Etkili Bir Misafir Blog Yazısı Yazmanız İçin 35 Harika Teknik [Listeli İçerik]12 min read

Misafir blog yazısı yazmak başkasının blogunda yazı yayınlamak ve yazının içinde kendi bloguna linkMisafir Blog Yazısı vermektir.

Misafir blog yazısı yazmanın birçok faydası vardır. Mesela;

 • Backlink kazanırsınız
 • Başka blog yazarlarıyla iletişiminizi arttırırsınız
 • Trafik kazanırsınız.
 • Daha fazla email üyesi ve sosyal medya takipçisi kazanırsınız.
 • Arama motorlarında daha yukarılara çıkarsınız.
 • Geliriniz artar.
 • Marka bilinirliğiniz artar.

 

Misafir blog yazısı kendi blogunuzu büyütüyor, artık bunu hepimiz biliyoruz. Backlink, SEO ve trafik açısından çok faydalı.

Bunun gibi misafir blog yazısı yazarken birçok blog yazarının yeterince anlamadığı ve kullanmadığı teknikler var. Birazdan bahsedeceğim teknikleri siz kullanırsanız misafir yazarlıkta çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Yayınlandığı ilk gün hemen etkisini görürsünüz. Mesela;

Başka bir blog yazarında da şu tablo oluşmuş;

Misafir blog yazısını yayınladıktan sonra 1.000’in üzerinde yeni ziyaret oluşmuş.

Bir yandan da dikkat etmeniz gereken şu; iyi bir misafir blog yazısı için “kalite yerine adet” fikriyle hareket eden birçok blog yazarı başarısızlığa uğruyor ve misafir yazarlığın uzun dönem faydalarından yararlanamıyor. Yani az ya da çok misafir blog yazısı yazmanız önemli değil. Kaliteli misafir blog yazısı yazıp onu takip etmelisiniz.

Bu yazıda başarılı bir misafir blog yazısı nasıl üretilir hakkında harika bilgiler okuyacaksınız. Misafir yazar olduğunuz bloga misafir blog yazısı üretirken bu teknikleri uygularsanız oldukça başarılı sonuçlar alacaksınız, çok daha fazla email üyeleri kazanacak, googleda üst sıralara çıkacaksınız.

Başarılı bir misafir blog yazısı yazmanız için teknikler;

 1. Okuyucuların aklındaki soruları cevaplayın.

 

Birçok okuyucunuzun cevap aradığı soruları vardır. Bu durum birçok insanın okuyacağı bir içerik oluşturmak için harika bir fırsattır.

 

Sorulara cevap verebilen bir makale ise okuyuculardan çok yorum alacaktır. Yahoo answers kendi niş alanınızdaki insanların sorduğu soruları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir sonraki Misafir blog yazınızın konusunu yahoo answerstan bulabilirsiniz.

 

 1. Anahtar kelime bakımından zengin yazı yazın.

 

Misafir blog yazısının doğru yerlerine hedefli anahtar kelimeler koyun. Bazı kişiler anahtar kelimeleri çok yazarsa daha çok trafik alacaklarını sanar. Bu tür yazıları google kolayca anlayıp cezalandırır. Anahtar kelimeleri doğru oranda kullanın.

 

 1. Çekici bir başlık yazın.

Başlığınız okuyucularınızın misafir blog yazısını okuyup okumayacağını belirler. İlgi çekici bir başlık blog sahibinin blogunda etkili bir yazı olarak durur. Başlığı sevilen bir yazı sosyal medyada da çok ilgi görür ve paylaşılır.

 

 1. Sosyal paylaşım sitelerinde Misafir blog yazınızı paylaşın.

Kendi yazdığınız misafir blog yazısını facebook ve twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Sosyal medyada daha fazla paylaşılması hitinizi de arttıracaktır. Bu paylaşım blog sahibinin de trafiğine katkıda bulunacağı için blog sahibi de bir sonraki yazılarınızda daha ılımlı yaklaşacaktır.

 

Ne demiş üstad

Eğer misafir blog yazınız çok beğeni, yorum ve paylaşım alırsa blog sahibi sizin bir sonraki yazınızı da almayı düşünür. Hatta bu başarılı yazıyı başka blog sahiplerine de referans olarak gösterebilirsiniz.

Neil Patel

 

 

 1. Makaleniz en az 800 kelime olsun.

Misafir blog yazınızın uzunluğu önemli bir konudur. En az 800 kelime olmalıdır. 800+ kelimelik makalelerin araştırmalara göre daha fazla ilgi gördüğü belirlenmiş. Daha kısa olan makalelerin daha az ilgi alacağı demek değildir bu.

 

İyi noktalara değiniyorsanız ve etkileşime açıksa ilgi çekecektir. Nispeten uzun makaleler arama motorlarında daha fazla listelenir.

 

 1. Çekici bir görsel kullanın.

 

Her zamanki klişe aslında çok doğru, bir resim bazen bin kelime anlatır. Özellikle iyi bir misafir blog yazısı yazarken iyi seçilmiş ve çok şey anlatan bir resim yazdığınız yazıyı göklere çıkarabilir.

 

Kullandığınız resim söylediğiniz konudaki yorumu destekler ve tezinize daha güvenilir bir hava verir. Sosyal ağlarda da resimler çok ilgi çeker ve viral bir etki yaratabilir.

 

 1. İlgili bir vaka çalışması ekleyin.

 

İlgili bir vaka çalışması misafir blog yazısına renk katacak diğer önemli bir elemandır. Vaka çalışmanızı yazdığınızda aldığınız kaynağa link verin.

 

 1. Arama motoru optimizasyonu –SEO- yapın.

 

Arama motorundan gelen trafik sizin site üzerinde yaptığınız SEOnun sonucudur. Daha fazla trafik için daha iyi ve ince SEO yapmalısınız. Bu da sizin sitenize bedava trafik gelmesini sağlar.

 

 1. Yazının son imla kotrolünü yapın.

 

Yazdığınız yazıyı yayınla düğmesine basmadan önce yazınız üzerinde son imla düzeltmelerini yapın. Dilbilgisi hatalarını ayıklayın ve düzeltin.

 

İnkılap yayınevinin imla klavuzu

Bazı yazım kurallarını biliyor olabilirsiniz. Ama tüm yazım kurallarını bilmeniz gerekir. Eğer elinizin altında bulunsun istiyorsanız bir imla kılavuzu edinin.

www.dr.com.tr’den satın al

 

 

 1. Okuyucuları yorum bırakmaya teşvik edin.

 

Kaliteli bir misafir blog yazısı otomatikman yorum alacaktır. Fakat bazen yorum alamayabilirsiniz. Bu sizin şevkinizi kırabilir. Okuyucularınızı yorum bırakmaya ikna etmek için şunları deneyebilirsiniz;

 

 • Misafir blog yazınızı ilginç bir not ile bitirin. Bunun bir yolu ziyaretçilerinizin ilhamını destekleyici bir not ile yapabilirsiniz.
 • Okuyucuların misafir blog yazınızı sosyal ağlarda paylaşmasını isteyin.
 • Yorumlara zamanında cevap verin. Yorumlarda gelen bir soruyu 1 hafta cevaplamadığınızı düşünün, çok uzun bir süre beklemeden cevaplayın. Yorumlara zamanında cevap vermek güvenilirliğinizi arttırır.

 

 1. Misafir blog yazınız ile okuyucuyu bir yazınıza yönlendirin, ana sayfaya değil.

 

Her misafir blog yazı yazdığınızda biyografi için az yeriniz olur. Her yazıda da kendi blogunuza birkaç link verme şansınız olur genelde. Yenilerin yaptığı bir hata ise okuyucuları nereye yönlendimek gerektiklerini bilmemeleridir.

 

Misafir blog yazınızın içine kendi blogunuzun ana sayfasına yönlendirmeyin. Konuyla ilgili başka yazınıza veya sizin ücretsiz verdiğiniz bir ürün veya hizmet ile ilgili doğrudan karşılama sayfasına link verin.

 

 1. Sürekli misafir blog yazı yazabileceğiniz yeni bloglar bulun.

 

Aynı bloglarda her hafta tekrar tekrar misafir blog yazısı yazdığınızda gitgide dönüşlerin azaldığını göreceksiniz. O yüzden çeşitli bloglarda yazmaya başlayın. Blog yazarlarıyla networkünüzü geliştirin.

 

 1. Misafir blog yazınızda alanınızdaki büyük blog yazarlarından bahsedin.

 

Büyümenin en hızlı yollarından biri geniş kitlesi olan büyük sitelerden Misafir blog yazılarınızda bahsetmektir. Bu strateji size o ustalarla bağlantı kurmanızı sağlar. Yazınızı post etmeden önce bir email veya tweet atarsanız o ustaların listesinin faydasını görebilirsiniz.

 

Host blogger da bundan fayda sağlayacağı için onaylayacağı bir şeydir. Diğer bloggerlarla da iletişime geçmiş kim olduğunuzu tanıtma fırsatını yakalamışsınızdır.

 

Bu tip profesyonel ağlar iyi bloglarda misafir yazar olmak istiyorsanız aşırı derecede önemlidir.

 

 1. Misafir blog yazı sonrası kardeş yazılar yazmalısınız.

 

Misafir blog yazılarınızı yayarak kendi blogunuzun itibarını da arttırabilirsiniz. Misafir blog yazılarınızda büyük bloggerlardan bahsedin ve onların sizi tweetlemesini veya yorumunu almaya çalışın. Ve sadece 1 kez ulaşmayın. Onlarla flörtünüze devam edin ve başka içerikler de üretin.

 

 1. Uzun vadeli sonuçlara odaklanın, kısa vadeli değil.

 

Misafir blog yazıların faydaları kümülâtiftir. Daha çok yazı yayınlandıkça daha fazla momentum oluşturursunuz. İlk misafir blog yazıyı yazınca hemen trafiğin akacağını beklemeniz zaman kaybı olabilir. Daha çok kaliteli içerik oluşturmaya odaklanın.

 

Eğer uzun yıllar yazının okunmasını istiyorsanız iyi bir SEO, iyi bir yazı düzenlemesi yapmanız gerekir. Kaynak bakımından zengin, Seo’su yapılmış orijinal içerikler insanların ilgisini çekecektir.

 

 1. Her bir misafir blog yazıyı kanca metin stratejisinin bir parçası yapın.

 

Kanca metin bir yazıya link vermek için kullandığınız metindir. Hepimiz biliyoruz ki iyi backlinkler almak google sıralamasında bizi yukarı çıkarır. Kanca metinler de bu backlinklerde ciddi bir rol oynar.

 

Misafir blog yazı paylaştığınızda zaten anahtar kelime çalışması yapmış olmanız gerekir. Ne kadar trafik alıyor, hangi kelimelerle yazıyorsunuz ve ne kadar rekabeti olduğunu iyi araştırın.

 

 1. Her bir yorumu cevaplayın ve malzeme olarak kullanın.

Diğer önemli bir konu ise yazdığınız misafir blog yazılar hakkında yorumlar bölümünde gelen her türlü soruyu cevaplayın. Yazdığınız misafir blog yazının peşini bırakmayıp gelen her türlü etkileşimi takip edin.

 

Yorumlardaki diyaloglarla, okuyucularla uzun vadeli ilişkiler geliştirebilirsiniz. Verdiğiniz cevaplarla uzmanlığınızı da pekiştirmiş olursunuz. Eğer sorulardan biri gerçekten iyiyse bu fikri alıp bir blog yazıyı olarak da kullanabilirsiniz. Yorumlar bölümündeki diyaloglar da blog yazarı için iyi bir kaynaktır.

 

 1. Misafir blog yazılarınız başlangıç seviyesindekilere hitap etmelidir.

 

Sayfanıza gelip içeriğinizle etkileşim içinde bulunan, listenize üye olan, ürünlerinizden alanlar çoğunlukla yenilerdir. Sizin yazınıza ulaşma yolcuğunu düşünün. Birçok zaman insanlar google’dan bir soru aratır veya referans bir linki tıklar. Ve yeni okuyucular gelir. Başlangıç seviyesinde yazın.

 

 1. Misafir blog yazınız için kendi niş alanınızda bir blog seçin.

Diyelim ki bloglama ile ilgili bir blogunuz var. Anlatacağınız çok şey de var. O zaman yapacağınız ilk iş bu konuda iyi bir niş blog bulup misafir yazarlık istemelisiniz.

 

Aldığınızda da o nişe yönelik kaliteli makaleler yayınlamalısınız. Kaliteli içerik makalenizin yayınlamasını garantilediği gibi, kendi nişinizde birçok okuyucuyu size getirir.

 

Ne demiş üstad

Eğer sadece söylemeye değer birşeyiniz varsa misafir blog yazı yazın.

Don Sturgill

 

 1. Muhalif yazılar yazın.

 

Tartışmalara yol açan makaleler ve tartışma yaratan konular okuyuculardan çok ilgi görür.

 

 1. Kendi blogunuzu tanıtmak için yazmayın.

 

Misafir yazarlık serüveni başında kendi bloglarını tanıtmak üzere yazmaya çalışırlar. Bu okuyucular için itici gözükür. Blogun o yazarının yazılarının trafiği düşer ve hatta yazarın yazıları da yasaklanabilir. Bu yüzden en iyisi kaliteli ve seo’su yapılmış yazılar yazmaktır. Bu yazıya gelen trafik sayesinde kendi blogunuza backlink alabilirsiniz.

 

 1. Liste yazılar en çok dönüşüm sağlayandır.

 

Misafir blog yazısı yazarken liste yazılara odaklanın. Liste yazılar daha fazla üye kaydı ve gelir getirirler. Liste yazıların sosyal medyada daha fazla paylaşım gördüğünü biliyoruz.

 1. Fazla resmi yazmayın

 

Yazılarınızda samimi bir dil kullanın. Bazı blog yazarlarının yaptığı misafir yazarlık hatası yazıya şu şekilde başlamaktır;

 • “Sayın Bay/Bayan” veya
 • “İlgili kişiye/birime”

muhtemelen blog yazarı silecektir.

 

Neden? Çünkü blog sahipleri misafir yazarlarının siteleriyle aşina olmalarını ve ana fikirlerini bilmelerini isterler. Bu deneyimi bir ilişki/iletişim olarak düşünmek isterler.

 

Hakkımda sayfasını okumak için zaman ayırın

Okuyucu kitlesini anlayın.

Samimi bir dille yazın.

 

 1. Aynı yazıyı birçok bloga yapıştırmayın.

 

O yazı sadece bir blogta olsun. Bazı blog yazarlarının yaptığı bir misafir yazarlık hatasıdır. Aynı yazı birkaç yerde olursa Google nazarında ilk yayınlanandan sonrası çalıntı yazı olarak gözükür.

 

 1. Blog sahibinin kurallarına uyun

 

Blog sahibi kuraları post etmediyse bile mutlaka elinde vardır. Bulamadığınızdan eminseniz isteyin, aldığınızda da dikkatlice okuyun. Misafir blog yazınızı yazmadan önce bu kuralları isteyin.

 

Halbuki bazı bloggerlar blog sahibine fikir bile sorarlar. Bazı kelimeleri dâhil etmeniz gerekebilir. Yazmaya başlamadan önce kesinlikle blog sahibinin sizden istediklerini yaptığınızdan emin olun.

 

Örneğin; format tercihi, kelime sayısı, doküman yükleme formatı, (.doc, .pdf, etc.), link sayısı, Media büyüklüğü vb.

 

 1. Blogtaki içeriklerle ilgisiz içerik yüklemeyin

 

Bir el becerisi blogu neden araç sigortası postu istesin ki? Birçok başarısız blog yazarının yaptığı misafir yazarlık hatasıdır.

 

Her blogun uzman olduğu kategorisi vardır, bu kategori içinde yazı üretin. Blog sahibinin ve sizin zamanınızı boşa tüketmeyin. İlgili içerik yazın.

 

 1. Benzer içerik yüklemeyin

 

Ziyaretçiler aynı ya da benzer içerik okumak istemez. Sakın bu misafir yazarlık hatasına düşmeyin. Arşivi tarayın ve tekrar niteliğinde post yüklemeyin. Yazdığınız yazı özgün olmalı.

 

 1. Çok genel içerik yüklemeyin

 

Birçok blog okuyucu çok genel ve özellikle bir soruya cevap vermeyen yazılar okumak istemez. Yazdığınız yazı bir soruna çare olmalı.

 

Okuyucunun acı noktasını bulup ona çare önerisinde bulunmalısınız. Buzdağının sadece tepesine dokunup geri çekilmek de bir misafir yazarlık hatasıdır. Konuyu derinlemesine inceleyin, kaliteli spesifik içerik yayınlayın.

 

 1. Fazla terim veya jargon kullanmayın

Bir konuda uzman olabilirsiniz. Fakat bilgili olmanız okuyucunun da aynı seviyede olduğunu göstermez. Misafir blog yazınızda zor bir konu ele alıyorsanız onu bile basitleştirerek yazın. Ustalık Einstein’ın dediği gibi basitleştirmekte.

 

Örneğin büyük İngiliz yazar George Orwell yazarlara şu tavsiyeleri veriyor;

 • Asla metafor, mecaz gibi şeyler kullanmayın.
 • Kısa bir kelime veya cümlenin yapabildiğini uzun bir kelime veya cümleyle yapmaya çalışmayın.
 • Mümkünse kısa anlatın. Her zaman.
 • Yabancı bir deyim, bilimsel bir kelime endüstriyel bir jargon asla kullanmayın.
 • Günlük kelimelerle anlatın.

 

 1. Blog sahibinin revizelerine direnmeyin

Blog sahibi sizin yazınızda düzeltmeler yapıyorsa şaşırmayın. İsminiz misafir yazar listesinde, o yüzden kalitenize blog sahibinin katkıda bulunmasına izin verin. İkinci bir göz düzeltmeler için iyidir.

 

Birçoğu zaman küçük düzeltmeler yaparlar, büyük değişimleri size sorarlar. Blog sahibiyle ters düşmeyin. Blog sahibiyle ters düşmek gereksizdir. Çünkü ona iyi gelmeyen okuyucuya da iyi gelmeyecektir.

 

 1. Misafir blog yazınızı isimsiz paylaşmayın.

 

Bir isminiz var ve hiçbir yere yazmadıysanız kimse bir yerde bulamıyor olabilir. İsimsiz bir yazı paylaşmayın. Hatta daha da kötüsü, yanlış isimle yazı paylaştınız ise hemen doğru ismi yazın. Kimin yazı yazdığını okuyucular bilmek isteyeceklerdir.

 

İsimsiz olması kritik bir misafir yazarlık hatasıdır çünkü yazının sorumluluğunu almadığınızı gösterir bu da uyduruk bir yazıymış gibi gözükmesine sebep olur. Misafir blog yazınızın altına isminizi yazın.

 

 1. Yorumlara cevap vermemezlik yapmayın.

 

Misafir yazarlığın amacı yeni bir okuyucu kitlesine ulaşmak ve onları sizin blogunuza getirmektir. Backlinkler ikincil öneme sahiptir. Misafir posta yorumlar yazılmışsa şanslısınız, siz de karşılık verin.

 

Yorumlara cevap vermek yazarın canlılığı ve gerçekliğine işarettir ve inandırıcıdır. Yorumlara cevap vermemek sizin aleyhinize de çalışır.

Ne demiş usta,

Misafir yazarlığın en güzel yanlarından biri sayesinde tanıştığınız insanlardır. Bu ilişki yorumlarda veya blog sahibiyle de olabilir.

Leo Widrich

 

 

 1. Uzmanlığınızın dışında yazmayın

Eğer daha önce yapmadıysanız, misafir blog yazınızı o konuda yazı yazmayın. Blog hakkında blog yazan meta blog yazarları ve internet pazarlamacıları bunu yapıyor bazen.

 

Duyduğunuz şeyi tekrar etmek yerine tecrübelerinizden yazın.

 

Örneğin misafir yazarlık yapmıyorsanız misafir yazarlık hakkında post yazmayı tecrübe kazandıktan sonraya erteleyebilirsiniz.

 

 1. İyi postları kendine saklamak

Birçok kişi iyi yazılarını kendine saklayıp etkisiz yazıları misafir blog yazı olarak başka bloglara ayırıyor. Neredeyse en yaygın misafir yazarlık hatasıdır.

 

Başka bloga yazdığını misafir postunuzu bir çeşit özgeçmiş gibi düşünün. O yazıda sizin kalitenizi birçok kişi anlayacak ve sizi tanıyacak.

 

Oradan alacağınız backlinkler sizin google’da üst sıralara çıkaracak puanınızı arttıracak.

 

Misafir blog yazınıza daha fazla zaman ayırın. Misafir post sizin referansınızdır. Blog yazarlıkta bu bilinçte olan kişiler misafir blog yazıya neredeyse 10x katı çaba sarf ederler. Siz de öyle yapın. Misafir blog yazınızı çok önemseyin.

 

Ne demiş üstad

Eğer misafir blog yazınız çok beğeni, yorum ve paylaşım alırsa blog sahibi sizin bir sonraki yazınızı da almayı düşünür. Hatta bu başarılı yazıyı başka blog sahiplerine de referans olarak gösterebilirsiniz.

Neil Patel

 

 1. Kendi bloğunuza az veya çok link vermek

 

Bazen misafir yazarlar misafir blog yazılarının içine çok fazla kendi sayfalarına link gönderiyorlar. Bazıları da hiç link koymuyor. İkisi de yapmamanız gereken misafir yazarlık hatasıdır.

 

Misafir yazarlığının amaçlarından biri backlink kazanmaktır. Siz link vermezseniz bloğunuzu bulamazlar.

 

Anchor textinize iyi SEOsu yapılmış anahtar kelimeler kullanarak link verin ama çok link vereyim de çok backlink alayım diye düşünmeyin. Hem çirkin gözükür hem de blog sahipleri bunu pek kabul etmezler.

 

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

Sonuç olarak;

Misafir yazarlık kendi blogunuza yazdığınız yazı kadar önemlidir. Google’ın ilk çıkış noktalarından biri siteyi bulurken siteler arası ilgi ve bağlantıyı da incelemektir.

Sitelerin birbirine link vermesi çok önemliydir. Bir sitenin diğerini referans göstermesi sitenin veya blogun önemli olduğunu gösteriyor.

Backlink almak bu yüzden arama motorunda sıralamada üste çıkaracak önemli araçlardan. Bu yüzden backlink alabileceğiniz her KALİTELİ fırsatı değerlendirmelisiniz. Bunların en önemlilerden biri de Misafir blog yazı yazmak.

Misafir blog yazı yayınlamak size trafik açısından muazzam faydalı olacaktır. Misafir blog yazı yazarken de yazılarınızın size trafik ve itibar konularında verimli bir şekilde destek olması için Misafir blog yazınızı iyi hazırlamalısınız.

İyi Misafir blog yazı üretmek biraz zaman alabilir. İyi bir Misafir blog yazı yazmak için yukarıdaki teknikleri kullanın, göreceksiniz ki veriminiz, trafiğiniz, hatta geliriniz artacak.

Sizin için hangi misafir yazar stratejileri işe yarıyor? Sizin de misafir yazarlık için tüyonuz varsa lütfen bizle paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir