İnstagram ile siteye trafik çekmenin 25 pratik yolu [Hepsi kolay]7 min read

Blogunuz var, instagramınız var.instagram ile siteye trafik çekmek

instagram ile siteye trafik çekmek istiyorsunuz.

Instagram kullanıcı sayısı Haziran 2018’de 1 milyar kişiye ulaştı.

Bu milyonlarca insana ulaşıp sitenize yönlendirebilirsiniz ve

instagram ile siteye trafik çekebilirsiniz.

Bu da muazzam trafiktir.

Birçok kişi instagram ile siteye trafik çekmeye öncelik tanımıyor. Halbuki yeni nesil genç kesim instagramdalar. Hatta instagramı daha çok kızların kullandığı yönünde bir izlenim oluşmuştu fakat adsweekin yayınladığı bir yazıda instagram kullanıcılarının 51% erkeklerin olduğu yönünde idi.

Instagramı keşfeden markalar da instagram ile siteye trafik çekmek için çabalarını arttırıyorlar. Fakat instagram marka müdürleri için bir altın olsa da link koyma yönünden çok kısıtlı olduğundan instagram ile siteye trafik çekmek biraz zordur.

Bu yazıda sizin instagram ile siteye trafik çekme yollarını okuyacaksınız.

Instagram ile siteye trafik çekme yolları

 

 1. Instagram ile siteye trafik çekmenin en önemli ve ilk yolu instagram bioda sitenizin linki olması

Instagram ile siteye trafik çekmeniz için yapacağınız ilk iş bio bölümünün altında sitenizin, blogunuzun veya karşılama sayfanızın linkini koymaktır. Burası aslında instagramda aktif bir link koyabileceğiniz az yerlerden biri.

 1. Bio’nuzu iyi hazırlayın.

 

Yeni takipçiler sizin ne olduğunuzu öğrenmek isteyecekler. Bunun için bakacakları ilk yer sizin Instagram bio kısmınız. Bu kısımda blogunuzun adresi olmalı.

150 karakterlik bir bio çok fazla kabul etmeyebilir fakat Bit.ly kullanarak linklerinizi kısaltabilirsiniz. Önceliğinizi websitenizin adresine verin. Bio bölümünde kısaca kim olduğunuz, ne yaptığınız ve nasıl farklı olduğunuzu yazın.

 

 1. Gerçek kendi fotoğrafınızı koyun.

 

Kendi fotoğrafınızı koymak profili daha insani ve ilgili yapar. Fotoğrafınızı doğru orantıda, yüksek çözünürlükte hazırladığınızdan ve niş kitleninize hitap ettiğinizden emin olun. Eğer bir marka logonuz varsa logonuzu da kullanabilirsiniz. Emojileri unutmayın, onları da kullanın.

 

 1. Websitenizde Instagram linki kullanın

Instagram ile siteye trafik çekmenin en yaygın diğer yöntemi instagram sayfa linkini anasayfaya veya yan bara koymaktır.

 

Ürünlerinizi görüp seven ama nerede bulacağını bilmeyen takipçilerin sitenize gelmesi için inanılmaz önemlidir. Sitenize linkinizi koyun. Tüm instagram resimlerinin olduğu bir sayfa oluşturabilirsiniz.

 

 1. Storyleri çok kullanın, storyye link koyun

 

Bir araştırmaya göre günde 300 milyondan fazla story izleniyor.

Storylerden çok trafik alabilirsiniz. Storylerle etkileşimi arttırabilirsiniz. Yukarı kaydırarak tıklanabilen link koyabilirsiniz ve sitenize yönlendirebilirsiniz. Storylerin text ve aksiyon butonlusu daha çok dikkat çekiyor.

6. Hashtag kullanın

Hashtagler instagramda hayati öneme sahiptir. Hashtag kullanarak kullanıcıların ilgili fotograf, fikir ve capsleri bulmalarını sağlarsınız. Bu da nihayetinde blogunuza daha fazla trafik sağlayacak, yeni üyeler kazanmanızı sağlayacaktır.

 1. Her postta 25+ hashtag kullanmayın

Evet, hashtagler markanın bulunması için çok gerekli bir araçtır. Fakat akıllıca kullanılmalı. Alttaki yazı hashtagler yüzünden resmin iki katı kadar yüksek olmasın. Her post için en az 8 hashtag en fazla 17 hashtag kullanmanız en çok verim almanızı sağlar.

 1. Sadece ilgili hashtagler kullanın.

Daha niş bir kitle oluşturmak ve insanların irrite olmasını engellemek için sadece ilgili hashtagler kullanın. Instagram kullanıcıları için #masa hashtagiyle arama yaparken karşısına patlıcan yemeği resmi çıkması irrite edici olabilir. Eğer patlıcan yemeği resminin altında #masa varsa o resim de arama sonuçlarında çıkar. Fakat bu okuyucunun istediği bir şey değildir. Çünkü masa arayan masa bulmak ister.

 1. Trending Tags bölümünden hangi hashtaglerin trend olduğunu inceleyin.

Doğru hashtag kullanırsanız instagram ile siteye trafik çekebilirsiniz. Trend olan hashtagleri aratıp onlarla ilgili bir fotoğrafınız var mı diye bakın. Eğer varsa ilgili hashtaglerle fotoğrafınızı paylaşın. Markanızı tanıtmanın bu da güzel bir yoludur.

 1. Yaratıcı olun ve yeni hashtagler deneyin.

Aynı hashtagleri tekrar tekrar kullanmaktan kaçınmak isterseniz fotoğrafınızla ilgili olabilecek spesifik hashtagleri kullanın.

 1. Storylerinizin linkli olanlarını öne çıkanlarda toplayın

Bu özellik oldukça kullanılan bir özellik haline geldi. Bir fikre ait storyleri gruplayıp öne çıkanlar bölümünde toplayabilirsiniz.

 1. Yazınızın özetinin infografik yapıp instagramda paylaşın.

instagram ile siteye trafik çekme oranınızı çok arttırırsınız. Çok fazla takipçi alırsınız. Resmin üzerine #hashtaginizi de yazıp bir aksiyon çağrısı veya blog adresinizi ekleyin.

 1. Kaliteli görseller kullanın

İnsanlar resimleri metinlerden 80% daha fazla kolay algılıyorlar. Görsellerin çekici olması sizin de akılda kalmanız için çok faydalı olacaktır. Kullandığınız resmin çözünürlüğü yüksek, renkleri canlı, güçlü ve uyumlu olmalı. Dikkat çekici resimler kullanmalısınız.

Kaliteli ve samimi paylaşımlar çok daha fazla etkileşim alır. Aldığınız etkileşim de sizin instagram ile siteye trafik çekme oranınızı yükseltir.

Ama pikselleşmiş resimler çekici değillerdir. Markanızı kötü gösterirler. Etkileyici resimler aksiyon çağrılarınızı daha çok etkiler. Daha fazla instagram takipçisi kazanırsınız. Bunun için;

 • En iyi ürünlerinizi sergileyin.
 • Markanızı kişiselleştirin.
 • Resimlerinize dikkat çekmesi için kontrast kullanın.
 • Niş kitlenizle doğrudan ilgili resimler kullanın.
 1. Event detayları paylaşın.

Eğer bir etkinlik, satış aktivitesi varsa onları kesinlikle instagramda paylaşın. Çok daha fazla etkileşim alır. Daha fazla etkileşim sizin instagram ile siteye trafik çekmenize yardımcı olur. Kullanıcılar sitenizi daha fazla bilgi için ziyaret eder. Konu ile ilgili sorular gelirse yorumlar yapılırsa hepsini cevaplayın.

 1. Instagramda yarışma detaylarını tanıtın

Online bir yarışmanız mı var? İlan resminizi hazırlayıp instagramda paylaşın. İçinde aksiyona çağrınız olsun. Yarışmayla ilgili tüm detaylar olsun. Sosyal medyada paylaşmak için #hashtaglerinizi iyi belirleyin.

Yarışmalar sosyal medyada çok ilgi çekerler. Yarışmaları sitenizde yapıp instagramda duyurursanız instagram ile siteye trafik çekme oranınızı arttırırsınız.

 1. Yorum yaptığınızda URL’nizin kısa versiyonunu kullanın.

 

Instagram yorumlarındaki linkler canlı değilken, aynı fotoyu facebook ve twitterda paylaşırsanız link canlı olacaktır. Bu da ek trafik ve etkileşim getirir. Yorumlarınızı da odaklı, ilgili ve etkileşime yönelik olmasına dikkat edin.

 

 1. Görsellerinizin üzerine isminizi soluk olarak yazın.

 

Hangi içeriğinizin viral olacağını bilemezsiniz. İşi şansa bırakmayın. Resimlerinizin üzerine soluk olarak logonuzu veya linkinizi koyun. Çok yayılırsa çok kişi ismi görüp sitenize gelir ve instagram ile siteye trafik çekmeyi başarırsınız.

 

 1. Popüler postlarınızı vurgulayın.

 

İmaj bazlı paylaşım yapmak için biraz farklı düşünmeniz gerekebilir. Facebook ve twitterda blog postunuzu paylaşıp trafik elde etmeniz kolay iken instagramda her şey resim üzerine olduğundan bu biraz yaratıcılık gerektirebilir. Haftada bir postlarınızı toplayıp tekrar döndürün. Ve bu haftalık özete çekici bir resim ayarlayın. Bu şekilde instagram ile siteye trafik çekebilirsiniz.

Ne demiş üstad

Ne paylaşıyorsan osun

Charles Leadbeater

 

 

 1. Ürün resimlerine fiyat bilgisi koyun

 

Ürünleriniz varsa üzerlerine fiyat bilgisi koymaktan çekinmeyin. Eğer bir şey satıyorsanız çekingen durmanıza gerek yok. Örneğin yine resim bazlı pinterestte fiyat bilgisi olan ürün resimleri daha fazla tıklanıyor. Siz de instagramda ürün resmi koyuyorsanız fiyat bilgisi de koyun. Eğer birisi ilgileniyorsa fiyat aramasın.

 

 1. Videolara URL ekleyin

Instagram videoları hayata dijital hikâye anlatımını getiriyor. Aslında instagramdaki videolar ile resimlere göre 3 kat daha iyi tıklama alabilirsiniz. Yani 15 saniyelik bir hikâye oluşturmaya değer. Videolarınız hızlı, eğlenceli, etkileşime açık olmalı. Bu videoya da mutlaka url ekleyin. Paylaşılan her yere linkinizle beraber gitsin.

 

21. Instagram reklamlarına yatırım yapın

Instagram reklamlarına yatırım yaparak istediğiniz kişiye ulaşabilirsiniz. Niş kitlenize ulaşmak için hedefli reklamlar verip takipçilerinizi arttırabilir ve instagram ile siteye trafik çekebilirsiniz. Reklamların tıklanabilir olduğuna dikkat edin.

22. Kanaat önderleriyle iletişim halinde olun

Bazen marka bilinirliğinizi arttırmak için extra bir itmeye ihtiyaç duyarsınız. Kanaat önderleriyle çalışarak mesajınızı çok fazla kişiye ulaştırabilirsiniz. Kendi niş alanınızdaki ustalarla iletişim halinde olun. Onlardan aldığınız ilham ve bilgiyle daha etkili içerik oluşturabilirsiniz. Kanaat önderleri takipçilerin ilgisini çok daha kolay çekerler. Trafik oluşturma konusunda da oldukça faydalı olacaklardır. Kanaat önderleriyle instagram ile siteye trafik çekebilirsiniz.

23. İnstagram fenomenlerine ücretsiz numune yollayın

Instagram eticaret veya teşhir için büyük bir mecra olmaya başladı. Bir araştırmaya göre instagram diğer tüm sosyal medyaya göre 25% daha fazla etkileşim getiriyor.

E-ticaretle uğraşanlar için instagram harika bir mecradır. Siz de trafiğinizi arttırabilirsiniz. İşe popüler hesaplarla başlayın. Sizin ürününüzü veya hizmetinizi binlerce takipçisine gösterebilecek hesapları bulun ve iletişime geçin.

Kendi ürününüzü veya hizmetinizi yayınlamaları için onlara yazabileceğiniz bir mektup örneği şöyle olabilir;

Merhaba Süleyman,

İsmim Osman, ve senin instagram hesabının hayranı ve takipçisiyim.

Online mağazamda çok güvendiğim bir ürünün senin post ettiğin ürünlerle çok eşleştiğini gördüm. Bununla ilgilenebileceğini düşündüğüm için sana bu ürünümün kabul edersen numunesini göndermek istiyorum. Sen de benim gibi seversen ziyaretçi kitlen için bunu paylaşmak isteyebileceğini düşünüyorum.

Lütfen ürün numunesini sana gönderebileceğim bir posta adresini bana gönderebilir misin? Aklına gelen her türlü soruyu sormaktan lütfen çekinme.

Osman

osman.com

 1. Yorumlara mutlaka cevap verin

İnstagramdaki insanlar duyulmak ve iletişimde olmak isterler. İnsanlar yardım için yorum yazıyorsa sizi uzman olarak görüyorlar. Siz de sitenizde sık sorulan sorular sayfası hazırlayın ve o sayfaya veya başka ilgili sayfaya link verin.

Bazen bu sorular aşırı olabilir. Bazı firmalar marka sayfalarındaki yorumlara cevap vermiyorlar. Yorumlara cevap vermemek okuyucuların markayı soğuk görmelerine sebep olabilir. Instagram sosyal bir medya ve öyle davranmak gerekir. Hatta ve hatta;

Ne demiş üstad;

Sosyal medya bir medya değildir. Dinleme, etkileşim ve ilişki kurmak için bir araçtır.

David Alston

İnstagram yorumlarınıza cevap verin. Eğer çok fazla ise bir kişiyi veya ajansı tutun ve cevaplamalarını sağlayın.

 1. Mavi tık alın.

Takipçilerin yorum yaparken orijinal bir sayfaya yorum yaptığından emin olmaları için sayfanıza mavi tık alın.

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma

Sonuç olarak;

Instagram her türlü ziyaretçi kazandıran ve gelirinizi sayesinde arttırabileceğiniz bir sosyal paylaşım sitesi. İnstagram ile siteye trafik çekebilirsiniz. Diğer facebook veya twitter gibi ağlara göre daha çok etkili olmayabilir fakat gelecek potansiyeli ve büyüme hızı her markayı içine çekiyor. Markasını büyütmek isteyen instagramda olmalı. Eğer halen instagramda değilseniz bir hesap açın.

Instagram ile siteye trafik çekmek için yukarıdaki taktikleri hayatınıza geçirin. Bu taktikler sizin trafiğinizin artmasını sağlayacak.

 

Şimdi sıra sizde,

Hangi taktik sizde işe yaradı?

Sizin de eklemek isteğiniz taktik varsa bizle yorumlar bölümünden paylaşın.

 

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir