BİRLEŞİK ANALİZ NEDİR?

Yeni ürün piyasaya sürecekseniz müşterinin neye değer verdiğini bilmeniz gerek. Ürünlerin ve hizmetlerin de birden çok özelliği bulunduğundan hangi özelliğine ne kadar müşterinizin önemsediğini bilemeyebilirsiniz. Daha iyi bir iç görü için yöneticiler birleşik analiz yaparlar. Bilinen en yaygın müşteri anlama yöntemlerinden biridir.

 

Birleşik analiz istatistikî bir pazar araştırma metodudur ve müşteriyi daha iyi çözümlemeye yarar. Birleşik analizde ürünün her özelliğine müşterinin verdiği değeri yazarsınız ve çıkan sonuca göre ürünü müşteri ihtiyacına göre yeniden şekillendirirsiniz.

 

Birleşik analiz çizerken, müşteriyi segmentlere ayırır ve müşteri tiplerinin hangi ürün özelliğine kaç puan kıymet verdiğini yazarsınız. Rakamsal ayrım her şeyi daha da netleştirir. Hatta birleşik analiz başka ürünlerin de müşterisini daha kolay anlamaya yarayabilir.

 

Örneğin bir gıda firması protein shake üretmek isteyebilir ve hangi ürün kombinasyonlarını müşteriler istiyor diye bilmek isteyebilir. Örneğin içindeki protein gramajı, tadı, ambalajı, güvenliği bir örnek olabilir.

 

Birleşik analiz yapmaya başlarken elinizde ürün özellikleri, müşteri tipleri olmalı. Mümkünse rakip ürünleri de birleşik analize katmak daha verimli sonuç getirir.

İşte çok basit bir örnek;

Conjoint-Analysis-Features

Comments

comments

semiharslan

2008'den beri pazarlama dalında çalışıyorum. Marmara Üniv. İng. İşletme'den sonra Yeditepe'de MBA yaptım. Ülkemizde inanılmaz bir potansiyel var ve markalaşmak ülkemizi fersah fersah ileri götürecek. Kendini yetiştirmiş marka müdürlerine de bu yüzden çokça ihtiyaç var. Pazarlama departmanlarını ve girişimcilerle araştırıp öğrendikleirmi, bildiklerimi paylaşıyorum, okumaya devam edin..

Bir Cevap Yazın