Kendi (Satış Ortaklığı) Affiliate Programınızı Oluşturmanız İçin 10 Program5 min read

(Satış ortaklığı) affiliate programı ile pazarlama kendi yazdığınız bir yazıda başka bir ürünün satış sayfasına linkaffiliate programı vererek, ürün satışından komisyon kazanmaktır.

 

Siz de içeriklerinize affiliate programınızdan link koyarak başkasının ürününü veya hizmetini satışına destek olup bundan komisyon kazanabilirsiniz.

 

Bu sistem uzun yıllardır bloggerların önemli bir blogtan para kazanma kaynağıdır.

 

Link verdiğiniz ürün farklı bir firmanındır. Başka firmanın ürününü önerirsiniz.

 

Peki ya tam tersi olsa?

 

Siz bir ürün satmak isteseniz ve başkası sizin satışınıza komisyon karşılığı destek olsa. Bunu da yapabilirsiniz. Kendi satış ortaklığı (affiliate) sisteminizi kurabilirsiniz ve birçok yerden ürününüze komisyon karşılığında link verirler, ürününüz satılır.

 

İşinde uzmanlaştıysanız ve kendi ürününüzü veya hizmetinizi çıkardıysanız kendi Satış ortaklığı (affiliate) programınızı başlatabilirsiniz. Başlatmalısınız da. Emeğinizi daha fazla yaymalısınız ve başkalarının tavsiye etmesine ve kazanç sağlamasına da destek olmalısınız.

Ne demiş üstad;

Affiliate pazarlama firmalara milyon dolarlar kazandırdı ve normal insanları milyoner yaptı.

Bo Bennet

 

Siz de para kazanın. Başkalarına da kazandırın.

Önce satılabilecek bir ürün veya hizmet çıkarın. Geri kalan süreç için bazı eklentilere, düzenli bir çalışma ve takibe ihtiyaç duyarsınız.

 

Bu makalede kendi ürününüzü satmanız için kendi satış ortaklığı (affiliate) programınızı nasıl başlatacağınız hakkında tüyolar bulacaksınız.

Neden Satış (ortaklığı) affiliate programı?

Satış ortaklığı (affiliate) programınızı başlatmanız sadece sizin satışınıza destek olmaz, doğru yapıldığında birçok yönden size başarı getirir. Örneğin;

 • Blogunuzun veya sitenizin trafiğini arttırır
 • Satışınızı arttırır
 • SEOsunu geliştirir
 • Kaliteli ziyaretçiler gelmeye başlar
 • Etkili bir ses olmanızı sağlar
 • Markanızın erişilebilirliği artar
 • Satış ortaklığı (affiliate) programına dahil olmayan ürünlerin de satışını arttırır

 

Satış ortaklığı – affiliate programını nasıl başlatırsınız?

Birazdan okuyacağınız aşamalar ve yardımcı araçlar listesi herkesi kapsaması için biraz genel bilgiler içerir. Seçtiğiniz program ve ürüne göre değişkenlik göstereceği için kendi programınızda daha spesifik bilgileri de keşfetmelisiniz. Fakat her ne olursa olsun hesaba katmanız gereken şeyler var. Önce aşamalardan sonra araçlardan bahsedeceğim. İşte aşamalar;

Step 1: Bir veya birkaç harika ürün oluşturun

Diğer aşamaları bile düşünmeden önce düşünmeniz gereken ilk şey iyi bir ürününüzün olması. Ürünü birisinin bir arkadaşına tavsiye etmesine değmesi gerek. Birçok etkin kişi takipçilerine gerçekten işe yarar kaliteli bir ürün önermek ister. Kalitesiz bir ürün takipçilerine karşı güven kaybı yaşamak istemezler.

 

Ek olarak eğer ürününüz yetersizse insanlar sizden para iadesi istemeye başlayacaklar. Bu da ciddi bir baş ağrısıdır. Satmadığınız ürünler için de satış ortaklığı (affiliate) programından ödeme yapmış olacaksınız. Sonuç olarak para kaybına uğrarsınız.

Yani sonuç olarak nihai özgüveninizi oluşturana kadar ilk iş olarak iyi bir ürün geliştirin.

Step 2: Doğru Affiliate Platform/Plugin seçin

Ürününüzü bir kez oluşturduktan sonra sadece satmayın, satma fikrini de satın. Affiliate programını veya eklentisini harekete geçirin.

 

Eğer bir platform seçerseniz satış ortaklığı (affiliate) programınız wordpress dışında bir yerde saklanacak. Fakat eğer bir eklenti seçerseniz satış ortaklığı (affiliate) programınızı wordpress adminden yürütebilirsiniz.

 

İki yaklaşımın da avantaj ve dezavantajları var tabii ki. Hangisini seçerseniz seçin ikisinin de ayrı işleyiş süreçleri bulunuyor. Birazdan gerekli platform veya pluginleri bulabilirsiniz.

Step 3: Affiliate programına sizin ürünlerinize yönlendirmesi için satış ortakları bulun.

Aşağıda yazılı platformlar kendi içinde hazır affiliate pazarlamacıların networkünü barındırıyor. Networkten affiliate pazarlamacı listesinden kişileri seçip, davet edip, ürünlerinizi tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Plugin yerine platformda çalışmanın en büyük faydalarından biri de budur.

Fakat ister platformla ister plugin ile ilerleyin satış ortaklığı (affiliate) programınızı bağımsız olarak tanıtmanın yollarını dışarıda da aramak isteyeceksiniz. Bu bir çeşit içerik ya da ürününüzün tanıtımı gibi olabilir. Emailler yollamalısınız, misafir yazarlık yapmalısınız, bloggerlara ulaşmalısınız gibi. Bunların hepsi de bir karşılama sayfasına yönlendirmeli.

 

Step 4: Takip edin, yönetin ve optimize edin

Ek olarak aşağıdaki opsiyonların hepsinin sizin satış ortaklığı (affiliate) programınızı takip etme, yönetme ve optimize etmeye yardımcı ek araçları bulunur.

Satış ortaklığı affiliate programı platformları

Affiliate platformları network ve teknolojinin beraber çalıştığı sistemlerdir. Network sizin ürününüz için satış ortağı olabilecek birçok insanla doludur. Ve oradaki teknoloji bu süreci başlatma, yönetme ve büyütme için imkan sağlar.

Tipik olarak platformlar biraz maliyetli olabilir fakat faydaları daha çoktur.

ShareASale

Shareasale bu posttaki iki platformdan daha büyük olanı ve satış ortağı bulmak için daha geniş ağa sahip olanıdır. Uzun süredir piyasadalar ve affiliate pazarlama sektöründe oldukça iyi bir üne sahipler.

Ana Özellikler:

 • Affiliate pazarlama yöneticileri için 4 haftalık hoş geldin eğitim kiti
 • Webinarlarla eğitime devam
 • Tıklama ve komisyonları anlık gerçek zamanlı takibi
 • Satış ortaklarını segmente etmek için gruplama etiketi
 • Nelere tıklandığının takibi

Fiyat: Başlangıç $650 ve aylık $25’dan başlayan fiyatlarla Daha fazla bilgi

Impact Radius

Impact Radius biraz daha affiliate piyasasına yeni, fakat iyi isim yapıyor. Tüm medya kanallarını takip etmeye, etiket yönetimini otomatikleştirmeye, ödeme süreçlerine hakim olmanıza ve tüm abone kazanma yollarını görme ve optimize etmeye imkan sağlar.

Ana Özellikler:

 • Impact Radius platformunun getirdiği en güzel özellik satış ortağı yönetimine özgün bir bakış getirmesi. Bir networkte ortaklığı kiralamak yerine sahip olmayı sağlayan bir model.

Fiyat: Hacme göre ücret belirleniyor. | Daha fazla bilgi

WordPress için satış ortaklığı (affiliate) Pluginleri

Bu eklentiler ile wordpresin kendisini sizin sahip olduğunuz bir satış ortaklığı (affiliate) platformuna dönüştürüyorsunuz.

Bunun faydası networkünüz üzerine çok fazla kontrol sahibi olmanızdır. Bir dezavantajı da birçok yönetim işi de size düşüyor.

AffiliateWP

AffiliateWP belki de piyasadaki en iyi WordPress plugin seçeneğidir. Yüksek kalite kodlaması ve desteği sunuyor. Bunun yanında wordpress arka yönetim ekranına gelirortaklığı yönetim araçları getirir.

Ana Özellikler:

 • Güvenilir affiliate takibi
 • Limitsiz satış ortaklığı (affiliate) kurabilme
 • Satış ortaklığı (affiliate) gösterge panosu
 • Anlık raporlama
 • Kolay satış ortaklığı (affiliate) kaydı
 • Kupon kodları
 • Popüler ödeme yöntemleriyle uyumlu (PayPal, Stripe)
 • Diğer önemli pluginlerle uyumlu
 • Birçok eklenti

Fiyat: $49 bir site için | Daha fazla bilgi

WordPress Affiliate Manager

WordPress Affiliate Manager yukarıda anlatılanların azaltılmış versiyonu. WooCommerce, WP eCommerce, ve Simple Shopping Cart ile uyumlu çalışır ve neredeyse her WordPress eCommerce mağaza plugini ile uyumlu çalışır.

Ana Özellikler:

 • Kolay kurulum
 • Anlık raporlama
 • Limitsiz affiliate kurma
 • Yüzdelik bazda ödeme
 • PayPal’s Mass Pay ile uyumlu
 • Özelleştirilebilir satış ortaklığı (affiliate) kaydı

Fiyat: Freemium veya $39 bir site için | Daha fazla bilgi

 

 

Affiliate Pazarlama ile Pasif Gelir – ClickBank ve Maxbounty

Platformdaki En Detaylı Affiliate Marketing Kursuyla Bilmeniz Gereken Her Şeyi Öğrenip Uzman Bir Affiliate Marketer Olun/

Udemy.com’dan satınal

 

Tavsiye yazı: Blog yazarak para kazanma makaleleri

Sonuç olarak;

Başarılı bir satış ortaklığı – affiliate programı yürütmek için çok zaman, dikkat, çaba gerekir. E tabi biraz para kazanmak istiyorsanız bu çabaya değer. Doğru çalışır doğru araçları kullanırsanız bu işten para kazanabilirsiniz.

Yukarıda çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere platform ve eklenti alternatifleri listesini okudunuz. Sizin sitenize hangisinin daha çok uyduğunu düşünüyorsanız onunla başlayın.

 

Eğer siz de kendi satış ortaklığı – affiliate programınızı başlattıysanız başarı hikayenizi veya tecrübelerinizi paylaşın.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir