Misafir yazarlık hataları: Hemen bırakmanız gereken 18 basit hata7 min read

Bu makalede sık yapılan misafir yazarlık hatalarını okuyacaksınız.

Misafir yazarlık başka blogta yazı yayınlamaktır.

misafir yazarlık hataları

Misafir yazar olarak yayınladığınız yazıdan kendi sayfanıza link verip backlink kazanabilirsiniz.

Aynı zamanda iletişim kurduğunuz tüm blog yazarları sizin için networktür.

Misafir yazarlık yaptığınız siteler bizim backlink kazanmamız için önemlidir. Bir yandan da misafir yazar olarak yazacağımız sitenin kalitesini iyice anlamalı ve bizim alanımızda olmalı. Bu alacağımız backlinkin kalitesini arttırır.

Fakat misafir yazarlık iyi yapılmadığında tamamen etkisiz olur. Hatta yaptığınız misafir yazarlık hataları markanıza zarar bile verir.

Yaptığınız misafir yazarlık hatalarını hemen bırakıp daha etkili bir misafir yazarlık yapmalısınız. Misafir yazarlık hatalarını bırakırsanız aldığınız backlinklerin çok daha etkisini görürsünüz.

Bu makalede kaçınmanız gereken misafir yazarlık hatalarını bulacaksınız.

Misafir yazarlık hataları

 1. Fazla resmi yazmayın

 

Yazılarınızda samimi bir dil kullanın. Bazı blog yazarlarının yaptığı misafir yazarlık hatası yazıya şu şekilde başlamaktır;

 • “Sayın Bay/Bayan” veya
 • “İlgili kişiye/birime”

muhtemelen blog yazarı silecektir.

 

Neden? Çünkü blog sahipleri misafir yazarlarının siteleriyle aşina olmalarını ve ana fikirlerini bilmelerini isterler. Bu deneyimi bir ilişki/iletişim olarak düşünmek isterler.

 

Hakkımda sayfasını okumak için zaman ayırın

Okuyucu kitlesini anlayın.

Samimi bir dille yazın.

 

 1. Aynı yazıyı birçok bloga yapıştırmayın.

O yazı sadece bir blogta olsun. Bazı blog yazarlarının yaptığı bir misafir yazarlık hatasıdır. Aynı yazı birkaç yerde olursa Google nazarında ilk yayınlanandan sonrası çalıntı yazı olarak gözükür.

 

 1. Post kurallarını araştırmadan yazmayın.

Bir siteye yazdığınız misafir yazının katkısı olmasını istiyorsanız ve post kurallarını bulamadıysanız, arayın ve o bilgiye mutlaka ulaşmaya çalışın. Basit bir misafir yazarlık hatasıdır ama kuralları önceden bilmeniz size çok zaman kazandırır. Eğer sitede zaten var olan kuralları site sahibine sorarsanız kafasını karıştırabilirsiniz. Siteyi tanımadığınızı düşündürebilirsiniz.

 

 1. Blog Kurallarına uymamazlık yapmayın

Blog sahibi kuraları post etmediyse bile mutlaka elinde vardır. Bulamadığınızdan eminseniz isteyin, aldığınızda da dikkatlice okuyun. Bu kuralları istememek de birçok blog yazarının atladığı misafir yazarlık hatasıdır.

 

Halbuki bazı bloggerlar blog sahibine fikir bile sorarlar. Bazı kelimeleri dâhil etmeniz gerekebilir. Yazmaya başlamadan önce kesinlikle blog sahibinin sizden istediklerini yaptığınızdan emin olun.

Örneğin; format tercihi, kelime sayısı, doküman yükleme formatı, (.doc, .pdf, etc.), link sayısı, Media büyüklüğü vb.

 

 1. Blogtaki içeriklerle ilgisiz içerik yüklemeyin

Bir el becerisi blogu neden araç sigortası postu istesin ki? Birçok başarısız blog yazarının yaptığı misafir yazarlık hatasıdır.

 

Her blogun uzman olduğu kategorisi vardır, bu kategori içinde yazı üretin. Blog sahibinin ve sizin zamanınızı boşa tüketmeyin. İlgili içerik yazın.

 

 1. Benzer içerik yüklemeyin

Ziyaretçiler aynı ya da benzer içerik okumak istemez. Sakın bu misafir yazarlık hatasına düşmeyin. Arşivi tarayın ve tekrar niteliğinde post yüklemeyin. Yazdığınız yazı özgün olmalı.

 

 1. Çok genel içerik yüklemeyin

Bir çok blog okuyucu çok genel ve özellikle bir soruya cevap vermeyen yazılar okumak istemez. Yazdığınız yazı bir soruna çare olmalı.

 

Okuyucunun acı noktasını bulup ona çare önerisinde bulunmalısınız. Buzdağının sadece tepesine dokunup geri çekilmek de bir misafir yazarlık hatasıdır. Konuyu derinlemesine inceleyin, kaliteli spesifik içerik yayınlayın.

 

 1. Fazla terim veya jargon kullanmayın

Bir konuda uzman olabilirsiniz. Fakat bilgili olmanız okuyucunun da aynı seviyede olduğunu göstermez. Bu misafir yazarlık hatasına siz de düşmeyin. Zor konuları bile basitleştirerek yazın. Ustalık Einstein’ın dediği gibi basitleştirmekte.

 

Örneğin büyük İngiliz yazar George Orwell yazarlara şu tavsiyeleri veriyor;

 • Asla metafor, mecaz gibi şeyler kullanmayın.
 • Kısa bir kelime veya cümlenin yapabildiğini uzun bir kelime veya cümleyle yapmaya çalışmayın.
 • Mümkünse kısa anlatın. Her zaman.
 • Yabancı bir deyim, bilimsel bir kelime endüstriyel bir jargon asla kullanmayın.
 • Günlük kelimelerle anlatın.

 

 1. Doğrudan okuyucuya hitap etmemek.

Bir diyalogun içindeymişçesine yazın. Bir kullanım kılavuzu gibi değil. İnsanlar sıkıcı yazıları çabuk terk eder.

 

 1. Blog sahibinin revizelerine direnmeyin

Blog sahibi sizin yazınızda düzeltmeler yapıyorsa şaşırmayın. İsminiz misafir yazar listesinde, o yüzden kalitenize blog sahibinin katkıda bulunmasına izin verin. İkinci bir göz düzeltmeler için iyidir.

 

Birçoğu zaman küçük düzeltmeler yaparlar, büyük değişimleri size sorarlar. Blog sahibiyle ters düşmeyin. Blog sahibiyle ters düşmek gereksiz bir misafir yazarlık hatasıdır. Çünkü ona iyi gelmeyen okuyucuya da iyi gelmeyecektir.

 

 1. Misafir yazınızı isimsiz paylaşmayın.

Bir isminiz var ve hiçbir yere yazmadıysanız kimse bir yerde bulamıyor olabilir. İsimsiz bir yazı paylaşmayın. Hatta daha da kötüsü, yanlış isimle yazı paylaştınız ise hemen doğru ismi yazın. Kimin yazı yazdığını okuyucular bilmek isteyeceklerdir. İsimsiz olması kritik bir misafir yazarlık hatasıdır çünkü yazının sorumluluğunu almadığınızı gösterir bu da uyduruk bir yazıymış gibi gözükmesine sebep olur. Misafir yazınızın altına isminizi yazın.

 

 1. Zayıf dilbilgisi kullanmayın

Konuyu güzel anlattığınızı düşünelim. Ama yine de bir konu daha var dikkat etmeniz gereken; dilbilgisi. Yazdığınız yazılar dilbilgisi kurallarına uygun olmalıdır.

 

Dilbilgisi hataları olan bir yazı okuyucunun bilinçli ya da bilinçsiz sıkılmasına, siteyi terk etmesine yol açar. İçeriğiniz ne kadar güçlü olursa olsun, yapılan dilbilgisi hataları yazının profesyonelce hazırlanmadığını düşündürür. Okuyucu içeriğe olan inancını da yitirir. Dilbilgisini iyi kullanın.

İnkılap yayınevinin imla klavuzu

Bazı yazım kurallarını biliyor olabilirsiniz. Ama tüm yazım kurallarını bilmeniz gerekir. Eğer elinizin altında bulunsun istiyorsanız bir imla kılavuzu edinin.

www.dr.com.tr’den satın al

 

 

 1. Yorumlara cevap vermemezlik yapmayın.

Misafir yazarlığın amacı yeni bir okuyucu kitlesine ulaşmak ve onları sizin blogunuza getirmektir. Backlinkler ikincil öneme sahiptir. Misafir posta yorumlar yazılmışsa şanslısınız, siz de karşılık verin.

 

Yorumlara cevap vermek yazarın canlılığı ve gerçekliğine işarettir ve inandırıcıdır. Yorumlara cevap vermemek büyük bir misafir yazarlık hatası olduğu gibi sizin aleyhinize de çalışır.

Ne demiş usta,

Misafir yazarlığın en güzel yanlarından biri sayesinde tanıştığınız insanlardır. Bu ilişki yorumlarda veya blog sahibiyle de olabilir.

Leo Widrich

 

 1. Misafir yazıyı sosyal medyada paylaşmamak

Başkası, kendi blogunda size yazı yazmaya izin veriyorsa ek trafik getireceğinize inandığı içindir. Siz de bu trafiğe katkıda bulunmalı ve yazılarınızı sosyal medyada paylaşmalısınız. Facebook, twitter, instagram, pinterestte trafik almanın yollarını da bilmeniz trafiğinize katkı sağlar.

 

 1. Uzmanlığınızın dışında yazmayın

Eğer daha önce yapmadıysanız, o konuda yazı yazmayın. Blog hakkında blog yazan meta blog yazarları ve internet pazarlamacıları bunu yapıyor bazen. Duyduğunuz şeyi tekrar etmek yerine tecrübelerinizden yazın. Örneğin misafir yazarlık yapmıyorsanız misafir yazarlık hakkında post yazmayı tecrübe kazandıktan sonraya erteleyebilirsiniz.

 

 1. Kendi bloğunuzda hakkımda yazısının olmaması

Yapılan araştırmaya göre inandırıcılığın 55%’i kim olduğundan gelir. Kim olduğunuzu iyi anlatmak ve işin uzmanı olduğunuz hakkında inandırmalısınız.

 

İyi bir hakkımda yazısı yazmalı ve blogunuza gelen ziyaretçilere hazırlıklı olmalısınız. Çünkü yeni gördükleri blogun hakkımda yazısını okuyucular çok okumak isterler. Önce yazın, sonra yüksek sesle okuyun veya arkadaşınıza okuyun ve yorum isteyin.

 

 1. İyi postları kendine saklamak

Birçok kişi iyi yazılarını kendine saklayıp etkisiz yazıları misafir yazı olarak başka bloglara ayırıyor. Neredeyse en yaygın misafir yazarlık hatasıdır.

 

Başka bloga yazdığını misafir postunuzu bir çeşit özgeçmiş gibi düşünün. O yazıda sizin kalitenizi birçok kişi anlayacak ve sizi tanıyacak.

 

Oradan alacağınız backlinkler sizin google’da üst sıralara çıkaracak puanınızı arttıracak.

 

Misafir postunuza daha fazla zaman ayırın. Misafir post sizin referansınızdır. Blog yazarlıkta bu bilinçte olan kişiler misafir yazıya neredeyse 10x katı çaba sarf ederler. Siz de öyle yapın. Misafir yazıyı çok önemseyin.

 

Ne demiş üstad

Eğer misafir yazınız çok beğeni, yorum ve paylaşım alırsa blog sahibi sizin bir sonraki yazınızı da almayı düşünür. Hatta bu başarılı yazıyı başka blog sahiplerine de referans olarak gösterebilirsiniz.

Neil Patel

 

 1. Kendi bloğunuza az veya çok link vermek

Bazen misafir yazarlar misafir yazılarının içine çok fazla kendi sayfalarına link gönderiyorlar. Bazıları da hiç link koymuyor. İkisi de yapmamanız gereken misafir yazarlık hatasıdır. Misafir yazarlığının amaçlarından biri backlink kazanmaktır. Siz link vermezseniz bloğunuzu bulamazlar. Anchor textinize iyi SEOsu yapılmış anahtar kelimeler kullanarak link verin ama çok link vereyim de çok backlink alayım diye düşünmeyin. Hem çirkin gözükür hem de blog sahipleri bunu pek kabul etmezler.

 

Eğitim önerisi;

Yeni Başlayanlar için SEO Eğitimi! – SEO ‘ nun Temelleri

Yeni Başlayanlar İçin Basit Anlatım + Güncel SEO Teknikleri + SEO Uzmanı Olmak İçin Temel Bİlgiler+ Google Algoritması

Udemy.com’dan satınal

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

 

Sonuç olarak;

Misafir yazarlık sizin bir nevi tanıtım yazınızdır, özgeçmişinizdir. Referans noktanızdır. Size backlink kazandırır. Blog dünyasında networkünüzü geliştirmenizi sağlar.

 

Misafir yazınız sizin ne kadar araştırmacı ne kadar ciddi bir yazar olduğunu göstermeniz için bir fırsattır. Bunu iyi kullanın ve misafir yazarlığı iyi bir fırsat olarak görüp postunuzu muazzam önemseyerek hazırlayın.

 

Yukarıda misafir yazınızı hazırlarken düşebileceğiniz misafir yazarlık hatalarını okudunuz. Bu misafir yazarlık hatalarının hangilerini yaptığınızı tespit edin ve dönüştürün. Bu hatalara düşmezseniz yaptığınız misafir yazarlığınızın faydasının arttığını göreceksiniz.

Bu hatalar gibi sizin de karşılaştığınız ve düzelttiğiniz birçok öğretici hata olabilir.

 

Sizin karşılaştığınız ve hata olarak gördüğünüz tecrübeler nedir? Lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.

 

 

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir