İnsanların Sizi Sosyal Medyada Takipten Çıkma Sebeplerinin 10’u3 min read

Bu makalede insanların sizi sosyal medyada muhtemel takipten çıkma sebeplerini okuyacaksınız.sosyal medyada takipten çıkma sebepleri

Birçok zaman harcayıp değer üreten içerikler paylaştınız. Fakat insanların sizi sosyal medyada takip etmeyi bıraktığını görmeye başladınız.

İnsanların sosyal medyada takibi bırakması birden oluyorsa teknik bir sorun olabilir, fakat yavaş yavaş azalıyorsa sebebini bulmalısınız. Çünkü bu momentum etkisi yaratabilir. Tedbir almak önemlidir. Tabi önce sebebini anlamak gerek.

Takipçilerinizde azalma oluyorsa bunun birden çok sebebi olabilir.

Bu makalede sosyal medyada takipçilerinizin azalmasının sebeplerini ve alabileceğiniz tedbirleri okuyacaksınız.

Sosyal medyada takipten çıkma sebepleri

#1 Etkileşimi azaltmayın

Etkileşimi azaltmak insanların sayfanızı terk etmesine sebep olabilir. Instagram sosyal bir kanal, insanlar bir içerik paylaşımının bir parçası oluyorlar, bir online bilgi ve deneyim değişiminin ve bir topluluk parçası olmak istiyorlar. Sizin hesabınızı ilgi çekici bulan insanlara değer üretmenin yollarını üretin.

Instagram hesabınızda etkileşimi arttırmanın birçok yolu var, mesela takipçilerin yorumlarına karşılık verin. Hatta bazen ufacık bir kompliman çok işe yarar. Kullanıcıların içeriklerini beğenin ve yorum yapın, onlarla tatlı bir yoldan iletişime geçmiş olursunuz.

#2 Fazla duygusal postlar yayınlamayın

Fazla duygusal postlarınız da sizin takipçilerinizin instagram hesabınızı terk etmelerinin bir sebebi olabilir. Her gün çok eğlenceli ve canlı geçmiyor olabilir. Kişisel havanızı veya ruh halinizi instagram hesabınıza çok fazla yansıtmamanız daha olumlu sonuç verir. İnsanlar sürekli sizin ne yaptığınızı görmekten sıkılabilir.

Takipçilerinizin hesabınızı takibi bırakması üzerine çalışabileceğiniz bir konu. Hesabınızı bir günlük hesap gibi kullanmaktan vazgeçebilir ve kullanıcıların ilgilenebileceği içerikleri koymalısınız.

#3 Sürekli övgü beklemeyin

İnsanların sayfanızı terk etmesinin sebeplerinden bir tanesi de her attığınız postta övgü beklemek olabilir. Sürekli postlarınıza yorum ve beğeni beklemeniz de hoş karşılanmayabilir. Kullanıcılar da sürekli size övgü vermekten hoşlanmayacaklardır.

#4 Aynı anda birden çok post yayınlamayın

Aynı anda birden çok post yayınladığınızda insanlar hesabınızı terkedebilir. Instagram hesabınızı belli bir ilgi alanına odaklamışsınızdır. İnsanların beklentisi bu yöndedir. İnsanlar postların aşırı sayıda olmasından bıkmış olabilirler.

Bu durumda postlarınızı belli saatlerde otomatik yükleyen JARVEE gibi yazılımlar kullanabilirsiniz. Postların arasında süre olması takipçilerinizin de sıkılmasını engeller.

#5 Tutarsız zamanlarda post yüklemeyin

Çok fazla post yüklemenin instagram hesabınızı insanların terk etmelerine sebep olacağı gibi tutarsız zamanlarda post yüklemek de takipçi sayınızı olumsuz etkileyebilir. Bazen günlük post yüklüyor olabilirsiniz fakat takipçileriniz buna alışmıştır ve bazen bu süreleri değiştirirseniz takipçileriniz beklenti içinde kalırlar. Aynı zamanda çok seyrek postları yüklerseniz instagram hesabınızın pasif bir hesap olduğunu düşünürler ve takibi bırakırlar.

#6 Yarışma #regramı az kullanın

Bir konuya instagram hesabınızda eğilmiş olabilirsiniz, fakat farklı bir alanda bir yarışmaya katıldığınızda ve postu kendi hesabınızda paylaştığınızda sizin ilgi alanınız dışında post görenler de Instagram hesabınızın takibini bırakabilirler. Yarışmalarda postlarını paylaşma şartı koyuyorlarsa ve siz de ilgisiz bir alandaki postu kendi hesabınızda paylaşırsanız sizin takipçileriniz bunu sevmeyecektir. Hatta takipçilerinizden birini de etiketlerseniz sizin kişisel kazanımınız için onu kullandığını da düşünebilir.

#7 Kötü video ve fotoğraf kalitesi kullanmayın

İnsanlar düşük kalite görsel sevmezler. Instagram zaten görsel paylaşım platformu olduğundan kötü kalite görsel Instagram hesabınızda tutmayın. İnsanlar çözünürlüğe önem verir. Görselleri üretirken iyi kalite kamera kullanmaya özen gösterin.

Fotoğrafları çözünürlüğü yüksek bir kamerayla çekilmiş olsa da düşük ışıkta veya karanlık çekilmiş veya çok patlamış fotoğraflar da kalitesiz gözükür. Detayların dengeli ışıkla iyi gözüktüğü kareleri Instagram hesabınıza yükleyin.

#8 İğrendirici fotoğraf veya videolar

İğrenç ve mide bulandırıcı içerikli fotoğrafları ve videolar insanların Instagram hesabınızın takibini bırakmasına sebep olur. İğrendirici içerikler insanların kesinlikle takibi bırakmasına sebep olur. Yayınlamayın.

#9 Takipçi sayısını sürekli takip etmeyin

Bazen bazı insanlar takip ettikleri sayfaları boş zamanlarında gözden geçirirler ve bazı sayfaları takip etmeyi bırakırlar. Bunun sebebi sizin postlarınız veya sizin markanız olmayabilir. Sadece takip listelerini sadeleştirmek isterler. Takip bırakmaları çok olmadığı sürece normal karşılayın.

#10 Sahte ve spam hesaplar arada temizleniyor

Sosyal kanallar sahte hesapları tespit edip onları temizleme becerisi var. Bu da sizin takipçilerinizin ara ara azalmasına sebep olabilir. Çünkü bu temizlik arada yapılıyor. Takipçilerinizin daha homojen ve niş olmasını sağlar. Takipçilerin azalmasının bir sebebi de bu temizliğin program tarafından yapılmasından kaynaklanır.

Sonuç olarak;

Sizi sosyal medyada takip etmeyi bırakanların birden çok sebebi olabilir. Fakat bunların birçoğu sizin kontrolünüz altındadır. Eğer tedbir alırsanız takipçi kaybını durdurabilirsiniz. Tabi önce sebebini anlamalısınız. Birden çok sebebi olabilir. Yukarıda okuduğunuz sebepleri sizin hesabınızda görüyor musunuz? İnceleme yapın. Eğer görüyorsanız tedbir alın.

Sizin yakaladığınız sizi sosyal medyada takip etmeyi bırakanların farklı sebepleri var mı?

 

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir