Etkili blog yorumu yazmanız için 7 altın tavsiye5 min read

Backlink almak istiyorsunuz değil mi?blog yorumu yaz

Backlink Google nazarında çok önemli!

Peki backlink almak için neler yapıyorsunuz?

Mesela diğer bloglara yorum yazıyor musunuz?

Diğer bloglara blog yorumu yazmak biz blog yazarlarının ve internet pazarlama profesyonellerinin sık sık yaptığı ve iyi bir backlink ve trafik kaynağı olabilir.

Ayrıca kendi uzmanlığını gösterme alanı da olabilir.

Blog yorumu yazarken sadece link almak veya tanınmayı hedefliyorsanız, blog yorumu yazmanın önemini anlamamışsınız demektir. Başka bloglara yorum yazmanın sadece bir backlinkten başka faydaları da vardır. Örneğin;

 • Yeni okuyucular
 • İlişki kurma
 • Uzmanlığını gösterme
 • Marka inşa etme
 • Blogger çevresi genişletme gibi.

Ne demiş üstad

Yazarın çalışmasının onay görmesi iyidir, emeğinin meyvesini görmüş olur.

Carol Amato

 

Etkili blog yorumu yazarak link almanın yanında gerçek hayatta dahi iletişim kurmayı da hedeflemelisiniz.

Bazı kişiler sadece tanınmak için ve ismi gözüksün diye kalitesiz yorumlar yazarlar. Mesela,

 • Harika yazı!
 • İyi paylaşım! Teşekkürler!
 • Çok faydalı bilgi! teşekkürler!!
 •  ilginç bilgiymiş @”yazar”.
 • Ne kadar detaylı açıklama. İyi yazı…
 • Merhaba “yazar”, çok güzel yazı olmuş, eline sağlık, devamını bekliyoruz
 • Güzel yazı… zaman kazandırdı.

Bu kötü yorumlar sizin ve markanızın katkısını kalitesiz ve etkisiz gösterir. Daha etkili blog yorumu yazmalısınız.

Bu makalede etkili blog yorumu yazmanın ön gerekliliklerini okuyacaksınız. Etkili blog yorumu yazarken bunları hayatınıza dahil ederseniz diğer bloglardan size gelen trafik daha kaliteli SEO etkisi yaratacak.

Etkili blog yorumu yazmak için teknikler

 1. İsim bölümünde anahtar kelime kullanmayın

Etkili blog yorumu yazmak isim bölümünden başlar. Gerçek ve sorumlu gözükmek istiyorsanız isim bölümüne gerçekçi gözüken isimler koyun.

İsimden sorumluluk sahibi birinin yazdığı blog yorumu olduğu anlaşılsın ve okunsun. İsim bölümü kartvizit gibidir. Ciddiyetsiz isimler veya sırf Google bulsun diye anahtar kelimeler yazmak sizi spam blog yorumu yazan şikâyet edilmesi gereken biri gibi gösterebilir.

Birçok insanı özellikle blog sahiplerini kızdıran ilk şey bloguna yorum yazan insanların ismini yazmaması. En azından ilk isminiz bile yeterken isim yazmamak veya ciddiyetsiz isimler yazmak blog sahiplerinin bu yorumu silmesiyle sonuçlanabilir. Blog yorum bölümüne veya isim bölümüne anahtar kelime yazmak da pek hoşlanılan bir şey değildir.

 1. Siz de soru sorun

Bir soru sorup tartışmayı derinleştirebilir veya tartışmaya bir bilgi katabilirsiniz. Blog yorumu bölümümde soru sormak tartışmanın daha da uzamasına ve zenginleşmesine olanak sağlar.

 1. Düzgün dilbilgisi kullanın

Etkili blog yorumu yazabilmek için argodan kaçınmalısınız. Dilbilgisi hatası olabildiğince az yapmalı mümkünse hiç yapmamalısınız. Argo kullandığınızda sizin kaba saba kültürsüz biri olduğunuzu düşünecekler ve yorumunuzu okumayacak veya yorumunuza cevap vermeyecekler.

Sonuç olarak etkili blog yourumu yazmak için dilbilgisine dikkat edin ve argo kullanmayın.

 1. Link bırakmayın

Yorum yazdığınız alana sitenizin linkini bırakmak hiç profesyonel gözükmediği gibi istenen bir şey de değildir.

Yorum bölümü sizin sadece ve sadece yorum yazmanız için gereklidir. Yorum bölümüne sadece yorum yazın, link bırakmayın.

 1. Makaleyi iyi okuyun.

Etkili blog yorumu yazabilmeniz için yazmadan önce altına yorum yazacağınız makaleyi iyice okuyun. Ne için yazıldığını ve ana fikrini iyi anlayın.

İyi anlamadan bir yorum yazarsanız yazdığınız yorumunuz ilgisiz gözükür. İlgisiz bir yorum yazdığınızda da spam olarak gözükürsünüz. Baştan sona tüm yazıyı iyi okuyun.

 1. Varsa hataları yakalayın.

Blog yazısında bazı hatalar bulursanız blog yazarına bunlardan bahsedin. Hem blog yazarına yardımda bulunmuş olursunuz hem de blog yazarının dikkatini çekmiş olursunuz. Fakat bunu kötü bir dille değil olumlu bir dille yapın. Örneğin ideal bir blog yorumunda şunlar olmalı;

 • Selamlama
 • İltifat
 • Senin fikrin
 • Verdiğin söz

 1. Eksik bilgileri tamamlayın, zenginleştirin.

Eğer blog yazarının verdiği bilgi tam değil olduğuna inanıyorsanız ve yazıya bir şeyler eklemek isterseniz bunu blog yazarına söyleyin ve diyaloga geçin. Yazıyı zenginleştirin.

Etkili blog yorumu yazarken diğer yorum yazanlara da katkısı olmasını sağlayın. Bulduğunuz çözümler veya aktardığınız bilgiler diğer okuyuculara da yardımcı olur.

Yorum bölümünde yorum yaparak yeni bilgi verdiğinizde diğer okuyuculara yardımınız olduğu gibi o yorum bölümündeki okuyuculardan kendi blogunuza takipçi de kazandırabilirsiniz.

Ne demiş üstad;

Favori yorumum blog postuna extra değer katandır. Belki kişisel bir tecrübe, yeni bir bakış açısı veya bir soru olabilir.

Henneke Duistermaat

 1. Fotoğraf için gravatar kullanın.

Fotoğrafsız yorumlar her hangi birisi olarak gözükür. Siz uzmanlığını gösteren usta birblog yazarısınız. Kendinizi de gösterin. İnsanların sizi tanımasına ve hatırlamasına izin verin. Fotoğraf alanınız boş olmasın.

 1. Yazarın ismiyle hitap edin.

Etkili blog yorumlarının özelliklerinden biri de yazarın ismiyle hitap etmektir. Yani yoruma

“Merhaba Haluk, yazında birkaç ilginç detay yakaladım….” gibi başlamak daha samimi, kişiselleştirilmiş ve düşünceli gözükür.

 1. Kendi isminizi kullanın.

Blog yorumu bölümünde kimin yazdığını görmek ve hatta mümkünse popüler birinin yazdığını görmek yorumu anında etkili blog yorumu yapar.

Yani iyi blog yorumları yazarsanız insanlar sizi tanırsa yorumunuzu okurlar ve daha fazlası için bloğunuza gelirler. Kendi isminizi kullanmanız sizin tanınmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak;

Şimdiye kadar bahsettiğim gibi diğer bloglara etkili blog yorumu yazmak blogunuzun tanıtımı için hayati önem taşır. Fakat aynı zamanda dikkatlice ve ciddiyetle yapılmasını sağlar.

Spam yorum olarak algılanmamanız gerek. Birçok blog sahipleri blog yorumları bölümünü yüksek ciddiyetle koruyup akismet gibi spam yorumlara izin vermeyen eklentiler kullanıyor.

Eğer yorumlarınız birkaç defa spam olarak algılanırsa artık yorumlarınız akismet kullananlarda hep spam’e düşmeye başlar. Kaliteli bir blog yorumu yapsanız bile yine spam’e düşer.

Herhangi bir diğer bloga yorum yazdığınızda değerli bir yorum olduğuna emin olun. Etkili blog yorumu fark edilmenizi ve iletişim kurmanızı sağlar. Eğer trafik çekmek istiyorsanız ilk yorum yapan siz olun. Yorumlarınız daha uzun süre kalıcı olur.

Sizin etkili blog yorumu yazmak için kullandığınız yöntemler neler? Siz de yorumlar bölümünde paylaşın.

 

Kapsamlı WordPress Eğitimi: Sıfırdan İnternet Sitesi Yapın

Kaynak: Udemy / Tür: Video eğitim / Dil: Türkçe / Öğretici: Video Eğitim / Süre: 5,5 saat video / Bitirme sertifikası: Var

Açıklama: Hayalinizdeki internet sitesini başından sonuna uygulamalar üzerinden WordPress öğrenerek gerçeğe dönüştürün!

Udemy’den satın al

 

Tavsiye yazı: Blog trafik ipuçları

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir