Instagram Postlarınızın Beğeni Sayısını Arttırmak İçin 20 Teknik6 min read

Bu makaede instagram beğeni sayısını arttırma tekniklerini okuyacaksınız.

Instagram toplam 500 milyon kullanıcıya sahip olduğunu biliyor muydunuz?beğeni sayısını arttır

300 milyonun üzerinde kullanıcı günlük kullanıyor.

Dahası da var, günde 40 milyar like atılıyor.

İşletme olarak tüm bu gürültüyü basitleştirmek ve hakim olmak çok zor.

Bu iyi içerik üretebilen markalar için büyük bir fırsattır.

Peki markanız nasıl beğeni sayısını arttırır?

Cevap basit, takipçi kitlenizle etkileşim içine girin.

Ne kadar etkileşim içine girerseniz o kadar çok beğeni sayısını arttırırsınız.

Aynı zamanda instagram beğeni sayısı sizin markanızla takipçilerin duygusal bağ kurmasını sağlıyor.

Küçük bir hareket gibi gözükebilir fakat instagram beğeni sayısı bütün pazarlama stratejiniz üzerinde büyük etkisi olabilir. Instagram beğeni sayısı sadece takpçilerinizle bağ kurmakla kalmaz bir çeşit geri bildirimdir.

Daha fazla beğeni arttırmak demek içeriklerinizi doğru üretiyorsunuz demektir.

İçeriklerinizle etkileşim haline geçen takipçilerinize daha çekici bir imaj hazırlamak ve beğeni sayısını arttırmak için aşağıdaki taktikleri kullanın.

İnstagram beğeni sayısını arttırma teknikleri

  1. Tüm profilinizi doldurun

Profilinizde boş bir yer kalmasın.

Her bilgiyi doldurun.

Kalan bir boşluk bilerek doldurulmamış gibi gözükür. Birçoğu insan profillerini açıyor fakat geri kalan bilgileri daha sonra doldurmak üzere bırakıyorlar. Ama profil bilgilerini doldurmayı unutursanız daha sonra geri dönmeyi unutmanız çok olasıdır.

Eğer instagram profil açıklamanız kısaysa, bir konuyu atlıyorsanız bunlar farkedilir. Ve eksik doldurulmuş profil sayfanın resmi olmadığını düşündürür. İnsanlar resmi hesapları daha fazla takip ederler.

Instagram postlarınızın beğeni sayısını arttırmanız için profilinizi tam doldurun.

  1. İstikrarlı bir takviminiz olsun.

Sosyal networklerde ne zaman post çıkacağınızla ilgili sayısız araştırma yapılıyor.

CoSchedule ‘ın yaptığı bir araştırmada instagram kullanıcılar pazartesi ve Perşembe günleri gece 02:00 sabah 08:00 ve öğleden sonra 17:00 da en çok aktifler. Postların beğeni sayısını arttırmanız için bu saatlerde aktif olmanız önemlidir.

Birçoğu marka ortalama günde 1,5 post çıkıyor. Tabi bu sizin daha fazla post çıkmayacağınız anlamına gelmez. Fakat bunu yaparsanız bir amaç için yapın. Sadece içerik üretmiş olmak için üretmeyin.

Post yüklerken hep aynı saatte veya haftanın hep aynı günlerinde yükleyeceksiniz diye bir kural bulunmuyor.

Post yükleme sıklığı markaya ve içeriğe göre değişebilir. Fakat yükleme sıklığını herkesle aynı tutmasanız da belli bir tutarlılığı takip edin. Bu sizin sadık takipçiler oluşturmanıza yardımcı olur.

  1. Beğeni sayısını arttırmak için güçlü başlıklar ve aksiyon çağrısı kullanın

Instagram tamamen medya üzerine kurulu. Bu yüzden bazen fotoğrafın açıklamasını yazmayı gözden kaçırabilirsiniz.

İyi bir açıklama yazmak, beğeni sayısını arttırmak, takipçileri harekete geçirmek için iyi bir fotoğraf çekmek kadar önemlidir.

Fotoğrafınızı en iyi açıklamayla post ettiğinizden emin olun. Ve hep aklınızda tutun ki; açıklamasında “beğen” veya “yorum yap” yazan fotoğraflar 89% daha fazla beğeni ve 2,194% daha fazla yorum alıyorlar. Bazen sadece beğenmelerini istemek beğeni sayısını arttırmak için en kolay yoldur.

 

Diğer bir yol da açıklamada belli kişileri @mentionlamaktır. Bununla 56% daha fazla etkileşim alırsınız.

  1. Lokasyon ekleyin

Daha fazla beğeni sayısını arttırmak istediğinizde @mentionlamak tek yol değildir. 2014’te yapılan bir araştırma bir lokasyonla etiketlenmiş postların 79% daha fazla etkileşim aldığı bulunmuş.

Instagram içeriğinize lokasyon eklemek beğeni sayısını arttırdığı gibi çok da kolaydır. Fakat birçok marka bunu yapmıyor.

Bir çalışmaya göre 6.075 posttan sadece 307 tanesi lokasyon etiketliydi. Eğer yerel bir işletmeyseniz lokasyonunuzu etiketlemek beğeni sayısını arttırmak için çok etkili bir strateji olacaktır.

Kendi lokasyonuna yakın yerlerde etiketlenmiş instagram postu arayan kişilerin arama sonuçlarında çıkabilirsiniz. Bu da beğeni sayısını arttırmanıza yardımcı olur.

  1. Hashtagleri bolca kullanın

Hashtagler tüm sosyal platformlarda içeriğinizin görüntülenmesinin artması için çok önemli ve etkili bir araç. Hashtagli resimler hashtag olmayanlara göre daha fazla beğeni alıyor.

Postunuzu hashtaglerle doldurmamalısınız. Bu sizi spam gösterebilir. Çok her zaman iyi değildir.

 

Her ne kadar bir postta 30 hashtag kadar kullanabiliyor olsanız da hepsini kullanmayın.

Track Maven’ın araştırmasına göre 1.000’den az takipçisi olan hesapların postlarına 11 hashtag eklemesi en çok etkileşimi almalarını sağlamış. 1.000’den fazla takipçisi olanlar için ise 5 tane ideal rakam gibi gözüküyor.

Mutlaka kendi markanızın hashtagini yazmak istersiniz. Beğeni sayısını arttırmak için bazı popüler hashtagleri de kullanın.

  1. Instagram Filtrelerinizi dikkatlice kullanın

Canva’nın bir araştırmasına göre Clarendon tüm dünyada en çok kullanılan instagram filtresiymiş.

Clarendon rengi canlandırma ve vurgulama için kullanılan çok amaçlı bir filtredir. Görüntülemeyi ve beğeni sayısını arttırmak için canlılık kritik bir filtre. Aslında karanlık fotoğraflara göre canlandırılmış fotoğraflar 592% daha fazla beğeni almış.

Bu demek değildir ki her fotoğraf bir filtreden geçmeli. Canlandırma filtrelerinin beğeni sayısını arttırmada etkisi olup olmadığını deneyerek öğrenin.

Ayrıca mavi tonlara sahip fotoğraflar kırmızı ve pembelere göre 24% daha fazla beğeni aldı.

Tabii ki bu fotoğraflarınızda hiç kırmızı veya pembe olmayacak demek değildir. Fakat editlerken aklınızda tutun.

  1. Spotlight paylaşın

Bu sayfa sizin instagram sayfanız ve tabiiki kendi ürünlerinizi vurgulayacaksınız. Fakat müşterilerinizle spotlight paylaşabilirsiniz.

Pazarlama stratejinize kullanıcının oluşturduğu içerikleri eklemek oldukça faydalıdır.

Taze içerik verir, müşterilerinizi tanımanızı sağlar ve potansiyel müşterileriniz tarafından daha olumlu karşılanır. Çünkü zaten tatmin olmuş bir müşteriden deneyim paylaşılıyor.

Sizin instagram postlarınıza markalı hashtagler eklemek için harika bir fırsattır.

Takipçi kitlenizi sizin belirlediğiniz hashtag ile paylaşmalarını destekleyin, teşvik edin. Ardından da en beğendiğinizi storyde paylaşın ve tabii ki sahibine teşekkür edin.

Paylaşmak için kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik arıyorsanız içinde insan yüzü olan resimleri tercih edin. İçinde yüz barındıran instagram fotoğrafları olmayanlara göre 38% beğeni sayısını arttırmış.

  1. Eğlenin, sıkıcı olmayın kuralını uygulayın

Sosyal medyada her zaman eğlenin sıkıcı olmayın tavsiyesiyle karşılaşırsınız.

Tam somut bir tavsiye olmasa da diğerlerinden daha az önemli değildir. Eğer içerikleriniz zorlamaysa bunu takipçileriniz anlar, fotoğraflarınız sıkıcıysa takipçileriniz yine anlar ve takibi bırakırlar, beğeni sayısını arttıramazsınız.

Markanızı özgün yapan nedir? Ürün veya markanızı daha çekici kulan nedir? Ürünlerinizin az bilinen ama kullanıcılarının bilmekten keyif alabileceği bilgiler nelerdir?

 

Takipçilerinize instagramdan sorabileceğiniz ve etkileşim yaratabileceğiniz sorular hazırlayın. Eğer sürekli aynı içerikler paylaşıyorsanız farklı içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz.

  1. En iyilerden öğrenin

Kendinize iyi etkileşim alan instagram sayfalarını kaydedin ve onları takip edin.

Etkileşimi yüksek postların özelliklerini anlamaya çalışın ve kendi postlarınızda uygulamaya çalışın.

Tüm instagram hesapları aynı takipçi kitlesine sahip değil bu yüzden her sayfa sizin için yönlendirici olmayabilir. Bu yüzden benzer takipçi kitlelerinin toplandığı sayfaları takip edin.

  1. İzleyin, ölçün ve adapte edin

Instagram etkileşimi tek bir taktiğe bağlı değildir, birçok taktiğin kombinasyonudur. Hangi taktiğin işe yarayıp hangisinin beğeni sayısını arttıracağını bilmek daha hızlı hareket etmenizi sağlar.

Bunun için instagram istatistikler sayfasını ziyaret edin. Post performansı, yorum takibi, hashtag kullanımı, toplam beğeni sayısı gibi tüm grafikleri inceleyin.

11. Renkler beğeni sayısını arttırmada etkili

30 milyon üzerinde fotoğrafın incelendiği bir yarışmada dominant renk olarak mavi kullanımı beğeni sayısını arttırmada 24% daha etkiliymiş.

12. Başka hesaplarla ortak post çıkın

Beğeni sayısını arttırmanın diğer tekniği de ortak post çıkmak. İnstagramda diğer hesaplar kısmen rakip olsa da arkadaşlık kurduğunuzda ve ortak bir çalışma yaptığınızda bu ortaklık sizin postunuzun beğeni sayısı arttıracaktır.

13. Kaliteli fotoğraflar çekim

 

Instagram aşırı şekilde görsel bir platform. İnstagramda beğeni sayısını arttırmanın en önemli tekniklerinden biri de kaliteli fotoğraf çekmektir.

İnstagram kullanıcıları yayıncılardan yüksek kalite fotoğraf bekliyor ve kalitesiz fotoğrafları elemede oldukça acımasızlar. Kaliteli bir fotoğraf sizin için ilk izlenim sebebi bile olabiliyor.

 

Sonuç olarak;

Instagram çok büyüyen bir sosyal platform. Takipçi sayısı her ne kadar önemli olsa da beğeni sayısını arttırmak çok daha fazla satış getirebilir. Takipçilerinizin daha fazla sizle etkileşime girmesi ve postlarınızın beğeni sayısını arttırmanız için birçok yol bulabilirsiniz.

Postlarınızın beğeni sayısını arttırmak için filtre uygulamadan hashtage, düzenli post etmekten profil yazılarına yukarıda birçok konuyu okuyabilirsiniz. Yukarıdaki teknikler beğeni sayısını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Siz hangi teknikleri kullanıyorsunuz? Yorumlar bölümünden paylaşın.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir