Webinarınızı Tanıtmak İçin Altın Değerinde 27 Hızlı Yol10 min read

Bu makalede webinarınızı tanıtmak için yöntemler okuyacaksınız.

Webinarlar online ve canlı web semineridir.

Yani;

web + seminar = webinar

Webinarlar; üyelerinizi müşteriye çevirmek ve bloga trafik oluşturmak için en iyi yollardan biridir.

Tüm pazarlamacılar olarak webinarları bir içerik olarak düşünebilirsiniz.

Webinarlar farklıdır.

Webinarın birçok avantajı vardır;

 • Diğer türlere göre daha fazla üye kaydı oluşturabilirsiniz.
 • Yüksek fiyatlı ürünleri yüksek kar marjlarıyla satabilirsiniz.
 • Mesela 250 TL lik bir dijital ürününüzü 100 TL karla ve 10% dönüşüm oranıyla webinar yoluyla satabilirsiniz.
 • İnsanlar webinar sırasında kişisel soruları sorarlar. Bunun için bir saatten fazla zaman ayırırlar. İnsanların kişisel sorularını sormaları için webinarlar bulunmaz nimettir.

Bir webinar hazırladınız ve süper anlatacaklarınız var. Ama insanlar gelip izlemiyor. Canınız sıkıldı gibi değil mi?

Webinarınızı birkaç kişinin izlemesi motivasyon düşürücü olabilir. Eğer webinarınıza trafik çekemediyseniz webinar yapmaya devam etmek istemeyebilirsiniz.

Bu yüzden önce webinarınıza trafik çekmelisiniz.

Bu yazıda webinarınızı tanıtmak için teknikler okuyacaksınız. Bu teknikleri uygularsanız webinarınıza trafik çekme oranınızı arttıracaksınız.

Webinarınızı tanıtmanın yolları

 1. Webinarınızı tanıtacak özel karşılama sayfası oluşturun

 

İyi bir webinarın kıymeti çoktur. Tüm webinarlar için karşılama sayfası hazırlayın. İyi bir karşılama sayfası ile webinarınızı daha iyi tanıtırsınız.

Webinara katılmanın büyük faydalarını vurgulayan bir karşılama sayfası oluşturursanız webinarınıza daha fazla trafik çekersiniz.

Webinar karşılama sayfanızı anasayfaya da koyabilirsiniz. Tüm ana sayfaya gelen organik trafiği karşılayan webinar karşılama sayfanız olur. Bu şekilde webinarınızı daha iyi tanıtır ve birçok üyelik kaydı alabilirsiniz

 

 1. Kendi blogunuzda webinarınızı tanıtmak için özel post yayınlayın

 

Webinarınızı tanıtmak için bir post yazın ki konuyla ilgili ziyaretçi webinarınızın detaylarını okuyabilsin. Tabii ki blog postunuzda webinarınızın görüleceği karşılama sayfasının linkini de vermelisiniz. Webinarınıza trafik çekmeniz için o linke ihtiyacınız olacak.

 

 

 1. Misafir bloglarda webinarınızı tanıtan özel blog post yayınlayın.

 

Hatta arkadaş bloglarınızda misafir yazarlık yapıp webinarınızı tanıtabilirsiniz. Webinarınızın karşılama sayfasının linkini de verin. Arkadaş blogta webinarınızla ilgili blog postu yayınlamanız o blogtaki aboneleri de bilgilendirir ve webinarınıza trafik çekebilirsiniz.

 

 

 1. Webinarınızı tanıtmak için yanbara kayıt formu koyun

Yanbarınızda webinar karşılama sayfanıza link verebilirsiniz.

Bu görselleri mutlaka özel tasarım hazırlamalısınız. Fakat bu tasarımlar özel olsa da sade ve yalın olabilir, pahalı olmak durumunda değiller.

Blog postlarınızdan webinarınıza trafik çekmek için kaliteli görseller bulun. İster satın alın isterseniz ücretsiz sitelerden indirebilirsiniz.

 

 1. Webinarınızı tanıtmak için Hello Bar kullanın

Hello bar siteye gelenleri sayfanın üstünde veya altında karşılayan bilgilendirici bardır.

Siteye gelenlerin ilk karşısına hello bar çıkar, sayfanın linkini koyarsınız, karşılama sayfasına yönlendirir ve webinarınızı tanıtabilir ve trafik çekebilirsiniz. Hatta kayıt formu koyup doğrudan kayıt alabilirsiniz.

 

 1. Normal pop-up veya çıkış pop-uplarıyla webinarınızı tanıtın.

Normal pop-up: Bir ziyaretçi 2 dakika sitenizde durduysa ona konuyla ilgilenmiştir varsayımıyla pop-up gösterebilirsiniz. 2 dakikadır sitenizde duran kişi siteniz ile ve uzman olduğunuz konuyla ilgileniyor demektir. Bu kişilere webinarınızı tanıtmanız sayesinde daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Çıkış pop-up: (Exit popup) Ziyaretçi siteden çıkmak için mouse’u hareket ettirdiğinde bunu anlayan ve gitmeden önce pop-up formu gösteren eklentileri kurun. Çıkış pop-upları blog yazarlarının en çok kayıt aldığı kayıt formlardır. Webinarınızı tanıtmak için çıkış pop-uplarını kullanabilirsiniz.

 

 1. Email listenize duyuru yollayarak webinarınızı tanıtın.

Eğer herhangi bir tanıtım zaten yapıyorsanız, webinarınıza trafik çekmek için mevcut okuyucunuza tanıtımla başlamalısınız. Email listenizdekiler en aktif okuyucularınızdır. Buradan webinarınıza trafik çekebilirsiniz. Aslında orada daha fazlası vardır.

 

 1. Email imzanıza webinar kayıt linkini koyun

 

Emailer kişisel olabilir ama kimin webinarınızla ilgileneceğini bilemeyebilirsiniz. Email imzanız sizin webinarınızı tanıtabileceğiniz yerlerden biridir. Email imzanıza webinarınızın karşılama sayfasının linkini koyun ve insanların kaydolmalarını sağlayın.

 

 

 1. Sosyal medyada webinarınızı tanıtın.

 

İster Facebook, Twitter, Pinterest kullanın ister başka newtworkler kullanın, webinarınızı tanıtan postlar üretin. Konu ilginç olursa insanlar da kendiliğinden de kendi sayfalarında paylaşırlar. Yayına kadar defalarca post edin.

 

Sosyal medya otomatik post yayınlama programları kullanıyorsanız sık sık paylaşacak şekilde takviminizi ayarlayın.

 

Hangi sosyal siteyi seçeceğinize uzmanlık alanınız karar verecektir.

 

Örneğin iş dünyası ise linkedin, hobi ve el işleri ise pinterest ve diğerleri için facebook gruplarını ve sayfalarını webinarınızı tanıtmak için kullanabilirsiniz.

 

Birçok niş grup için facebook başlamak için harika bir yer. Kendi facebook grubunuzu kendi nişinize göre hazırlayın. Webinarınıza trafik çekmek için facebook gruplar çok etkili olabilir.


Örneğin bir tanıtım için ona özel görseller hazırlamalısınız.

Sadece daha fazla dikkat çekmiyor aynı zamanda daha fazla da paylaşılıyor.

 

 1. Tanıtım videosu hazırlayıp YouTube/Vimeo’da yayın

Webinarınızı tanıtmak için bir tanıtım videosu hazırlayıp ana video sitelerine yükleyebilirsiniz. Eğer sitede zaten üyeleriniz varsa çok işe yarar.

Webinarınız için bir tanıtım videosu hazırlıyorsanız harika denebilecek bir şey yapın. İnsanların onu paylaşmasını sağlarsanız, binlerce izlenmeye ulaşabilir ve webinarınıza trafik çekebilirsiniz.

 

 

 1. Webinarınızı birkaç kez oynatın

 

Bundan sonraki webinarınızı tanıtmak için en son webinarınızı izleyemeyenler için birkaç kez oynatın. Diğer webinarlar için ön talep de toplayabilir ve bundan sonraki webinarınıza trafik çekebilirsiniz.

 

 

 1. Webinarınıza çekici bir başlık bulun

Çekici başlık webinarınızı tanıtmanın ilk adımlarındandır. İnsanların webinarınıza katılmalarını sağlamak başlık çekici değilse gerçekten birçok zaman zordur. İnsanların kolay anlayacağı bir yandan da sağlayacağı faydayı kolay anlayacağı bir başlık bulun.

Video, blog postu, webinar, sosyal medya postu gibi tüm içeriklerde olduğu gibi başlık en önemli çekim noktasıdır. İnsanlar önce başlığı okurlar sonra içeriğin içine girip tamamını okuyup okumayacaklarına karar verirler.

Başlığı çekici bir başlık seçin.

Başlığınızı belirlerken tüm içerik başlıkları gibi önce bir SEO araştırması yapın. Anahtar kelimelerini belirleyin. İlgili ürettiğiniz slideshare, blog post gibi tüm içeriklere aynı ismi verin.

13. Webinar için bir hashtag oluşturun ve tweetleyin

Webinarlar için ayrı ayrı hashtagler oluşturun ve bunu bir webinar üye kayıt sayfasıyla ve emaillerle tanıtın. Bu hashtaglerle tweetleyin. Webinar sırasında da aynı hashtaglerle canlı tweetleyin.

14. Katılımcılara özel bir teşvik verin.

İnsanların heyecanlanabileceği ücretsiz bir teşvik hazırlayın. Webinarınızı tanıtırken bunu havuç olarak kullanabilirsiniz. Bu birçok şey olabilir;

·        E-kitap

·        Kontrol listesi

·        Kupon

·        İndirim

·        Bir projeniz varsa katılımcı arıyorsanız katılmalarını da teklif edebilirsiniz.

·        Yarışma yapın. Webinar ile ilgili bir şeyi bir hafta öncesinden tweet atmalarını isteyin. Webinar başlangıcında da kazananı belirlersiniz.

 

 1. Webinarınızı tanıtmak için adwords reklam kullanın.

İçeriğinizin normal bir blog post gibi veya e-kitap gibi reklam ağlarında reklamını yapabilirsiniz. İyi bir karşılama sayfası ve biraz AdWords kampanyasıyla desteklerseniz, ziyaretçileri webinar kaydına dönüştürme oranınız 30%lara varabilir.

Küçük bir bütçe ayırarak ücretli reklam verin. Doğru anahtar kelimeleri kullanırsanız birçok kişinin karşısına çıkar ve webinarınızı tanıtır ve trafik çekebilirsiniz.

 

 1. Kaydolmadan önce email yollayın

Webinarınızı tanıtmak için yapacağınız en kötü şey tek bir email atıp insanlara katılmak isteyip istemediklerini sormaktır. Çünkü bir araştırmaya göre kayıt olanların 40%-50% arası webinara gerçekten katılıyorlar.

Webinarınıza trafik çekmeniz için birden çok email göndermek etkin bir yöntemdir.

En baştan başlayarak önünüzü planlamanız gerekir ve webinara kadar haftada 2-3 email atmanız gerekir.

Bu emailler sadece “webinara üye ol” dememeliler.

Onun yerine her birine özel yaklaşın.

Örneğin bir webinarınızı tanıtma emaili aşağıdaki gibi olabilir;

   • – – – – – – – – – –

Bu Pazar 16:00’da ÜCRETSİZ WEBİNAR’a davetlisiniz.

[WEBINAR] Google’dan organik trafik nasıl alırsınız? (3 aşamalı yöntem)

Aşağıdaki linkten yerinizi ayırtın. (Acele edin! 250 kişi ile sınırlıdır!)

[Ücretsiz webinara katılmak için Buraya tıklayın]

Şunları öğreneceksiniz;

   1. Listede yukarıda çıkmak için en iyi anahtar kelimeleri nasıl bulacaksınız.
   2. Sayfanızın belli bir anahtar kelime için güçlü oduğunu nasıl belirlersiniz.
   3. İlk sayfada çıkmak için backlinkleri nasıl oluşturmalısınız.

EK: Webinar sonunda SORU&CEVAP yapacağız. Konuyla ilgili tüm sorularınızı cevaplayacağız.

Yerinizi şimdi ayırtın! Sadece 250 kişilik webinardır.

[Ücretsiz webinara katılmak için Buraya tıklayın]

   • – – – – – – – – – – –

Sadece iyi, fayda odaklı bir başlık değil, aynı zamanda üyelerin ilgileneceği 3 spesifik fayda da yazabilirsiniz.

Diğer iyi emailler gibi bu da iyi bir aksiyon butonu sahibi olmalı.

Mümkünse webinarınıza bir ürün lansmanı olarak yaklaşın. Webinarınızı tanıtma adına öncesinden birden çok email yollayın.

 

 1. Kayıt olduktan sonra email yollayın

Bu tip emailler de kayıt öncesi kadar olmasa da oldukça önemlidir.

Webinara kayıt olanların 100% ünün görüntüleyeceğini beklemeyin.

Kabaca 20%’sinin zaten zamanlamadan dolayı gelmeyeceğini aklınızda tutun.

Yine 20%sinin unutucağını da hesaba katın.

Bu oranları webinar hakkında hatırlatıcı emailler yollayarak azaltabilirsiniz. Etkili bir şablon şöyle olabilir:

 • 1 gün önce
 • O sabah
 • 1 saat önce
 • Başlamadan önce

Bu şekilde kaydolan çok az kişinin unutmasını sağlarsınız.

 

 1. Teşekkür ederim sayfasını etkin kullanın.

Webinarınıza trafik çekmeniz için yeni kayıt olanlar için kişiselleştirilmiş teşekkür sayfası hazırlayın.

Yeni kayıt olanlar için teşekkür mesajının üst kısmında bir sonraki webinarınızın tarihini yazın, bir aksiyon butonu ekleyin ve kaydolmalarını isteyin.

Aşağıda bir örnek bulabilirsiniz;

Bu küçük değişimle webinar kayıtlarınızı ikiye katlayabilirsiniz.

 

 1. Teşekkür sayfasında paylaşım için buton ve linkler koyun.

Webinara kaydolduktan sonra karşılarına çıkan bir “teşekkür” karşılama sayfası hazırlayın. Bu sayfaya paylaşma bölümü koyun. Tüm büyük sosyal ağların paylaşım butonlarını koyun.

Onun da üstünde, webinar için teyit emaili gönderdiğinizde, emaile paylaşmaları için diğer bir aksiyon butonu koyabilirsiniz.

Eğer niş kitleniz özellikle sosyal değilse, kayıt sayfasına doğrudan link verin. Bunu da iş arkadaşlarıyla, çalışanlarıyla ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

20. Webinarınızı tanıtırken özelliklere değil faydaya odaklanın.

Ürün webinarları katılımcılara harika bir deneyim yaşattığında harika pazarlama aracı olabilirler. Müşteriler seminerden işlerini nasıl yapacaklarını öğrenerek ayrılmalılar, sadece bir arayüzü kullanmayı öğrenerek değil. Maalesef bu çok ender bir durumdur.

Yaptığınız işin ya da ürünlerinizin özelliklerini sıralamak müşteri için sıkıcı olabilir.

Onun yerine, etkileşimi arttıracak ve kullanıcı deneyimini arttıracak şekilde sunun. Bu şekilde insanlar size daha kolay yaklaşacaklar.

 

21. Başkasıyla webinarınızı tanıtmak için partnerlik yapın.

Webinarınızı tanıtmak için diğer markalarla işbirliği yapın. Bir influencer’ı misafir olarak webinarınıza davet edebilirsiniz. Ek katılımcı bir fayda sağlamalı, ana odak olmamasına dikkat edin.

Yine kendinizi odakta tutmalısınız. Birbiriyle uyumlu iki marka beraberce etki gücünü çok fazla arttırır. Aynı zamanda izleyicinize konuyu farklı bir perspektiften dinlemeye faydalıdır.

Tanınan isim çok etkilidir. İnfluencer sizin tüm webinarınızda olmasa da sadece 1-2 dakika bile gözükse insanların kaydolmalarını sağlayabilir.

22. Köpürterek anlatın.

Webinarda sunum yapmak doğrudan insana yapmaktan biraz farklıdır. Karşıdaki insanı canlı görmenin tüm dinamiklerini kaybedersiniz ve izleyicinin elinde sadece yüz ve ses kalır. Bu da uzun süre odaklanmayı biraz zorlaştırabilir.

·        Biraz mimiklerinizi belirgin hale getirebilirsiniz.

·        Sunumunuza biraz daha fazla enerji getirin.

·        Daha fazla gülümseyin.

 

23. Spontan davranın ve kişiliğinizi gösterin

Webinarlarda belki de en önemli konu doğal davranmaktır. İzleyici sizin doğal davranmanızı bekliyor olacaktır. Biraz kişiliğinizi de yansıtın bu izleyicilerin sizi daha iyi tanımalarını sağlar.

Konuşma ya da sunum çok da cilalanmamış ve doğal olursa daha çekici olabilir. Dümdüz anlatmaktan ziyade sohbet etme havasında olmalı. Bunu iki kişi sunum yaparak veya soru cevap yaparak da başarabilirsiniz.

 

24. İnteraktif yapıp izleyicileri de katın

Webinarların ilk hatası insanların sizi dinlediklerini sanmanızdır. Şu an yaşadığımız dünya dikkat dağıtıcılarla dolu. Bu yüzden insanların size daha çok katılmalarını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç bir şey var;

 • Etkileşimi teşvik edin,
 • arada gelen sorulara izin verin, hepsini sonuna bırakmayın
 • hızınızı iyi ayarlayın, ne hızlı ne yavaş ilerleyin.

 

25. Haftanın doğru gününü seçin.

Webinarınızı haftaiçi yapmayın. Evet bunu belki biliyordunuz. Peki şunu biliyor muydunuz?

En iyi webinarlar Salı, Çarşamba ve perşembedir?

Webinarınıza trafik çekmek için haftanın orta günleri olan Salı, Çarşamba, perşembeyi seçin.

 

26. Günün doğru saatini seçin.

HubSpot webinarlarını genelde 13:00 veya 14:00 civarında yapıyor. Çünkü bu saatlerde daha fazla kişi katılım sağlıyor. Bu saat sektörden sektöre değişebilir, mutlaka fikir almalısınız.

Her ne kadar sizin niş kitlenize göre en iyi gün ve saat değişse de ortalama saatler ve günler yukarıdaki gibi.  Siz de en çok katılımı sağlamak için deneyerek kendi en iyi saatinizi bulun.

 

27. Pürüzsüz bir video deneyimi için en iyi video konferans araçlarını kullanın.

Bir sektör duayeni başarının sırrını verecek olsa ama teknolojisi kayıt için yeterli değilse siz de etki bırakabilir mi?

Webinarınız için doğru aracı seçerseniz webinarınız doğru yere konumlanır ve insanlar katılmaya cesaret alır ve sizi dinlerler.

Aşağıdaki webinar hosting servislerini kullanabilirsiniz;

Loom

Loom bir video kayıt yazılımı ve masaüstü bir uygulamadır. Masaüstünüzdeki ekradaki aktiviteleri gerçek zamanlı kaydedebilirsiniz. Loom özellikle önceden kaydedilmiş webinarlar, slayt sunumlar için kullanışlıdır.

Google Hangouts

Gmail hesabınız varsa Google Hangouts’u tanımışsınızdır. Bu basit video konferans aracı gmail hesabınızda bulunuyor. Katılımcıları gmail adreslerinden bir gruba davet ediyorsunuz. Birden çok katılımcıyla canlı webinarları destekliyor.

Zoom

Cloud bazlı bir konferans aracıdır. Canlı videoları destekler. Zoom hesabını grup eventlerine video chat opsiyonunu eklemek için kullanabilirsiniz.

GoToWebinar

GoToWebinar ile markalı webinarlar oluşturabilirsiniz.

Otomatik email davetiyeleri gönderebilirsiniz.

Webinardan sonra katılımcıları takip etmeyi de kolaylaştırıyor. Kimin katıldığını kimin katılmadığını raporluyor.

 

Sonuç olarak;

Eğer şimdiye kadar webinar denemediyseniz artık deneyecek durumdasınızdır. Webinarların hem trafiğinizi, hem uzmanlığınızı yaymak, hem güvenilirliğinizi arttırmanız için çok önemli katkıları vardır.

Webinar hazırlarsanız belki izlenmeyecek diye çekinebilirsiniz fakat buradaki tatiktikleri uygularsanız en az 50-100 izleme alabileceksiniz.

Aklınızda bulunsun ki bu tekniklerin hepsini aynı anda uygulamak zorunda değilsiniz. Onun yerine içlerinden bazılarını kendi işinize uyanları seçin ve onları iyice ve verimli kullanın.

Webinar tecrübelerinizi lütfen yorumlar bölümünde paylaşın.

 

Tavsiye yazı: Blog trafik arttırma makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir