Googleda İlk Sayfada Çıkmanın Altın Değerinde 20 Tekniği8 min read

İnsanların sadece 10%’dan azının googleda 2. Sayfaya tıkladığını biliyor muydunuz?googleda ilk sayfada çıkma

 

Peki insanların 75%’inin googleda ilk sayfada hiç aşağıya inmediğini biliyor muydunuz?

 

Bu demektir ki googleda 2. veya 3. Sayfada çıkmak büyük bir kayıptır. Aşağıdaki istatistik google’a girenlerin diğer sayfalara geçiş oranlarını gösteriyor. Googleda ilk sayfada kalmayan yazılar için durum ciddiye alınmalı.

Googleda ilk sayfa’da çıkmalısınız çünkü organik trafiğin 93%’ü bir arama motoruyla başlıyor. Ama aslolan googleda ilk sayfaya çıkabilmek.

Blog dünyasına ilk girdiğinizden beri hep aklınızda şu oluyor,

“googleda ilk sayfada çıkmanın yolu ne?”

Birçok yazınızı ilk sayfada çıkarabilirsiniz. Basit bir strateji aslında;

 • Anahtar kelimeleri belirleyin
 • İlgili kelimelerle ilgili daha iyi bir içerik yazın.
 • Yazınızı tanıtın.

Eğer sayfadaki SEO’yu düzgün yaparsanız düşük rekabetli kelimelerde googleda ilk sayfada çıkmayı daha kolay başarırsınız. Eğer rakibinizden daha iyi bir şey yazarsanız bütün trafiği birden çekebilirsiniz.

Siz de SEO bilgisini özümseyip googleda ilk sayfada çıkmasını iyice öğrenebilirsiniz. Eğer algoritmayla el ele giderseniz çok iyi trafik arttırabilirsiniz.

Ne demiş üstad;

Başarılı SEO, google’ı kandırmak değildir. Kullanıcılara en iyi arama sonucunu çıkarmak için Google ile partnerlik yapmaktır.

Phil Frost, Main Street ROI

 

Size googleda nasıl yukarı çıkılır onları anlatacağım. Bu yazıdaki tüyoları okuduktan sonra siz de arama motorlarında üst sıralara hatta ilk sayfaya çıkacaksınız.

Googleda ilk sayfada çıkma teknikleri

1 – Googleda ilk sayfada çıkmak için büyük firmalar tarafından alınmamış anahtar kelimeleri seçin

Anahtar kelimelerinizi google arama barına yazın ve entera basın. Arama sonuçlarını analiz edin ve küçük ve orta boy websitelerinin domine ettiği anahtar kelimeleri bulun.

Büyük firmaların ve yayıncıların üzerine oynadığı anahtar kelimeleri bırakmak ilk başlarda daha maliyetsiz olacaktır. En çok aranan ikinci derece kelimeler size daha faydalı olabilir. O anahtar kelimeleri kullanınca o anahtar kelime arattırıldığında googleda ilk sayfaya çıkabilirsiniz.

2 – Rakibinizin alan adı sıralamasına bakın, rekabette yerinizi anlayın

Arama motoru sonucu sayfalarında zaman harcadıktan sonra rakiplerinizin alan adı sıralamasını kontrol edin. Mesela

seoreviewtools’tan domain otoritenizi ücretsiz kontrol edin.

www.alexa.com’dan alexa sıralamasını inceleyin.

3 – Rakiplerinizin sayfa üzeri SEO analizi yapın, boşlukları ve fırsatları belirleyin

Eğer bir blog nişinde özelleşmişseniz rakiplerinizin sayfa üzerindeki SEO’larını incelemek daha kolay olacaktır.

Sayfa üzeri SEO analizi yaparken nelere bakarsınız;

 • Başlıktaki anahtar kelimeler
 • URL deki anahtar kelimeler
 • Alt başlıklardaki anahtar kelimeler
 • Resim isimlerindeki anahtar kelimeler

Eğer birini veya birkaçını kaçırdıysa bu size googleda ilk sayfada çıkmak için fırsattır.

 

 

4- Rakiplerin backlinklerini kendinize çevirin

 

Open Site Explorer kullanarak hangi siteler sizin rakibinizi öneriyor belirleyin. Çünkü bu öneri linkleri rakiplerinizin googleda ilk sayfada çıkmasını sağlıyor. O linkleri kendinize çevirmenin yollarını arayın.

 

5 – Düzenli olarak eposta abone listenizi büyütün

 

Her zaman daha fazla e-posta toplamaya çalışın. Alanınızda sizin içeriklerinizle ilgilenen herkese ulaşma amacında olun. Yeni bir yazı yazdığınızda onlara bir link gönderin ki yazının yayınlandığını bilsinler.

 

Çok abone demek çok tıklama ve çok paylaşım demek. Google çok tıklanan içeriği sever, sevildiğini düşünüp ilk sayfaya taşır. E-posta abone listesi toplamak blogger olarak yapacağınız en kritik iştir.

 

6– En az 1.500 kelimelik içerik hazırlayın

 

Eğer webte araştırma yaparsanız göreceksiniz ki makalelerin 85%’i 1.000 kelimeden daha azdır ve kısadır. İşin uzmanı online pazarlamacılar ise iyi araştırılmış daha uzun içerikler hazırlıyorlar. Uzun içerik yazarak googleda ilk sayfada çıkmayı başarabilirsiniz hatta 2.500 kelimelik kaliteli makaleler googleda ilk sıraları alıyor.

 

Google’ın dediğine göre;

Çekici ve faydalı içerikler üretmeniz sitenizi diğer tüm faktörlerden çok daha olumlu etkileyecektir.

Google SEO Starter Guide, 2020

 

7 – Rakiplerden daha çekici içerik hazırlayın.

 

Konuyla ilgili googleda ilk sayfada çıkmayı başarmış rakiplerinizin yazılarını okuyun. Mutlaka daha iyi nasıl yazılır fikrini kolayca elde edebileceksiniz. Yazınızı hazırlamadan rakiplerinizin yazılarını okumak yazınızı daha iyi yazmanızı sağlar.

 

Dilbilgisi hataları, daha kolay anlatım gibi mutlaka geliştirilecek bir yön bulursunuz.

 

Adım Adım Yaratıcı Yazarlık /Can Akkiriş

Yaratıcı yazarlık tekniklerini öğrenerek bir hikaye oluşturmak konusunda gereksiniminiz olan tüm bilgileri topluca bu kitapta bulacaksınız. Bu kitapta yazılan her şeyi yüz yüze yapılan atölye çalışmalarında da uygulayarak çok başarılı sonuçlar aldım.(Tanıtım Bülteninden)

www.dr.com.tr’den satın al

 

8 – Anahtar kelimelerin uzun kuyruklu hallerini kullanın

 

Yüksek otoriteli bir yayın neredeyse her kısa kelime aramalarında googleda ilk sayfada çıkmayı başarır ve bunu birçoğu zaman engelleyemezsiniz.

 

Bunu engelleyecek ve sizi öne geçirecek yöntem ise kelimelerin ek kullanılmış hallerini anahtar kelime olarak seçmenizdir. Yani anahtar kelimelerin uzun kuyruklu hallerini kullanın.

Başlıkta geçmese de Google onları bulacaktır. Kelimelerin ek kullanılmış hallerini bulmak ve keşfetmek için Long Tail Pro veya HitTail gibi araçlar kullanabilirsiniz.

 

 

9 – İhtiyaç duyulan içerikler hazırlayın

 

İnsanların ihtiyacı olan içerikler yazmaya çalışın. Bu tip içerikler çok az tanıtım ile bile çok trafik alır. Googleda ilk sayfada çıkmanız çok kolaylaşır.

 

Ne demiş Google

“Kaliteli ve faydalı içerik üretmeniz diğer tüm faktörlerden çok daha fazla sitenizi etkiler.”

Google 2017

 

 

Örneğin “nasıl yapılır?” kılavuz yazıları ve detaylı içerikler her zaman en iyi içerikler olarak düşünülür. Eğer bir konuda derin bir uzmansanız, hazırladığınız makalelerin arama motoru sıralamasını kimse zorlayamaz.

En çok paylaşılan içerikler şöyle;

Bunun yanında insanlar reklamlara para vererek arama sonuçlarında daha üste çıkabiliyorlar. Fakat yine de insanlar aradıklarıyla doğrudan eşleşen ve reklamsız doğal içerikleri tercih ediyorlar. Reklamsız içerikler tıklamaların 90%’ını alıyor.

 

10 – Mobil uyumlu site kullanın

 

Mobil araçların kullanımının artmasıyla google mobil uyumlu temalara daha çok önem vermeye başladı. İnternete mobilden giriş 2014’te bilgisayarı geçti.

 

Temanızı seçerken bu özelliğin olmasına dikkat edin. Google’ın mobil uyumluluk testini kullanabilirsiniz.

 

11– Sayfa üzeri SEO’nuzu optimize edin.

 

Bu konu neredeyse ilk yapılması gereken adımlardan biri. Kesinlikle sayfa üzeri SEO’nuzun iyi yapıldığından emin olun.

 

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bilgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

 

12 – Schema eklentisi kullanın

 

Google sonuçlarının 34%’ünün hiç tıklanmadığını biliyor muydunuz?

İnsanlar ilk sayfada çıkan yazıları okuyarak “rich snippets” sayesinde bilgilerini alıyor.

Genelde arama bir soru ise cevap veren siteyi Google hemen içeriğiyle beraber ilk sırada çıkarıyor. Buna “sıfır pozisyonu” deniyor.

Bunun için siz de Shema eklentisi kullanabilirsiniz. Schema eklentisiyle sayfanıza daha fazla tıklatırsınız. Daha fazla trafik almak google’ın sevdiği bir şeydir ve sizi ilk sayfaya taşır. Googleda ilk sayfada çıkmak için schema eklentisi kullanın.

 

 

13 – Misafir yazarlık yapın

 

Eğer yüksek otoriteli bir blogta misafir yazarlık yaparsanız, bu sizin blogunuza yüksek kaliteli backlink çekmek için müthiş bir fırsattır.

 

Potansiyel ya da mevcut okuyucularınızın ilgilendikleri yüksek otoriteli sitelerde misafir yazarlık yapın. Düşük otorite bloglarda misafir yazarlık yapmak da faydalıdır ama googleda ilk sayfada çıkma etkisi beklentinizi karşılamayabilir.

 

Yüksek otorite bloglardan edineceğiniz backlinkler ve trafik çok güçlü bir itibar ve marka oluşturmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda misafir yazarlık size yeni ilişkiler ve network getirir.

Ne demiş üstad;

Link inşa etmeyin, ilişki inşa edin.

Rand Fishkin

 

14. Google için site haritası yükleyin.

Sitenizde ne olduğunu tam anlaması için google’a bir XML site haritası yükeyin. XML Sitemap Generator kullanarak kolayca hazırlayıp yükleyebilirsiniz.

 1. Açıklayıcı URL’ler kullanın

Kullandığınız URL her zaman sabit olmalı ve içeriği açıklayıcı anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Örneğin;

Kısa url kullanın. İçinde anahtar kelime içersin

Tire işareti ile kelimeleri ayırın. Yoksa tek kelime gibi görülür.

 • Siteadi.com/yesil-ayakkabi örneğinde kelimeleri ayrı algılıyor
 • Siteadi.com/yesilayakkabi örneğinde kelimeleri tek algılıyor

 

 1. Sosyal sayfalarda paylaşın

Sosyal medyada içeriğinizi paylaşmanız daha fazla tıklanmasını ve googleda ilk sayfada çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kendi niş alanınıza göre facebook, linkedin, twitter vb. birini kullanabilirsiniz. İlla ki facebookta takılı kalmayın.

 

 1. Görsellerinizi optimize edin.

Googleda ilk önce görseller veya alışveriş çıkıyor. Görsellerinizi optimize ederseniz o görsellerin içinde sizin blogunuza yüklediğiniz bir görsel de olabilir ve sitenize trafik alırsınız. Yani googleda ilk sayfada çıkmak sadece metinle olmaz, görsellerle de googleda ilk sayfada çıkmayı başarabilirsiniz.

 

 

 

 1. Video kullanın

Amerika’da yetişkinler günlerinin 6 saatini video izleyerek geçiriyor. Kullanıcı deneyimini arttırmak için Google kullanıcılara ilgili olabilecek video içerik de gösteriyor. Örneğin aşağıdaki örnekte video 2. sırada çıkmış.

Eğer video üretebilecek durumdaysanız video üretin, youtube’ta kanal açın. Youtube’a yüklediğiniz videoları da blog postlarınızın içine gömün. Bu şekilde de googleda ilk sayfada çıkma ihtimalinizi arttırırsınız.

 1. Sitenize backlink almanın tüm yollarını deneyin.

Her ne kadar iyi tasarımlı bir sayfa başlığı, meta açıklama ve URL’lere sahip olsanız da eğer sitenize backlink almamışsanız bunlar etkisini yitirir.

Backlinkler başka sitelerden sitenize verilen linklerdir. Google sitenize verilen backlinkleri içeriğiniz için “verilmiş oylar” olarak görür.

Diğer blog yazarlarından link vermesini isteyebilir veya efsane içerikler hazırlayıp insanların size backlink vermesini sağlayabilirsiniz. Kaliteli backlink almanın yolları yazımı okuyabilirsiniz.

Aldığınız tüm backlinklerin doğal olmasına dikkat edin.

Ne demiş üstad;

“Amaç backlinklerin doğal görünmesini sağlamaya çalışmak değildir. Asıl amaç linkleri doğal oluşturmaktır.”

Matt Cutts

 

 

 1. Yeni postlarınızı search console’a yükleyin.

Google sürekli interneti tarıyor ve yeni veya güncellenmiş yazıları alıyor. Fakat sitenizin ne zaman taranacağını bilemezsiniz.

Beklemektense yazı çıkardığınızda Google Search Console a gidin ve yeni postunuzu google’a bildirin.

Birkaç dakikada hemen indexlenmesi için şu adımları ilerleyin.

 

Google seach console’a giriş yapın.

Bu sayfaya  tıklayın

Yeni yazının URL’sini yapıştırın. Açılan menüyü masaüstü bırakın ve getire tıklayın.


Daha sonra dizine eklenmesini isteyin.

·      
Tek URL’yi tarayı işaretleyin.

·      
Başardınız! Sayfanız birkaç dakika içinde indekslenir.

 

Sonuç olarak;

 

Blog trafiğinizin çoğu arama motorlarından geliyorsa Googleda ilk sayfada çıkmak çok kritiktir. Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak, rakiplerinizi elemek için bir hayli çalışmalısınız.

 

Yukarıda anlattığım yöntemleri hemen hepsini uygulamasanız da teker teker hepsini zaman içinde uygulamaya geçirin. Üst sıralara hatta googleda ilk sayfaya çıkmanın aslında kolay olduğunu göreceksiniz.

 

 

 

Sizin bildiğiniz yöntemler neler?

 

Sizin de bildiğiniz yöntemler varsa yorumlar bölümünden bizle paylaşın.

 

Eğer bu yöntemleri beğendiyseniz sosyal medyada paylaşın.

 

Dijital pazarlama alanında kendinizi daha fazla geliştirmek istiyorsanız udemy’den eğitim önerebilirim.

Eğitim önerisi;

A-Z™ Profesyonel Dijital Pazarlama Eğitimi

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Burak Arslan/  Süre: 16,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: SEO – Instagram – Facebook – Google Ads / Adwords – Analytics – YouTube ve dahası.. | Sosyal Medya | Digital Marketing

Udemy’den satın al

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir