TÜKETİCİ ANALİZ RAPOR ÖRNEKLERİ1 min read

Tüketicinin alışveriş alışkanlıklarını bilmek firma için kritiktir. Bu bilgiye ulaşmak için de ciddi miktarlarda para harcanabilir. Çünkü yanlış veya eksik bilgi ile yola çıkıldığında bedeli çok daha fazla olabilir.

Bu yüzden tüketici bilgisini araştırmalı, toplamalı, anlamlı tablolar halinde yazıya dökmelidir. bunları toplu halde bir dashboardta yani gösterge panosunda tutmak ve her zaman erişimde tutmak oldukça faydalı olacaktır.

Ne açıdan inceleyeceğinizi de bilmek size zaman kazandırabilir. İnceleme şeklini kafanızda oluşturmak için yardımcı olacağını düşündüğüm bir 7 rapor örneği paylaşıyorum.

Tablolardaki veriler hiçbir yere ait değildir. Tablolar genel itibariyle kriterleri 100 üzerinden puanlama yoluyla yapılıyor.  Kolay gelsin

 

1.Marka bilinirliği

marka bilinirliği

2.Seçim kriteri önemi

2seçim kriteri önemi

3. Alışveriş alışkanlığı

3alışveriş alışkanlığı

4.Satınalma eğilimi

4satınalma eğilimi

5.Pazar büyüme tahmini

5PAZAR BÜYÜME TAHMİNİ

6.Algı karşılaştırması

6ALGI KARŞILAŞTIRMASI

7. pantone Renk trendleri

7RENK TRENDLERİ

Bonus

L’oreal Estrat iş yönetim yarışmasında kullanılan raporlama çeşitleri

Estrat iş yönetimi yarışmasında yarışmacılar genel müdür koltuğuna oturtulup pazar haritalarından dağıtım kanallarına reklam bütçesi dağıtmaya, ürünün formulasyonuna göre üretim maliyetlerinden personel sayısına, rakip ürün formullerinden borsadaki hisse senedi fiyatlarına kadar iş yönetimiyle ilgili

48 ayrı ekrandan her ayrıntıyı hesaplayarak hisse değerini en yüksek tutabileni ödüllendirdiği bir iş yönetim yarışması.

Bu yarışmaya dünyanın değişik bölgelerinden 69.000 beyin 3er kişilik gruplar halinde 23.000 grup katılmıştı.

Bizim grubumuz ise bu 23.000 grubun 22.500 ünü geçerek dünya çapında yarı finale çıkmıştı. Orada kullandığımız rapor ekranları günlük yaşamda o kadar çok işimize yaradı ki kesin kullanan olur diye paylaşıyorum. İçerikteki rakamların herhangi bir şirketi için birşey ifade etmemektedir.

Tüketici incelemesi

excel olarak isterseniz buradan indirebilirsiniz.ESTRAT RAPORLARI-tüketici incelemesi

tüketici nasıl incelenir analiz rapor

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir