Google News İle Trafik Arttırmanızın 10 Yöntemi3 min read

Herşeyden daha fazla, orijinal, otoriter ve güncel bilgi paylaşırsanız google newsten iyi trafik alırsınız. google news

Google News

Google okuma alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Önceki nesiller bir yayını alıp yayının içinde sayfa sayfa arama yapıp ilgisini çeken balığı bulmaya çalışıyordu.

Artık yapmıyorlar.

Bugünün haber okuyucuları google news’e geliyor, birden çok kaynak arasından konu başlığına göre kategorileşmiş ve okuyucunun kişisel ilgisine göre düzenlenmiş şekilde görüyorlar.

Haber yapanlar için bunun;

 • İyi yanı: okuyucuların ilgilerini tespit edip radarlarına daha kolay haberlerini sokabilirler.
 • Kötü yanı ise google okuyucuların önüne istedikleri şeyi getirmek için kendi algoritmasına ve formullerine çok güveniyor.

Google, içerik seçimlerini orjinallik, çeşitlilik, güncellik, lokasyon ve ilgililik gibi birçok kritere göre seçim yapıyorlar.

Google news’in özelliklerini kullanarak kendi bloğunuza da trafik çekebilirsiniz. Bu size kaliteli kaynaktan kaliteli backlink sağlamış olur.

Google newste trafik elde etmek için kullanabileceğiniz yöntemler

1.Özgün içerik yayınlayın

Google News Indexi özgün, orijinal ve sade anlatımlı içeriğe değer verir. Eski makaleleri tazeleyip güncelleyip yeniden piyasaya sürmeye çok yanaşmayın. Onun yerine güncel, gündemle ilgili, özgün ve en önemlisi güvenilir bilgiler içeren bir içerik yayınlayın.

 1. Farklılaştırın

Bazen herkesin yazdığı konuda siz de yazarsınız, yazmalısınız da. Fakat siz daha farklı bir anlatım ve bakış açısıyla yaklaşın. Olayları kendinizin penceresinden ve tamamen farklı bir pencereden inceleyin.

 1. Uyanık kalın

Haber yazarları hava durumu, flaş haber, dünyada olanlar gibi günlük eventlere oldukça bağlıdır. Fakat seçimler veya spor eventleri gibi önceden bilinen konular vardır. Eventleri iyi takip edin. Beklenmedik gelişmeler olabilir diye uyanık durun.

 1. Hızlı yayınlayıp güncelleyin

Genel gazeteci kuralı şudur; İlk olmak önemlidir. İlk yayınlayan olun. İçeriklerinizi de güncel tutun. Küçük makale düzeltmeleri ve güncellemeleri hikâyeyi sürekli güncel tutuyor izlenimi verir ve iyi karşılanır.

 1. Başlıklar çok önemlidir.

Google takip formülünde başlıklar hayati bir önem arz eder. Başlıklarınızı dikkat çekici yazın. Google’da sıralamadaki mantık “basit yapılanmış” olmasıdır. Doğru kelimeyi ve doğru kelime öbeğini kullanmak önemlidir. Güçlü kelimeleri kullanın. Makalenizdeki hikâyenizde de olabildiğince çok isimler, firmalar, kurumlar, etkinlikler kullanın.

 1. İlk paragraf çok önemlidir.

Hızlıca konuya gelin. Hikayenizin ilk paragrafında temel soruları (4N 1K) cevaplayarak başlayın. (neden, nasıl, ne, nerede, kim) İlk birkaç cümlede konuyla ilgili olabildiğince çok detay verin ki geri kalan yazıda ne okuyacağını okuyucu bilsin.

 1. Doğru kelimeler kullanın

Jenerik isimler google’ın ilgisini çekmiyor. Yazdığınız yazıdaki eğer kişinin, firmanın, eventin doğrudan ismini biliyorsanız ismini kullanın. Eğer Google news sizin içeriğinizde spesifik isimlerin geçtiğini fark ederse sizin yazınızın öne çıkmasını ve orijinal raporlama kaynağı olarak görme eğilimine girer. Bu da iyi bir şey.

 1. Makalenin tıklama oranını arttırın

Google news her makalenin aldığı tıklamayı sayıyor, en çok tıklanana gösterimlerinde öncelik veriyor. İçeriğinizin her parçası tıklamaya değer olmalı. Başlık, açıklama, ilk cümle, görseller, videolar sizin rekabette öne çıkmanızı sağlar.

 1. Çeşitli medya içerik kullanın

Google News Index içeriklerin çoklu medya kullanımı içermesini bekliyor. Bu da videoları ve resimlerin kullanımını çok önemli hale getiriyor. Resimleri kullanırken en iyi sonuç için Google kendi tüyolarını takip edin.

 1. Marka olun

Gazeteci olarak itibarınız artık dijital markanız haline geliyor. Onu başıboş bırakmayın. Okuyucularınız tekrar geri gelecek, tekrar tekrar. Bu sizin içeriğinizin markalaşmasına bağlı. Okuyucuların beklentilerini karşılayacak içerikler üretin ve markalaşın.

Sonuç olarak

Google news’in özelliklerini kullanarak kendi bloğunuza da trafik çekebilirsiniz. Bu size kaliteli kaynaktan kaliteli backlink sağlamış olur.

SEO yöntemlerini uygulamanız sizin Google News sıralamanızı hemen etkiler. Google trends’ten güncel ve ilgili anahtar kelimeleri bularak onları kullanın. Hatta bir konuda ilk yazan olmak okuyucuların da ilgisini size çeker.

Google newste bol trafik almanız ve öne çıkmanız için yukarıdaki teknikleri uygulayın ve fark yaratabildiğinizi göreceksiniz.

Sizin google news’te daha fazla trafik almak için kullandığınız yöntem var mı? Yorumlar bölümüne yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir