ROUTE TO MARKET ÖRNEKLERİ1 min read

Ürünü elinize aldınız, müşterisini ve isteklerini biliyorsunuz. Peki hangi kanalla ulaşacaksınız? O kanalları çizmeniz gerekecek. Buna göre satış, dağıtım, teşhir ve fiyatlama stratejinizi oluşturacaksınız. Kanal yapısı oldukça dağınık ve karmaşık olabilir

Örneğin;

image-channels-are-complex1

Bu örnek çok ilişkili bir yapı. Bir de gerçek hayattan L’oreal Doğu Africa’nın değişik route-to-market örneğini inceleyin.

indir

Kanalların ismini belirlemenin yanında kaç aracıyla çalışacaksınız, kanala göre satış fiyatlarınız ne olacak, hangi perakendede ne fiyat oluşacak, hangi kanaldan ne kadar ciro bekliyorsunuz, kanallarda kaçar dükkan var, bu dükkanların çalışma stilleri, servis seviyeleri, erişimleri, pazarlık güçlerini içeren profilini de bilmeniz gerekir. Kırtasiye sektörünün bir örneğini paylaşıyorum. *Not: Rakamlar firma özelinde olduğundan aşağıdaki tabloda kullanılanlar tamamen temsilidir. Excel halini şuradan indirebilirsiniz.

route market

Dağıtım şemasını çizerken kanalları çeşitli şekilde çizebilirsiniz. Bu sizin çalışma şeklinizi, yol haritanızı şekillendirecek. Fiyatlamayı hazırlarken kanalların seviyeleri yani aracı sayısı belirleyici olacak. Kanalların profilleri ve alışverişe gelen tüketici alışkanlıklarını çıkarmanız sizin planogramınıza yol gösterecek. Satış noktalarının sayısı size route planını, satış adeti ve sevkiyat planına ışık tutacak. İyi çıkarılmış bir route to market işinizi çok kolaylaştıracaktır.

İlgili diğer yazılarımı da inceleyin,

14 çeşit dükkansız dükkan

Dağıtımın can damarı : toptancı

Perakende dükkan segmentleri

Gıda zincirlerinin fiyat/coğrafik dağılım haritası

Perakendede etkili olmanın 3 yolu

Bayileri motive etmenin 44 yolu

Capital 500 firma satınalmacı listesi

Unileverin rafta bulunmama sebepleri

Kurumsal müşteriler

Kurumsal müşterilerde sales blitz yöntemi

Toptancı fuarları konsepti

Marketingciye piyasa candır

Söylemek istedikleriniz varsa lütfen yorum yapın. 

Bilgiyi paylaşmak için lütfen sosyal medya butonlarını kullanın.

Not: Bu makalede kendi kullandığım ve önerdiğim ürünlere, sitelere veya hizmetlere affiliate linkler olabilir. Bu demektir ki bir affiliate linke tıkladığınızda ve ürün ve hizmet satın aldığınızda, muhtemelen küçücük bir komisyon kazanacağım. Size hiçbir maliyeti yoktur, rahatlıkla her gürdüğünüz linke tıklayabilirsiniz. Önerdiğim tüm eğitim kaynaklarını tek bir sayfada görmek isterseniz eğitim kaynakları sayfasına gidin.

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Sen de Yorumunu Yaz;