Instagramda takipçi arttırmanızın 15 hızlı yolu10 min read

Sosyal medya pazarlamacılarına “Instagram hesabınızla ilgili planlarınız neler” dediğinizde ilkinstagram takipçi arttırma söyleyecekleri instagramda takipçi arttırmak olur.

 

Ne kadar büyük takipçi grubunuz varsa o kadar reklam erişiminiz o kadar potansiyel müşteriniz vardır. İnstagram’da takipçi arttırmak sizin topluluğunuzun büyümesi demektir.

 

Instagramda yaptığınız tanıtımın da bir başarı göstergesidir.

İlettiğiniz mesajın alındığına ve ziyaretçiye erişebildiğinizi bilmek her zaman iyidir.

 

Somut bir strateji ve özverili bir çaba instagram’da takipçi arttırma planınızı başarıya ulaştıracaktır. Instagramda bir topluluk oluşturmak için size yardımcı bazı taktikleri burada okuyacaksınız. İşte o taktikler;

 

İnstagram’da takipçi arttırma teknikleri

 

 1. Hashtag kullanın

Hashtag görünürlük, instagram’da takipçi arttırmak ve okuyucularınızla etkileşime geçmek için harika bir yoldur.

 

Hashtag birçok sosyal ağda önemliyken instagramdaki önemi çok daha fazladır. Doğru hashtag kullanmak postlarınızı geniş kitlelere ulaştırabilir. Fakat hashtag çılgınlığına dönmek çok kolaydır. Bu da okuyucu kitlenizde ise kötü etki bırakır. Bu duruma düşmemek için şunlara doğru hashtag kullanımında şunlara dikkat edebilirsiniz;

 • Hashtag kullanırken spesifik olun
 • Kullandığınız hashtagleri sosyal networklerde de kullanın
 • Markasız ve ilgili hashtag kullanın
 • Çok uzun yazmayın
 • Kelimelerden daha fazla hashtag olmasın

Trackmaven tarafından yapılan bir araştırmaya göre hashtaglerle etkileşimler 11’den fazla hashtag içeren resimlerde daha fazla olduğu görülmüş.

 

Peki hangi hashtagi kullanacağız. Konuyla ilgili kullanılabilecek hashtagleri öneren hastagify.com’u deneyebilirsiniz. Bir konu yazdığınızda ilgili 10 tane ek hashtag size sunuyor.

Markasız işinizle ilgili hashtagler yanında markalı bir hashtag de kullanmak instagram’da takipçi arttırmanıza yardımcı olabilir.

 

İster #sağlık gibi jenerik bir hashtag kullanın ister #markamuduru gibi markalı bir hashtag kullanın, hashtagler içeriğinizi organize etmek ve instagram’da takipçi arttırmak için harika bir yoldur.

 

 1. Bir günlüğüne hesabınızı bir influencera devredin.

Birçok işletme için, influencer’a hesabınızı devretmek, markanızı pazarda bir yere oturtur, instagram’da takipçi arttırma ve bir topluluk oluşturma gücü yaratır.

 

Topluluğunuzdaki insanlarla iletişiminizi daha da kuvvetlendirmek için Instagramda gönderinizi bir günlüğüne devredin. Çevre açısından etkili bir üyenizi, elçinizi veya aktif bir üyenizi o günlüğüne instagram gönderisini devralmasını sağlayabilirsiniz.

 

Instagram gönderisini devretmek sosyal medya açısından birçok amacınıza ulaşmanızı sağlar. İster okuyucu etkileşimi olsun, ister instagram’da takipçi arttırmak olsun, veya markanızın sesini arttırmak olsun size yardımcı olacaktır.

 

Bazı firmalar bunu her iki ya da üç ayda bir yapıyorlar ve sosyal medya etkinizi yeni bir seviyeye çıkartabiliyorlar. Gönderiyi devrederek marka tarafı da tüketicisinin bakış açısını görme imkânı bulur. Bir yandan da markanızın eğlenceli bir yanı gösterilmiş olur.

Başarılı bir instagram gönderi devri için şu tüyoları dikkate alın;

 • Daha önce ilişkisi bulunmayan bir adayın markaya daha yakın hissetmesi için fotoğraflarını beğenip yorum yapın.
 • Başka firma ürünleriyle fotoğraf çekin ve onları daha değerli ilgi kazanmak için tagleyin.
 • Yeni bağlantılar yaparken, mevcutları da büyütüp besleyin. Sadece çok takipçisi var diye insanlara yanaşmayın. İletişim içinde olduklarınıza yaklaşın.
 • Marka dilinizi ve sesinizi bireye veya ekibe göre gözden geçirin, ekibin kendi sesinin de biraz duyulmasına izin verin.
 • Adayın dahil olduğu topluluklar ve takipçilerini de inceleyin. Onların adayın arkasında gelen kültürdür. Bunlarında markanızla uyuştuğundan emin olun.
 1. İnstagram’da takipçi arttırmak için yarışma düzenleyin

Evrensel gerçektir ki herkes ücretsiz şeyleri sever.

 

Her ne kadar bedava bir şey verme fikrini sevmeseniz de yarışmanın yaratacağı fısıltıyı pazarlama ve reklam açısından düşününce vereceğiniz ödülün maliyetine değer. Bir yarışma 100 içeriğin verdiği takipçi arttırma şansını instagram’da verebilir. Bu da size zaman ve enerji kazandırır.

 

Instagramda yarışma yürütmek mevcut takipçilerinizi ödüllendirmek konusunda oldukça iyi bir yoldur. Aynı zamanda yeni takipçileri de size getirir. Özellikle bu arkadaşını etiketle fikriyle beslenirse daha çok sonuç getirir. Instagram yarışmasıyla ilgili diğer fikirler şöyle;

 • Kazanmak için beğen yarışmaları—katılımcılar fotolarınızı beğenerek katılım sağlarlar
 • Yorum yapma yarışmaları—yarışmacılar katılmak için yorum yapmalılar
 • Kendi maceranı seç yarışmaları—katılımcılar sizin veya partnerinizin foto serisini kazanan postu bulmak için takip ederler

Kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik yarışmaları da topluluğunuzla etkileşim içine girmek ve instagram’da takipçi arttırmak için süper bir yoldur. Kullanıcılara özel yarışmanızla ilgili hashtaglerle beraber ilgili bir fotoyu instagramda paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Aynı zamanda yarışmanız için oluşturulan içerikleri yeniden paylaşarak hesabınız için içerik elde etmiş olursunuz.

 

Yarışmalar instagram’da takipçi arttırmak için harika bir yoldur. Bu yüzden takipçilerinizi yarışmalar vasıtasıyla ödüllendirin.

 

 1. Marka elçisi ile çalışın

Instagram’da takipçi arttırmak için diğer süper yol da marka elçileriyle çalışmaktır. Marka elçisi ürünlerinizi tavsiye eder, kurumsal imajınızı, değerlerinizi ve sesinizi de temsil eder. Ürünleriniz hakkında en hevesli insanları bulup onlarla ilişki geliştirin.

 

İnstagram’da takipçi arttırmak ve topluluk oluşturmak için birçok sebepten marka elçisi sahibi olmak önemlidir. Mesela;

 • Markanızı insanileştirmek
 • Sosyal erişimi arttırmak
 • Online itibarınızı korumaya yardımcı olmak
 • Olumlu marka fısıltısı sağlamak
 • Sitenize olan trafiği arttırmaya yardımcı olmak
 • Markanızın olmadığı bölgelerde de bilinirliğinizi arttırmak

Marka elçileri ya takımın bir parçasıdır ya da sadece markayı seven ve destekleyen bireyler olabilir. Marka elçilerini seçerken uzun vadeli ilişki isteyebilecek, profesyonel ilişkinin dışında da markayı kullanan ve marka değerlerini iyi anlamış ve yayan bireyler olmasına dikkat etmek gerekir.

 

Bunlara dikkat ederek ve marka elçisi programınızın tüm yönlerini düşünerek instagram’da takipçi arttırabilir ve topluluğunuzu büyütebilirsiniz.

 

 1. Bir topluluk bulun

Ürününüz ne kadar niş olursa olsun hitap ettiğiniz kişileri bulmak 400 milyonu aşkın kişi arasında oldukça kolay. Alanınız ne olursa olsun mutlaka katılacağınız bir topluluk bulursunuz.

 

Kendi alanınıza uygun toplulukları belirledikten sonra şunlara dikkat edin;

 • Topluluktaki en etkili isimler
 • Toplulukta kullanılan hashtagler
 • En iyi hesapların paylaştığı fotolar ve konuların tarzı önemlidir.
 • Toplulukta kullanılan popüler etkileşim taktikleri (örneğin; takipçiler soru postlarına iyi tepki veriyorlar mı? Özel tekliflere veya yarışmalara? Nelere tepki veriyorlar takip edin)
 • Etkili isimlerin bahsettiği, etiketlediği kişiler ve oluşturdukları içerikler

Topluluğunuz markanızın başarısında temeldir. Emek verin ve dikkatlice kullanın.

 

 1. İnstagram’da takipçi arttırmak için takipçilerin sevdiği videolar paylaşın

Video 2016’da sosyal medyanın öne çıkan unsuruydu. Halen daha devam ediyor.

 

Araştırmaya göre videolar postların 10%’u iken yorumların 18%’ini alıyor. Yani halen daha videolar için fırsat var.

 

Markanıza daha fazla ilgi çekmek istiyorsanız ve daha fazla instagram takipçisi kazanmak isterseniz mutlaka video kullanın.

 

Instagramın en güzel yanı resimlerle hikâyenizi anlatmak olduğundan, video bu hikâye anlatımını daha dinamik yapıyor.

 

Instagram videoları fotoğraflara göre iki kat daha fazla etkileşim alıyor. Bu da video üretmek için oldukça güçlü bir sebep. Eğlenceli, net mesaj veren, etkileşimli videolar üretin ki insanlar arkadaşlarını etiketlesin. Sosyal video üretme tüyolarına şunları da  ekleyebiliriz:

 • Paylaşılabilir tasarlayın
 • Hikâye anlatmanın gücünü kullanın
 • Müşterinizi kahraman yapın ve onlarla etkileşime geçin
 • Takipçilerinizin duygularına hitap edin (video paylaşılsın)

Videolar yaratıcılığınızı göstermenin, takipçilerinizle etkileşim içine girmenizin ve topluluk oluşturmanın diğer yoludur. Daha fazla instagram’da takipçi arttırmanız için yardımcı olur.

 1. İnstagram’da takipçi arttırmak için stratejik zamanda post edin

Bir çok iş zamanla ilişkilidir. Instagram pazarlamanız da farklı değildir. Eğer Instagramda olmadıkları zaman en iyi postunuzu yayınlarsanız instagram’da takipçi arttırmak zor ve uğraştırıcı olabilir.

 

Öncelikle birçok pazarlamacının dikkat etmeyi unuttuğu bir konuyu düşünün; hedeflediğiniz okuyucunun zaman bölgesi.

 

Eğer İzmir’den yayın yapıyorsanız ve hedefinizde Iğdır’daki okuyucu da varsa, Iğdır’daki okuyucunun akşam yemeğine saat olarak erken oturduğunu göz önüne alıp erken yayınlamalısınız.

 

Günlük hayattaki bu fark bir kısım okuyucuyu yakalamak adına büyük bir farka sebep olabilir.

 

Instagramda doğru post zamanını bulmanın en iyi yolu postları günün çeşitli saatlerinde test etmektir. Eğer sabah çıktığınız postlar öğleden sonrakilere göre daha fazla beğeni ve paylaşım alıyorlarsa, içerik paylaşım zamanlamanızı ona göre ayarlayın.

 

Eğer Türki Cumhuriyetleri ve Almanya’daki Türkleri de hedefliyorsanız daha doğunun güne erken başladığını batının ise geç başladığını da hesaba katın.

 1. Fotoğrafları beğenip yorum yapın

Basit görünebilir fakat instagram’da takipçi arttırmak için kesin yolu diğer kullanıcıların içerikleriyle etkileşime geçmektir.

 

Diğer kullanıcıların içeriklerine yorumlar yapmak veya beğenip etkileşime girmek sizin iletişiminizi güçlendirir.

 

Bir gönderiyi beğenmek saniyenin yarısı alır. Bu yüzden etkileşimde bulunmakta cömert davranın. Bu etkileşim sizin markanızın daha çok alanda görünmesini sağlar.

 

Bir araştırmaya göre takip etmediğiniz kişilerin gönderilerini rastgele 100 tanesini beğenseniz bu size 20’ye yakın kendi gönderilerinizde beğenme ve 6-7 kişi beğenme getiriyor.

 

Bunun için resimlerini beğendiklerinizi takip etmeniz gerekmiyor. Her ne kadar instagram’da takipçi arttırmak için bu faydalı olsa da, rastgele fotoğrafları beğenmek yerine kendi sektörünüzde ve markanızla ilgili kişiler veya sayfalarla etkileşime girmek size daha kaliteli takipçi ve etkileşim getirir.

 

Explore sayfasına bakın ve sizle ve marka değerinizle eşleşen fotoğrafları beğenmek için çift tıklayın. Eğer bir iç mimar iseniz bazı ev, bahçe, mobilya gibi resimleri beğenin.

 

Markanızla ilgili topluluk içinde aktif durarak, fotoğraflarınız explore sayfasında ilgilenebilecek kişilerin önüne çıkmaya başlayacak. Explore sayfasında daha çok çıkması kendi topluluğunuzu ve üyelerinizi büyütmeye yardımcı olacaktır.

 

 1. Sorular sorun

İster bir yarışmanın parçası olsun ister bir içeriğin aktif şekilde etkileşimini sağlamaya çalışın, soru sormak daha fazla instagram’da takipçi arttırmak için harika bir yoldur.

 

Örneğin, bir perakende dükkânınız varsa, yeni ürünlerinizin fotoğraflarını yükleyebilirsiniz ve ziyaretçilere ve üyelere hangisinin daha çekici olduğunu sorabilirsiniz. Eğer bir moda markası iseniz belli bir kıyafeti nasıl giydiklerini sorabilirsiniz. Birazcık yaratıcılıkla imkânlar sınırsızdır.

 

Doğru soruları sorarak hesabınızı sektördeki sohbet için bir merkez haline getirebilirsiniz. Topluluk üyelerini büyütebilirsiniz yani instagram’da takipçi arttırmanıza yardımcı olur.

 

Eğer nasıl sorular soracağınız konusunda tıkandıysanız Quora’yı deneyin. Burada birçok soru soruluyor ve cevaplanıyor. Daha fazla ilham için Instagram takipçilerinize sorabileceğiniz sorular listesini inceleyin.

 

Doğru soruları sorarak takipçilerinizin değerli ve içgörülü cevaplar verdiğini göreceksiniz. Bu cevaplar da onları daha iyi tanımanızı sağlayacak.

10. İnstagram’da takipçi arttırmak için istikrarlı şekilde post edin

5.000 instagram sayfasında yapılan bir araştırmaya göre iyi hesaplar günde 1 tane post yayınlıyorlar. Daha fazlası da var, takipçi sayısı yüksek olan sayfalar günde 2-3 post yayınlıyorlar.

 

Bu da şu demek; daha başarılı hesaplar daha sıklıkla daha fazla post yayınlamaya eğilimliler.

 

Buradan alacağımız; Instagramda sık post girin. Düzenli post yayınlayan markalar instagram’da takipçi arttırma konusunda daha başarılı.

 

Instagram akışı facebook benzeri bir akışla çalışır. Ve istikrarlılık postlarınızın görünmesi için ana özelliklerden biridir. Eğer postlarınız düzenli şekilde paylaşılmışsa ve iyi etkileşim almışsa Instagram algoritması postunuzu takipçilerinizin akışının üstlerinde göstermeye eğilimlidir.

11. Kullanıcının ürettiği içerikleri paylaşın

Kullanıcıların ürettiği içerikleri paylaşarak takipçi sayınızı 3 ayda 50% den fazla arttırabilirsiniz. Marka tarafı olarak seçtiğiniz en iyi içeriği, üreticisinin ismini belirterek kendi sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

#Kullanıcıhikayeleri gibi bir hashtag oluşturup tüm paylaşımlarınızı bu hashtag ile yapabilirsiniz.

Siz de kendi hikayenizi #kullanıcıhikayeleri hashtagiyle paylaşın diye arada post atabilirsiniz. Bu kampanyanızın canlı durmasını sağlar ve instagram’da takipçi arttırma konusunda yardımcıdır.

12. Kullanıcılardan bir arkadaşı etiketlemesini isteyin

Kampanyalarınızda kullanıcılardan da destek alabilirsiniz. Markanızı seven birçok insan sizin kampanyanızı yaymaya heveslidir. Birçoğu bunu karşılıksız yapar.

 

İsterseniz küçük bir hediye de verebilirsiniz. Kampanyanızı yayarken takipçilerden bir arkadaşını etiketlemesini isteyin. Oldukça olumlu sonuçlar alacaksınız.

13. Doğru filtreleri kullanın

Instagramın size verdiği filtreler sadece eğlence amaçlı değildir. Doğru filtreleri seçtiğinizde daha fazla görüntülenme ve etkileşim alırsınız.

 

Yapılan bir araştırmaya göre insanların ne sıklıkta fotoğrafları görüntülediği ve yorum yaptığı gözlemlenmiş. Filtrelenmiş fotoğraflar filtrelenmeyenlere göre 21% daha fazla görüntülenmiş ve 45% daha fazla yorum almış.

 

Peki, hangi çeşit filtreler en çok işe yarar? Uzmanlar 5 çeşit filtreyi inceleyip en çok görüntülenmeyi arttıran ve yorum yaptıran 3 filtreyi belirlemişler;

 

 • Yüksek görünüm
 • Ilık sıcaklık
 • Yüksek kontrastlar

Yüksek görünüm daha fazla görüntülenmeyle en çok ilintili olandır. Sıcaklık ise en çok yorumlarla ilgilidir.

14. Emoji kullanın

Emojiler evrensel bir metod olmaya başladı. Instagramda tüm yorumların 50%’si bir ya da 2 emoji içeriyor. Emojiler etkileşimi ve instagram’da takipçi arttırmak için faydalılar.

15. Çapraz tanıtım yapın

Takipçilerinizin çapraz promosyon ile instagramda olduğunuzdan emin olun. Instagram fotoğraflarınızı

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • Lİnkedin
 • Tumblr
 • Flickr
 • Foursquare

üzerinden paylaşmayı kolaylaştırıyor. Bu da daha fazla görünürlük getirir.

 

Ayrıca instagram fotograflarınızı blog postlarınıza da gömebilirsiniz. Aynı zamanda daha fazla keşfedilmek için facebook sayfanıza instagram akışı da ekleyebilirsiniz.

Buzzsumo 1 milyar Facebook postu ve 3 milyon marka sayfası üzerinde yaptığı araştırmada bulduğu şey; instagram üzerinden facebookta paylaşılan resimler doğrudan facebookta paylaşılanlara göre daha fazla etkileşim alıyorlar.

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

 

Sonuç olarak;

 

Instagram’da takipçi arttırmak reklam erişiminizi arttıracak ve topluluk kurmanıza yardımcı olacaktır.

O yüzden instagram’da takipçi arttırmak online pazarlamacıların en önemli planları arasında. Bu yazıda da Instagram’da takipçi arttırmak için birçok taktiği öğrendiniz.

 

Bunların hepsini aynı anda uygulamak karmaşık geliyorsa sırayla sonuçlarını göre göre hayatınıza katın.

Bunların dışında sizin de bildiğiniz, denediğiniz, başarıya ulaşmış taktikler varsa lütfen yorumlar bölümünden bizle paylaşın.

 

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir