken hangi anahtar kelimeleri kullanırlardı. Doğal olarak ilk akla gelenler önemlidir, not edin.

 

 • Temel anahtar kelime: “çekirdek kahve”
 • Orta uzun kuyruk anahtar kelime: “çekirdek öğütülmüş filtre kahve”
 • Uzun kuyruk anahtar kelime: “en iyi öğütülmüş filtre kahve çeşitleri”

 

8. Anahtar kelime bulma araçlarını kullanın

Anahtar kelime bulma araçlarıyla daha fazla uzun kuyruklu spesifik anahtar kelime bulabilirsiniz.

Google trends anahtar kelime bulma sürecinde hem tek kelime hem de iki ve daha fazla kelimenin karşılaştırması gibi seçenekler sunuyor.

 

Google Trends yardımcı olabilecek ücretsiz araçlardan biridir.

Google trends ile anahtar kelimeleri karşılaştırabilir, arama hacmini aylık alabilirsiniz. Yıl içindeki değişimleri de görebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte açıkça görebilirsiniz ki “uber” artık “taxi”den daha popüler.

Google trends harici kullanabileceğiniz diğer anahtar kelime araçları şunlar;

Keyword.io Çekirdek anahtar kelimeye ülkelere göre ek seçenekler üretir.

Keyword tool Çekirdek anahtar kelimeye ülkelere göre ek seçenekler, arama hacmi, trend, maliyet, rekabet bilgilerini verir.

Ubersuggest Çekirdek anahtar kelimeye ülkelere göre ek seçenekler, arama hacmi, trend, maliyet, rekabet bilgilerini verir.

Google Keyword planner. Oldukça ullanışlı ve birçok bilgiyi ücretsiz temin eden bir platform. Gmail hesabınızla girdikten sonra şu adımları takip ederek anahtar kelime aracına ulaşabilirsiniz.

Araçlar->Planlama-> Anahtar kelime planlayıcı – Yeni anahtar kelimeler keşfedin

Keyword hitter Çekirdek anahtar kelimeyi yazıp HIT keyworde bastığınızda stop diyene kadar bir sürü alternatif üretir

Keywords everywhere aracı bir google chrome eklentisidir. Aramalarınızda size alternatif şunları sunuyor,

 • ilgili anahtar kelimeler
 • insanlar aynı zamanda bunu da aradı
 • uzun kuyruklu kelimeler
 • SEO zorluğu

 

Chrome uzantısını kurduktan sonra her aramada yan tarafta bu ek seçenekler gözükür. Bu bilgiler aslında google’ın diğer sayfaya geçme butonlarındaki diğer google önerileriyle aynıdır.

9. Kısa listenizi oluşturun, organize olun

Topladığınız tüm bilgileri bir araya toplayıp bir excele veya worde yazın. Mantıklı bir şekilde organize edin.

Anahtar kelimeler, varyasyonlar, arama hacimleri, tıklama hacimleri gibi bilgileri basitçe düzenleyin.

Kendi işleyişinize ve içeriğinize göre bir metod belirleyin.

10. Rakiplerinizi çalışın

Çoğu zaman rakiplerinizin sitelerini gezerek hangi kelimelere odaklandıklarını bulabilirsiniz. Hangi anahtar kelimeleri çok kullanıyorlar? Bu anahtar kelimelere sizin de dikkat etmeniz gerekecektir.

Rakip anahtar kelime bulmak için şu siteleri inceleyebilirsiniz.

Ahrefs

Ubersuggest

Spyfu

Semrush

 

Ahrefs normalde ücretli bir platform fakat Search console hesabını bağlayanlara verileri ücretsiz sunacaklarını duyurdular.

Site Explorer aracıyla hangi anahtar kelime için hangi site listeleniyor görebilirsiniz. Tüm rakiplerinizin tüm sayfalarını incelemek size belki çok fazla bilgi verebilir. Bu yüzden SEO’nuzu doğru oluşturabilmeniz için rakiplerinizin bazı spesifik sayfalardaki anahtar kelime sonuçlarına bakmanız daha verimli olabilir.

Sadece rakiplerinize de bakmaya gerek yok, sizinle benzer kitleye iş yapan ve sitelerinde benzer içerikler bulunan siteleri de inceleyebilirsiniz.

 

*Bonus

SEO kelime hazinenizi güçlendirin

SEO dünyasına girdikçe bazı terimler tekrar tekrar önünüze gelecektir. Kendinizi bu terimlere hazırlayın ve her terimin anlamını öğrenin. Kullanacağınız SEO araçlarının önereceği bilgileri daha iyi yorumlarsınız. En temel kelimeler olarak şunlardan başlayabilirsiniz;

 • Arama hacmi: Herhangi bir anahtar kelime için arama talebidir. Ya da şu şekilde; insanlar google’a o anahtar kelimeyi kaç kez girdi.

 • Tıklama:  “Tıklamalar” anahtar kelimeyi arayanların kaç tanesi sonuçlara tıkladığını gösterir. SEO yaparken önemli bir bilgidir. Bu bilgiyi önemsemezseniz çok yüksek arama sonuçları görseniz bile tıklanmadığını göremezsiniz ve boşuna yatırım yapabilirsiniz.
 • Anahtar kelime zorluğu:  Anahtar kelime zorluğu ürün veya hizmetinizin sıralamaya girmesinin ne kadar zor olabileceğini gösterir. Her araç bunu farklı hesaplayabilir fakat ilgilenmeniz gereken bir orandır.
 • Tıklama başına maliyet: CPC olarak da bilinir. Google’da reklam verirken bir ücret ödersiniz. Anahtar kelimelerinizi CPC’ye göre seçmek tüm bütçenizi harcamanızı engellemeye yardımcı olur. Çünkü biliyorsunuz ki insanlar sizin linkine her tıkladıklarında ücret ödersiniz. Eğer tıklama başına maliyetiniz yüksek ve dönüşüm oranınız düşükse o zaman reklamınız yanlış yerdedir.
 • Uzun kuyruk anahtar kelimeler: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler gerçekte söz öbekler veya cümleciklerdir. 3 kelime ve daha fazlasıdır. Anahtar kelime veya anahtar kelime öbeği denir. Bunların arama hacimleri çok daha azdır. Ama tıklaması fazla olduğundan SEO stratejiniz için önemlidir.

 

 

Sonuç olarak

En iyi getiri için stratejik plan yapın

SEO araştırmanızın ardından yüze yakın anahtar kelime bulmuş olabilirsiniz.

Tüm anahtar kelimeleri aynı yazıda kullanamazsınız.

En iyi getiriyi hangisinin getirdiğini belirleyin. Özellikle anahtar kelimeye göre reklam ücreti ödüyorsanız doğru anahtar kelimeyi seçmek çok daha önemlidir.

Rekabeti kontrol edin, çok mu riskli yoksa daha ferah mı? Her anahtar kelimenin getirisi iyi belirlenmelidir. İçerik pazarlamanızın stratejisine göre stratejinizi belirleyin.

Önemli olan google’ın sizin içeriğinizi sevmesi ama o da okuyucunun içeriğinizi sevmesiyle olur.

 

Ne demiş üstad

“Herkes sizi severse Google da sizi sever.” 

Wendy Piersall

 

 

Siz anahtar kelime analinizi nasıl yapıyorsunuz? Siz de kullandığınız yöntemi yorumlar bölümüne yazın.

 

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

Tavsiye yazı

Bog trafik arttırma makaleleri

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir