Sitede Kalma Süresini Arttırmanızın Altın Niteliğinde 14 Yolu [Resimli Örnekli]10 min read

Bir ziyaretçinin sitede kalma süresinin uzun olmasıyla Google sıralamasında yukarı zıplarsınız.sitede kalma süresini arttırma

 

Google sitede kalma süresi uzun olan siteler için şunu düşünür;

 

 • Demek ki site seviliyor.
 • Demek ki sitedeki yazılar çok okunuyor.
 • Demek ki sitedeki yazılar uzun süre okunabiliyor.
 • O zaman ben bu siteyi sıralamamda üste çıkarayım.

 

Çünkü Google ana felsefesi iyi içerik ile okuyucuyu buluşturmak, yani okuyucuya istediğini vermek. Ziyaretçiniz sayfanızı severse sayfada daha çok kalır ve google bunu görür.

Peki, sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranı nasıl ölçülür?

Google analyticse baktığınızda sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranı görürsünüz. Her sitenin sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranı farklıdır.

 

Peki çeşitli alanlarda hemen çıkma oranı nedir? Bir araştırmaya göre durum şu;

Ziyaretçinin içeriğinizle ilgili neler hissettiğini sitede kalma süresinden anlarsınız. Sitede kalma süresinin uzun olduğunda içeriğinizi sevmişlerdir ama sevmemişlerse hemen jet hızıyla sayfadan çıkarlar.

 

Yüksek bir hemen çıkma oranı ve google tarafından düşük kalite diye puanlanmış bir içerik, kaybolmuş bir abone veya satış şansı demektir.

 

Siz de ziyaretçilerin sitede kalma süresini ne seviyede olursanız olun uzatmak için çabalamalısınız. Ve az sonra okuyacağınız tekniklerle bunu başarmanız da mümkün.

 

Gelen ziyaretçinin sitede kalma süresini kaliteli içerik sağlayarak, iyi bir tasarımla vb. arttırabilirsiniz. Böylece sitenizin google aramalarda daha ön sayfalarda çıkmasını sağlarsınız.

 

Bu makalede ziyaretçilerin sitede kalma süresini uzatmanın yollarını okuyacaksınız.

Ziyaretçilerin sitede kalma süresini nasıl uzatabilirsiniz?

Birazdan okuyacağınız stratejilerle ziyaretçilerin sayfanızda kapat tuşuna basmalarını engelleyeceksiniz.

1-Sitede kalma süresini arttırmak için tasarımınızı basitleştirin

Ziyaretçiler sitede kalıp kalmayacaklarını saniyeler içinde karar verirler. Sitede kalma süresinin uzun olmasını sağlamak sizin göreviniz.

 

Bunu sağlamak için de önce görsel tasarımla başlayın. İnsan beyni görseli daha kolay algıladığından profesyonel görünümlü bir site ile iyi sonuç alırsınız.

 

Peki tasarımınızı nasıl daha çekici hale getirebilirsiniz. İşte birkaç yöntem;

 • Kullanmadıklarınızı silin— kullanmadığınız eklentiler gibi dikkat dağıtıcı şeyleri temizleyin. Sadeleştirin, sadece neye gerek varsa onu kullanın. Mesela aşağıdaki örnek karmaşık ve sadeleştirilmesi gereken bir örnek. Bir ziyaretçinin böyle bir sitede kalma süresi oldukça kısadır.

 • Boş alan yaratın— Her kullandığınız öğeye rahat alan bırakın, birbirine çok yakın öğeler görsel karmaşa yaşatır ve ziyaretçilerin çıkmasına yani sitede kalma süresini kısa tutmasına sebep olur.

 

 • Önemli içeriği tepeye yerleştirin— Websitenize bir göz atın. En önemli içeriğini kolay gözüküyor mu? Eğer gözükmüyorsa değiştirin. Gelen her ziyaretçi orada olmanın sebebini anlamalı. Isı haritası ile kendi sitenizde en çok neresinin tıklandığını tespit edebilirsiniz.

2-İnanılırlığınızı arttıracak öğeleri sitenize ekleyin.

İnsanların aklının bir köşesinde hep “bu sitenin verdiği bilgilere güvenebilir miyim?” sorusu vardır. Eğer güven vermezseniz ziyaretçinin sitede kalma süresi çok uzun olmaz.

 

Tasarımınızın güzel gözükmesi ise güven verir. Sitenizin içeriği ve sağladığı faydayı kanıtlarsanız ziyaretçinin sitede kalma süresini uzatırsınız. Mesela bazı örnekler;

 

 • Kullanıcı yorumları— İnsanların 90%ıonline alışveriş yapmadan önce online ürün yorumlarından etkilendiklerini söylüyorlar. Bu yüzden olumlu kullanıcı deneyimlerini sitenize koymak güven oluşturmanızda fayda sağlar.
 • Hakkımda sayfası— Sitenizin en önemli sayfasıdır. İnsanlara sizin kim olduğunuzu ve neden size güvenmeleri gerektiğini anlatın. Etkileyici hakkımda sayfası nasıl daha iyi yazılır yazısını okuyabilirsiniz.
 • Sosyal takipçiler— Sosyal medyada takipçileriniz çoksa bu insanlara sizin sayfanızın güvenilir bir sayfa olduğunu düşündürürsünüz.
 • Güven mühürleri— Sitenizi daha iyi göstermek için bazı sertifikalara sahip olsanız daha olumlu etki yaratırsınız. Özellikle satış yapan sitelerde güven mühürleri ile çok fark yaratırsınız.

3-Yazılarınızın okunabilirliğinizi geliştirerek sitede kalma süresini uzatabilirsiniz.

Özellikle içerik ağırlıkta bir siteniz varsa ziyaretçilerinizin çoğuna hatta hepsine ulaşmasını mümkün kılmalısınız. Bunu sağlayabilmenizin en önemli yolu okunabilirliktir. Tüm zamanların en faydalı blog postunu yazabilirsiniz fakat ziyaretçi okurken zorlanıyorsa sitede kalma süresikısa olacaktır.

Yazınızı daha kolay okunabilir hale getirmek için size tüyolar;

 

 • Arka fonu temiz tutun— Arka fon resimleri, renkleri, desenleri kullanırsanız okuyucuyu dikkatini dağıtırsınız ve içerikten uzaklaştırırsınız. Tasarım açısından bazı noktalarda önemli olsa da, ana amacınız içerik okutmak olduğundan dikkat dağıtıcıları azaltmalısınız. Bu yüzden birçok websitesi basit ve sadece beyaz bir arka fon kullanır.
 • Görsel hiyerarşiyi kullanın. İçeriğin görsel bir sırası olması okuyucunun yazının akışını daha kolay takip etmesini ve yazının içinde akıp gitmesini sağlar. Uzun süre sitede kalır, siz de ziyaretçinin sitede kalma süresini uzatmasına yardımcı olursunuz.

 • Kenarlarda boşluk bırakın— Daha önce de okuduğunuz gibi içeriğinizin çevresinde boşluk bırakmak için CSS kullanın. Tüm okuma deneyiminin daha rahatlamasını sağlarsınız.
 • Okunması kolay bir font belirleyin— Okumayı çekici hale getirmek için 14 px gibi geniş bir font seçin. Fontun kendisi de kolay okunan olsun. Yoksa okuyuculara baş ağrısı verme riskine girersiniz.

 

 • İçeriği daha küçük bölümlere ayırın— Yazınızı küçük parçalara ayırın. İnsanlar daha kolay okuyabilsin. Paragraflar kullanın, liste halinde maddeli yazı yazın, ara başlıklar kullanın.

Yazıyı kolay okunan hale getirdiğinizde ziyaretçinin sitede kalma süresini otomatik olarak arttıracaksınız.

4-Yüksek kalite görseller kullanın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi insanlar yüksek derece görsel yaratıklardır. Bu yüzden görseller en çok etkileşim alan içerik tipidir. Sonuç olarak sitenize görsel eklemek sitede kalma süresini arttırmak için oldukça önemli bir yoldur.

 

 • Görsellerle yazılı içeriğin daha fazla etkileşim almasını sağlarsınız.
 • Sunduğunuz fikri daha estetik olarak desteklersiniz.
 • Ve ayrıca tekdüze giden yazıya ara vermek için harika bir yoldur.
 • Genel kanı 300 kelimede bir görsel kullanın denir.

 

İnternette bolca ücretsiz görsel olduğundan telifsiz bulmak ve kullanmak da artık kolay. Ücretsiz fotoğraf sitelerini deneyin.

 

Görselleri kullanırken konunuzla doğrudan ilgili olmasını da sağlamalısınız. Bunun yanında kendinizi sadece görsel ve resim kullanmayla kısıtlamayın, infografik, video, sunum ve diğer görsel içerikleri kullanın.

5-Dahili linkleme yapın

Okuyucunun okuduğu içeriği onun sitenize ilk giriş yeri olarak düşünün. Okuması bittiğinde sitenizi normal durumlarda terk edeceklerdir.

 

Eğer sitede kalma süresini uzatmak istiyorsanız site içinde başka bir yazıya daha yönlendirebilirsiniz. Başka yazılara link verin. Tıklasınlar, başka yazıyı da okusunlar, sitede daha fazla zaman geçirsinler. Bu çok etkili bir yoldur. Sitenin içinde ilerlemesi için ziyaretçinin işini kolaylaştırın.

Ayrıca okuyucunun sizin daha fazla yazınızı okursa sizin uzmanlığınızı daha fazla tanır.

 

Diğer bir yöntem; “ilgili yazılar” eklentisi kullanabilirsiniz.

 

Diğer bir yöntem; Yan barınıza en çok okunan, popüler veya yeni yayınlanan yazılarınızın linklerini koyabilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi birçok fırsat var. Bunun yanında bunlar hemen çıkma oranını azaltıp sitede kalma süresini arttırır ve SEO’nuzu geliştirir.

 

6-Harici linkleri farklı bir sayfada açın

Kendi sitenizde başka bir yazıya link vermek içerik kalitesini arttırmanın tek yolu değildir. Harici sitelere verilen linkler de okuyuculara fazladan bilgi sunmanızı sağlar.

Ayrıca harici linklerle Google’ın da içeriğinizi daha iyi anlamasını sağlarsınız.

 

Fakat harici bir siteye link verdiğinizde, linke tıklandığında açılan yeni site yeni bir pencerede açılsın. Bunu yapmazsanız, zor kazandığınız site trafiğini başkasının sitesine yönlendirirsiniz. Linke tıklayıp başka siteye gider ve sizin sitede kalma süreniz orada kesilir. Halbui yeni sayfada açılsa sitede kalma süresi sizin lehinize çalışmaya devam eder.

 

Bunu yapmak wordpresste oldukça kolaydır. Link eklerken, link seçeneklerini açıp, aşağıdaki kutucuğu tıklayın.

Tamamen 2 saniyelik bir işlemdir. Ama sitenizin trafiğinin azalmasını engeller.

 

7-Bir tartışma başlatmak için aksiyon çağrıları ekleyin

Şimdiye kadar açıkça anladınız ki site üzerinde zaman geçirmek etkileşimle çok ilgili. Ziyaretçileriniz ne kadar çok etkileşim içine girerse sitede kalma süresi o kadar uzun oluyor. Her ne kadar içeriğin kendisi çok kritikse de etkileşim çok çok önemlidir.

Ne demiş üstad;

İçerik kraldır fakat etkileşim kraliçedir ve kadın yönetir.

Mari Smith

 

 

İnsanları etkileşim içine sokmanın en etkili yolu da ziyaretçiyi deneyimin bir parçası yapmanızdır. Bunu yapmanızın da en kolay yolu yorumlardır. Yorumlar bölümünü verimli kullanın.

 

WordPress kendi sisteminin içinde oldukça geniş bir yorum sistemine sahiptir. Fakat yorum yapması için ziyaretçiye bir neden vermelisiniz.

Bunun yapmanın en yaygın yolu postun sonuna aksiyon çağrısı eklemenizdir.

 

Spesifik bir soru seçin, ziyaretçinin konuya katkı sağlamasını isteyin.

 

Eğer iyi bir yazı yazmışsanız, okuyucular katkı sağlamada mutlu olurlar. Bunun yanında biri yorum yazarsa diğer yazılan yorumları okumak için tekrar sayfanızı ziyaret edecekler.

 

8-Ziyaretçiye bonus içerikler verin.

İçerik güncellemeler ziyaretçileri sitenizde tutan ve dönüşüm oranını arttıran, son zamanlarda çok popüler hale gelen bir tekniktir. Eposta aboneliği için kullanılan havuç yöntemlerle benzer.

 

Bonus içerik bir aksiyon aldığında verebileceğiniz bir bonustur. Bonus içerik doğrudan içeriğin kendisiyle ilgili bir kontrol listesi, özet PDF veya bir video seçebilirsiniz.

Source: OkDork.com

Tabii ki bonus içeriğe ulaşmak için insanlar eposta abonesi olmak zorunda olacaklar. Bu da aboneleri tekrar ziyaret eden okuyucular haline getirmenin kolay yoludur. Eğer kendinize göre bir bonus içerik fikri arıyorsanız burada veya burada çeşitli fikirler bulabilirsiniz.

 

9-Sitenizi mobil için optimize edin

Mobil uyumlu siteye sahip olmak, sizin mobil cihazlardan da sitenizin takibi ve okunması demektir. Online ortama erişim masaüstü bilgisayarlardan tablete ve cep telefonuna tüm dünyada kayıyor.

Source: ComScore

Sitenizin temasını kesinlikle mobil cihazlara uyumlu seçmelisiniz. İnsanlar cep telefonundan sitenizi iyi göremezse pek ilgi göstermeyeceklerdir.

 

Mobil bir ziyaretçinin sitenizi terk etmesi için yapmanız gereken tek şey cihazında tam gözükmeyen bir sayfa sunmaktır. Cihazında siteyi açamayınca hemen kapatırlar bu da sizin hemen çıkma oranınızı olumsuz etkiler.

 

Yani siteniz mobil uyumlu değilse bunu değiştirmenin zamanı geldi. Hemen mobil uyumlu yapın! Eğer mobil uyumlu yapmazsanız Google mobil aramalarda sizi sonuç olarak göstermez.

10- Hata 404 sayfalarınızı takip edin

Bir linke tıklayıp bir sayfaya gittiniz ama sayfa artık yok. Ne hissedersiniz? 404 bulunamadı hatasını biliyorsunuz. Muhtemelen internet tarayıcınızı kapatırdınız. Bu yüzden siz de kendi sitenizde 404 hatası veren linkleri bulundurmayın.

 

404 uyarısı gören ziyaretçinizi sitede tutmaya devam etmenin iki yolu var.

Birincisi; Sitenizi daha fazla gezmesini teşvik edecek özel 404 hata sayfası hazırlamak ve anasayfaya yönlendirmek.

İkincisi; bunun ileride olmasını engellemek için yönlendirme kurmak.

Tüm sitenizin 404 hatalarını Google Webmaster Tools altında Crawl > Crawl Errors’ta bulabilirsiniz.

Doğru sayfalara yönlendirme kurmak için Redirection eklentisi ni kullanabilirsiniz.

 1. Kaliteli ve kitlenizse odaklı içerik üretin.

Bu yöntem çok barizdir fakat çoğunlukla hafife alınır. Yüzeysel yazılar yazmak başarı getirmeyecektir. Ziyaretçinin dikkatini çekmediği gibi sizi rekabette güçsüz bırakır. Ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılayın.

 

Ne demiş üstad;

Eğer ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız sitenizi ne kadar optimize ettiğinizin önemi yoktur.

Stoney deGeyter

 

Buna somut çözüm için Google Analytics kullanın. Bu analiz aracı gelen trafiğin kaynağını, anahtar kelimeleri, ilgi çeken yazıları gösterir. Bu da sizin hangi yazılar üzerine odaklanmanıza yardımcı olur. Böylece ziyaretçileri daha iyi tanımış ve sitede kalma süresi daha uzun yazı gruplarını belirleyebilir ve geliştirebilirsiniz.

 1. Gerektiğinde video ekleyin

Videolar günümüzde çok popüler. Hatta görsellerden bile daha fazla popülerler. Youtube’ta milyonlarca insan herşey hakkında video izliyor. Örneğin; bilgi alma, öğrenme, tüyolar, eğitim, film, eğlence, reklam vb.

Videoların etkileşimi yüksek olduğundan bilgiyi yaymanın belki de en etkili yöntemidir. Sitenize de ilgili videolar eklerseniz kullanıcı etkileşimini arttırırsınız. Bu da ziyaretçinin sitede kalma süresini arttırır.

Neil Patel sitesinde hem yazıyla hem video ile bilgi veriyor. Youtube yüklediği kendi videolarını yazının içine gömüyor ve sitede kalma süresini uzatıyor.

 1. Yazınızı hikayeleştirin

Her site bir hikaye anlatmalı. Yani illa ki roman yazarı gibi hikaye anlatmaya çalışmayabilirsiniz fakat her sitenin bir soruna çözüm ürettiğini ziyaretçiler görmek isterler. Siz de sitenizin bir soruna çözüm üreten bir site olduğunu gösterin. Ziyaretçiye bunu kolayca anlatın.

 1. Reklamların yerleşimini google adsten kontrol edin.

Sitede her yerde reklam olduğunda okuyucu aradığı bilgiyi bulamazhale gelir ve çabuk sıkılıp çıkar. Çok reklamlı sitelerin okuyucularının sitede kalma süresi oldukça kısadır. En iyi reklam yerleşimini deneyerek
bulabilirsiniz. Sitenizi reklama boğmayın.

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Sonuç olarak;

Site üzerinde zaman geçirmesi ziyaretçinin etkileşime eğilim gösterdiğini gösterir. Her blogun etkileşime ihtiyacı olur. Sitenizde etkileşimi arttırmak için sitenizde ziyaretçilerin daha uzun durmasını sağlamalısınız.

 

Yukarıdaki yöntemler size sitede kalma süresini arttırmaya yöneliktir. Bu yöntemleri hayatınıza katın ve sürekli kullanın. Sitenizde kalma süresinin uzadığını göreceksiniz.

 

Tasarım sadeliğinden içerik kalitesine birçok yöntemle istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Bu da sitenizin başarısını arttıracaktır.

 

Peki sizin sayfada kalma süresini arttırmak için yönteminiz var mı? Yorumlar bölümünden yazın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir