Blogunuzun Google Cezası Yemesinin 30 Sebebi6 min read

Google’da arama yaptığınızda önünüze getirdiği listesinin kalitesini ve ilgililiğini son 10 yılda çokgoogle cezası geliştirdi.

Zamanla google zayıf içerikleri ayıkladı, iyi içerikleri daha çok öne çıkardı. İşte burada google cezalarını uygulamaya başladı.

2012’de penguen güncellemesi geldikten google cezaları sebebiyle neredeyse her 10 siteden 1’i tamamen arama sonuçlarından çıkarıldı.

Site sahipleri bu güncellemeleri daha fazla dikkate almak durumunda kaldı.

SEO uzmanları için daha fazla çalışma alanı oluştu. Eğer google algoritmasına uymayan bir optimizasyon yaparsanız google cezası almanıza sebep olabilir.

Google cezası nasıl fark edilir?

Google cezaları otomatik de olabilir manuel de olabilir. Manuel cezalarda size söylenir, fakat otomatik google cezası aldığınızda ise bilgi almazsınız. Peki Google cezası aldığınızı nasıl anlarsınız? Bazı Google cezası belirtileri;

 • Siteniz aramalarda listelenmiyordur.
 • Önceden 1. Sayfada gözüken yazı yavaş yavaş 2. Veya 3. Sayfaya gidiyordur.
 • PageRank seviyeniz 1’e veya 0’a düşmüştür.
 • Siteniz Google önbelleklenmiş arama sonuçlarından bir günde çıkarılmıştır.

Eğer bu veya bunun gibi faktörleri görüyorsanız, google cezası sizin sitenizi etkilemiştir.

Bu makalede sitenizde arayıp bulduğunda google’ın aksiyon aldığı ve arama sonuçlarında size çok yer vermediği 50 tane Google cezası sebebini okuyacaksınız.

Google cezaları sebepleri

 1. Link satın almak.Link satın almak sayfa sıralamasını manipüle etmek için yapıldığı gözüyle bakılır. Google okuyucuların ihtiyacını karşılayacak içerikleri okuyucunun önüne getirmek istediğinden backlinki çok olup güven veren içerikleri sıralamada göstermeyi tercih eder. Fakat bu linklerin manipüle edildiğini tespit ederse algoritmasının kandırıldığını düşünür ve bunu yapan siteyi cezalandırır.

 

 1. Aşırı karşılıklı linkleşme. Link değişimi en masum pazarlama taktiğidir. Eğer müşterilerle çok fazla linkleşiyorsanız siteyi olumsuz etkiler.

 

 1. Çifte içerik.Google çift içeriği sevmez. Trafiği çok bir içeriğin iki defa yayınlanıp daha da çok trafik çekmeyi düşünmek, google’ın özgün, kaliteli ve istenilen içeriği sunma amacını kirletir. Okuyucunun sevmediğini Google da sevmez ve çifte içerikleriniz varsa Google cezası alırsınız.

 

 1. H1 etiketlerini fazla kullanmak.İçeriği doğru yapılandırmak SEOnuza yardımcı olur. H1 tag google’ın sayfanın ne hakkında olduğunu anlatır. Fazla H1 tag kullanımı Google listelemesini manipüle etme amaçlı olduğu düşünülür.

 

 1. Dahili 404’ler.Google içeriğinize odaklandığınızı ve tüm hata ve problemleri temizlediğinizi düşünür. Eğer sitenizde 404 sayfası çıkıyorsa kullanıcılar istedikleri bilgiyi alamıyorlar demektir.

 

 1. Başka bir dile sahip bir siteden link alma.Bu zaten biraz tuhaf değil mi? Türkçe yazıyorsunuz ve ingilizce bir siteden link alıyorsunuz. Google içeriklerin dili olan bir yerden link almak gerektiğini düşünüyor.

 

 1. Anahtar kelime doldurulmuş içerik.Kelime yoğunluğu ile ilgili birçok kural olduğunu duymuşsunuzdur. Fakat bunların hiçbiri kanıtlanmamıştır. Yüksek oranda anahtar kelime barındıran içeriklerin zayıf yazılmış içerik olarak yorumluyor.

 

 1. Footer linkleri.Bazı web tasarımcıları gezinmede yardımcı olması için footer linkleri koyuyor. Bazıları da doğal olmayacak şekilde sayfa sıralamasını manipüle etmeye çalışıyor. Bunları Google cezalandırıyor.

 

 1. Site haritası verisinin kaybolması.Google XML site haritası kullanıyor. Siz de XML site haritanızın güncel olduğundan emin olun ve webmaster tools hesabına yükleyin.

 

 1. Gizli linkler.Sitenizdeki tüm linkler görünür ve kullanıcılara kullanışlı olmalıdır. Gizli olan herşey şüphelidir. Asla zeminle veya bir butondakiyle aynı renk link yapmayın.

 

 1. Kırık dış linkler.Eğer kırık linklerinizi güncel tutmuyorsanız Google sizin kullanıcı deneyiminize önem vermediğinizi düşünür. Linklerinizi arada kontrol edin.

 

 1. Çalıntı içerik.Bazı sitelerde başka sitelerden içerik alıp kendi sitelerine koyarlar. Belki amaçları zaten o sitenin linkini verip tanıtım yapmak ve bir portal oluşturmak olabilir. Ama Google bunu sebepsiz içerik çoğaltma olarak görür. Bu yüzden içeriklerinizi özgün tutun.

 

 1. Gizli içerik.Pek etik olmayan sitelerde anahtar kelime yoğunluğunu ve temayı manipüle etmek için metinle oynayıp gizli içerik oluştururlar. Bu tür içerikler Google cezası alıyor.

 

 1. Anchor text’in fazla kullanımı.Bir zamanlar SEO uzmanları bazı anahtar kelimelere link vererek domain otoritelerini güçlendirmek istediler. Fakat 2012 penguen güncellemesinden sonra anchor textin fazla kullanımı önerilmemeye başladı. Fazla kullanımlar Google cezası alıyor.

 

 1. Sitenin düşük açılma hızı.Site açılmadığında insanlar siteyi beklemezler. Eğer sitenizi Google bulamıyorsa sitenizi indexlemekten vazgeçebilir. Bu şekilde sitenizi cezalandırır.

 

 1. Anahtar kelime domainleri.Anahtar kelimelerin geçtiği domain isimleri Google cezası için riskli oabilir. Eğer anahtar kelimeli bir domaininiz varsa içinde birçok özgün içerik olduğundan emin olun çünkü aksi takdirde Google insanları tıklatmak için sizin domain ve içeriği manipüle ettiğinizi düşünüyor.

 

 1. Her yere koyulan gelir ortaklığı – affiliate- linkleri.Google affiliate sitelerine karşı değil. Fakat aynı linkin fazlaca verilmesi ve çok fazla affiliate link verilmesi Google cezası getirebilir.

 

 1. Satın alınan çalıntı içerik.İçeriğinizi çoğaltmak istiyorsunuz ve bazen dışarıdan satın alıyorsunuz. Olabilir. Herkes yapıyor. Ama içeriğin fiyatı çok ucuzsa dikkat edin. Çünkü çalıntı içerik olabilir. Bu da sizin mükerrer içerik sitesi konumuna sokar. Google cezası alma ihtimaliniz artar.

 

 1. Yorum spami.Bazı sistemler spam yorumlarını engelliyor. Siz de spam yorum engelleyici eklenti kurun. Çünkü Google bir sürü spam yorumu olan sitelere olumlu bakmıyor.

 

 1. Black hat SEO tavsiyesi. Eğer arama sonuçlarını manüpile etme hakkında tavsiye veren bir yazınız varsa ve bunda da black hatmetodlarını kullandıysanız cezalandırılmayı bekleyin.

 

 1. Hacklenmiş içerik.Eğer site hacklenmişse Google arama sonuçlarından sitenizi çıkartıyor. Eğer hacklenme durumu varsa aldığınız site yedeğinden hızlıca verilerinizi geri çağırın.

 

 1. Hızlı link inşaası.Sitenizin hızlı indekslenmesini istiyor olabilirsiniz. Fakat çok fazla hızlı olmasına da gerek yok. Birçok yerden tek bir noktaya link geliyorsa Google bunu otomatikleşme olarak algılıyor ve siteyi cezalandırıyor.

 

 1. Spam raporlar.Google spam siteleri yayınlamak için online form yayınladı. Sizin de siteniz bu liste içinde olabilir. Siz de bakın.

 

 1. Forumlara konan linkler.Hepimiz forumlara imza linklerini koyuyoruz. Fakat bazen çok fazla kullanılan linkler google’ın dikkatini çekiyor. Foruma link ekleyecekseniz iyi, doğal, alakalı olmasını sağlayın. Linki de nofollow yapın.

 

 1. Sponsorları saklamak.Sponsor sahibi olmak iyidir. Birçok site onlar sayesinde var oldu. Sponsorlarınızı saklamayın. Sponsor linklerinizi nofollow yapın.

 

 1. Şüpheli sitelere link vermek.Asla kendi sitenizi etik olarak çalışmayan bir siteye link vererek riske atmayın.

 

 1. Çok fazla dışarı link vermek.Dışarı sitelere link verirken doğal olun. Yüksek sayıda linkler sizin ortak SEO faydası için biriyle link değişimi yaptığınızı düşündürür.

 

 1. Redirect kullanmak.Eğer sitenizde bir Google cezası aldıysanız ve başka bir siteye 301 yönlendirme kullandıysanız Google cezası yeni siteye geçer. Siz yönlendirmeyi kaldırsanız da Google cezası devam eder. Cezalı siteniz varsa yönlendirme yapmayın.

 

 1. Error code’lar.Sadece 404 hata kodunu düşünmeyin. Onun dışında 302 veya 500 gibi birçok hata kodu bulunuyor. Bunların çok olduğu siteler Google cezası alıyor. Görmediğiniz site cezalarını WebConfs HTTP Header Check tool ile tespit edebilirsiniz.

 

 1. Domainin kötü şöhreti.Siz belki iyi niyetle bir domain satın aldınız. Ama domainin kötü geçmişi vardı ve daha önce Google cezası almıştı. Ama siz bunu bilmiyordunuz. Bu domain ile site kurmak size çok zahmet verecektir. En iyisi yeni ve temiz bir domain satınalmaktır.

 

Özet olarak;

Siteniz Google cezası aldığında paniklemeden önce sebebini öğrenin. Sebebini bilmek çözmenin ilk yarısıdır.

Her problem farklı çözümler gerektirir. Yukarıda okuduğunuz cezaların farkında olun.

Google cezaları genelde küçük adımlarla düzelebilecek cezalardır. O yüzden sebebini öğrenin, Google Search Console > Crawl > Fetch as Google ‘ a gidip gerekli düzeltmeyi yapın ve reconsideration request gönderin. Siz gerekli düzeltmeyi yapın, google cezasını kaldıracaktır.

Sizin fark edip düzelttiğiniz bir google cezası var mı? Varsa yorumlar bölümüne yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma yöntemleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir