Kırık Linkleri Avantaja Çevirip Backlink Kazanmanızın 5 Yolu6 min read

Bu makalede kırık linkleri avantaja çevirip backlink kazanmanın yollarını okuyacaksınız.

İnternet pazarlamacısı olarak trafiğinizi arttırmanın birçok yolunu deniyorsunuzdur.kırık link

 

Özellikle son zamanlarda bir yaklaşımın önemi git gide arttı.

 

Kullanıcı deneyimi.

 

Google hızlı yüklenen, mobil uyumlu gibi özelliklerle daha iyi kullanıcı deneyimi getiren siteleri daha çok önemsiyor.

 

Çünkü bir araştırmada insanların 88%i kötü deneyim yaşadığı bir siteye geri dönmek istememiş. Bu yüzden kullanıcı deneyimi arama sonuçlarını etkiliyor.

 

En kötü kullanıcı deneyimlerinden biri de kırık linkler. Kullanıcıların tıkladıkları linklerde kaliteli bir içerik görmektense “üzgünüz sayfa bulunamadı” yazısının çıkması hiç de olumlu değil.

 

Webmasterlar sitelerini taşımaya devam ettikçe ve hostingleri yenilemeyi unuttukça kırık linkler hayatımızda var olmaya devam edecekler. Bazı araştırmalara göre;

 • Ortalama bir websitesi ömrü 100 gün
 • Pinboard araştırmasına göre her sene linklerin 5%’i kayboluyor.
 • Apple ve Cisco linklerinin 4,5%’u kırık link

Bu kırık linkler arama motoru sonuçlarını karıştırıyor ve işletmeler için büyük ciro kayıplarına sebep oluyor.

Kırık linkler kullanıcıya kötü deneyim yaşatsa da sizin değer katmanız için iyi bir fırsat olabilir. Kırık linklerle yapabileceğiniz birçok şey olabilir.

 

Bu makalede kırık linkleri yaratıcı şekilde kullanıp kendi avantajınıza nasıl çevireceğinizi okuyacaksınız.

 

Kırık linkleri avantaja çevirip backlink kazanmanın yolları

 

 1. Wikipediadaki kırık linkleri avantaja çevirin

 

Wikipedia kaynağını kalabalıktan alan bir ansiklopedidir. Bir konu hakkında meraklıysanız önünüze mutlaka çıkmıştır. Wikipedianın bir sürü editörü vardır. Bu kişiler bilgilerin doğruluğunu kontrol ediyor. Bu durumda kendi reklamınızı bu platformda yapmak imkânsızdır.

 

Bu otoriter kaynaktan kendinize link yollayarak sitenize link inşası yapabilirsiniz. Bir sürü backlink kazanabilirsiniz.

Wikipedia birçok konuda birçok yazı içerdiğinden sürekli güncellenmesi gereken birçok bilgi ve en önemlisi kırık linkler bulunuyor. Editör bir kırık link belirlediğinde yanına bir not düşüyor.

Bu kırık link fırsatlarını bulmanın 3 yolu vardır.

 1. Doğrudan Wikipedia kırık link makalesini araştırın

 1. Arama tekniği; Basit bir arama yapın;

site:wikipedia.org [niş alanınız] + “dead link”

Bu sitelerden birini seçin ve sayfanın en altındaki link bölümüne gidin. Dead link yazılarını CTRL+F ile bulun.

 1. Son link bulma tekniği ise kırık linkleri bulan bir araç göstermektir. WikiGrabber.

Araç size citation gerektiren sayfaların listelendiği birkaç sayfa gösterir. Sayfaların altına indikçe kırık linkleri bulacaksınız.

Ctrl + F ile aradığınız kelimeleri yazıp kırık link fırsatlarını bulabilirsiniz.

 

Bulduğunuz kırık linkleri bir backlink analiz aracına ekleyin. Backlink kampanyanız için mükemmel bir yöntem. Neden?

 

Çünkü en büyük potansiyelli kırık linkleri bulmanıza yardımcı olur ve wikipedia üzerinden link inşası yapmanıza yardımcı olur.

 

Mesela OSE’ye bir kırık link eklediğinizde 43 yeni link inşası fırsatı sunar.

Bundan sonra kırık linki internet wayback machine ‘e ekleyin. Bu şekilde içerik pazarlama çabasının orijinal basılı halini bulabilirsiniz.

Bu içerik pazarlama eforunu iyice anlayıp daha iyi link inşası için daha iyisini hazırlamalısınız.

İçeriği yayınladığınızda gidip wikipedia makalesini editleyebilir ve sizin linkinizi içermesini önerebilirsiniz.

 

Önce diğer niş alanınızla ilgili makalelerde 4-5 tane deneme yapın ve başka websitelerine bazı link inşası tekniklerini deneyin. Bu sizin wikipedia profil geçmişinin biraz değer eklemişliğini oluşturmaya yardımcı olacaktır.

 

Aynı zamanda Fiverr ‘da linklerinizi koyabilecek ve link inşası kampanyasına destek verecek wikipedia editörlerini bulabilirsiniz.

Eğer değişimleriniz onaylanırsa o zaman yaşasın, kendinize bir nofollow link kazandınız.

 

 1. İkincil kırık link inşa edin

Link inşası yaptıysanız kaliteli linkleri elde etmenin zor olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun büyük bir sebebi ise bazı tembel marka müdürlerinin incelemeden eposta şablonlarını kopyalamasından gelir.

Google böyle doğal olmayan harici linkleri görünce cezalandırıyor. Şimdilerde ise webmasterlar sitenize link verirken daha temkinliler.

 

Link inşasında kullanabileceğiniz, alıcının kendini kullanılmış hissetmediği hatta değer kazandığını hissettiği risksiz bir yöntem var.

Sizin sitenize link veren otoriter sitelere karşılıklı link verin.

 

Örneğin ilgi alanınızda bir konuda kırık bir kaynak tespit ettiniz. Sonra bu konuyu oturmuş bloglarda misafir yazar olarak yükleyebilirsiniz.

 

Yüksek otorite bir sitede yayınladıktan sonra webmasterlardan eski ölü kaynaktan linki sizin misafir postunuza yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

 

Link inşası değişimini Forbesta yapmak daha kolaydır. Onlar daha az satış kokar. Ve webmasterlar daha güçlü domainlere link vermeyi daha güvenli bulurlar. Aynı zamanda bu linkler sizin Google sıralamasında yukarı çıkmanıza yardımcı olurlar.

 1. Kırık linklere bakış açınızı değiştirin

Normal kırık link inşası kırık linkleri olan siteleri araştırmak, daha iyi içerik pazarlama eforu oluşturmak ve linklere daha fazla erişimi kapsar. Fakat daha farklı bir link inşası stratejisi var. İşte süreç şu şekilde.

 

Alanınızdaki zamanı geçmiş domainleri bulun >> Bu ölü websitelerine webmasterlardan link vermesini isteyin.

 

İzleyeceğiniz 3 adım şu şekilde olabilir.

Step #1 –Expireddomains.net kullanarak sektördeki anahtar kelimeleri araştırın. Zamanı geçmiş domainleri bulun. Mesela VPN ile ilgili sonuçlar şöyle;

Referans sayısına göre sonuçları sıralayın.

Ayrıca belli bir bölgedeki domainleri de arayabilirsiniz. Mesela VPN.fr aratırsanız fransadaki siteleri aramış olursunuz.

 

Godaddy ve Flippa gibi arama motorlarında açık arttırmadaki süresi geçmiş domainleri de arayabilirsiniz. Bu sitelerde, domainler değerlerine göre iyi organize olmuştur. Bu yüzden bu sitelerde yüksek kalite link inşası fırsatı verecek siteleri bulabilirsiniz.

 

Step #2 – Bulduğunuz domainleri link hacmi verisiyle bir Google sheet’e kopyalayın.

Step #3 – Topladığınız domainlerin link profillerini kontrol edin.

Örneğin; vpnvmgw.com sitesi muazzam backlink istatistiklerine sahip. Fakat düşük global sıralama şüphe doğuruyor.

Aşağıya doğru indiğinizde tüm linklerin Çin’den olduğunu göreceksiniz. Bu demek oluyor ki bu domain sizin link inşası çalışmanız için tehlikeli olabilir.

Zamanı dolmuş ve iyi profilli bir website domaini bulunca en çok linklenmiş siteleri Ahrefs ile bulabilirsiniz.

 

Sonra Archive.org kullanarak spesifik sayfaların içerik pazarlama çabalarını bulup bunu daha kaliteli içerik üretmek için bir temel oluşturmak için kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, websitelerine erişiminizi eski kaynaklara link vererek yürütebilirsiniz.

 1. Daha fazla link kaynağı bulmak için kırık linklerinizi bir backlink analiz aracına ekleyin

Bu konuyu daha önceki maddede de okudunuz aslında. Wikipedia stratejisinde önemli bir yere sahip. Kendi niş alanınızda otoriter bir sitede kırık linkler bulduğunuzda en iyi sonucu almanıza yardımcı olur.

 

Peki otoriter bi sitede kırık linkleri nasıl bulabiliriz?

Screaming frog rakiplerinize giden kırık linkleri bulabilirsiniz.

Sadece niş alanınızda ilgili ve yüksek otoriteli bir URL yi girip start düğmesine basın. Sonuçları da statü koduna göre sıralayabilirsiniz.

404 linki aldığınızda Ahref’e yükleyin. Ve buna link veren diğer siteleri de araştırın.

Aynı zamanda domainleri domain ratingine göre yeniden düzenleyebilirsiniz ve size uyup uymadığını anlarsınız.

 1. Kırık link fırsatını bir ilişkiye çevirin

Eğer rekabetçi piyasada ayakta kalmak istiyorsanız network oluşturmalı ve girişimci arkadaşlarınızla ilişkinizi geliştirmelisiniz.

 

Oturmuş bir bloggerın kırık linklerini keşfetmek ve bunu onlara söylemek ziyaretçilerine de değer katmak demektir. Bu da ilişkinizi başlatmak için iyi bir başlangıçtır.

Site sahibinden cevap aldığınızda, backlink almasanız da iletişimi uzun süreli ilişkiye çevirebilirsiniz. Mesela misafir yazarlık fırsatı doğabilir.

 

Sektörde etkin kişiler için sitesindeki kırık linkleri söyleyerek iletişime başlamak iyi bir çözüm olmayabilir. Ben de birçok kırık link epostası alıyorum fakat zamanımı onları düzeltmek için harcamıyorum. Kendi etkiniz kadarki bloggerlarla iletişime geçmek daha olumlu sonuç verebilir.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Sonuç olarak

Neredeyse her niş alanda kırık linkleri olan binlerce site vardır. Bu yüzden link kırılmaları muhteşem bir link inşası fırsatıdır. Richard Marriott diye bir blogun yüksek kalite linklerinin 50%’sini kırık link inşası sayesinde oluşturduğunu öğrendiğimde şaşırdım.

 

Aşağıda da sitesinin trafiğinin yükselişini görün;

Siz de kırık linklerden daha fazla değer oluşturabilirsiniz. Yukarıda okuduğunuz kırık linkleri kullanarak link inşası oluşturma stratejisini hayatınıza katın ve trafiğinizin nasıl arttığını gözlemleyin, şaşıracaksınız.

 

Yaratıcı uğraşların her zaman geri dönüşü olur.

 

Sizin yukarıdaki tekniklerden farklı kırık linkleri kullanarak link inşa etme yönteminiz var mı? Yorumlar bölümünden paylaşın

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir