Facebook grup büyütmenin 16 yöntemi6 min read

Bu makalede facebook grup büyütme yöntemlerini okuyacaksınız.

Facebookta günde 2 milyar arama yapıldığını biliyor muydunuz?

Peki 1 milyarın üzerinde Facebook grup olduğunu biliyor muydunuz?

İnsanlar bilgiyi aramak ve sürekli güncellemek için facebook grupları çok kullanıyor.

Bir araştırmaya göre facebookta grup açan firmaların sadece 8%’i sayfasında aktif reklam kullanıyor.

Fakat sosyal medya devi ilgisini facebook gruplara yöneltti ve grup kullanımı gelişiyor, yeni özellikler ekleniyor.

İşletme sayfasının dışında, facebook grupları müşterilerle birebir etkileşim içine girmeye, üyeler arasında tartışma açmaya müsaade ediyor. Bu da sizin çok değerli geri bildirimler almanızı sağlar. Ayrıca üyelerin ilgilendikleri şeyleri de konuşmalarına olanak sağlıyor ki bu da size üyeleri dinlemenizi sağlıyor.

1 milyardan fazla kişi facebook gruplarında etkileşimde bulunuyor. Bu yüzden bir facebook grup oluşturmak marka için oldukça değer katabilecek bir adım olur. Eğer nasıl başlayacağınız bilmiyorsanız bu makalede okuduklarınız size yardımcı olacak.

Bu makalede işletmeniz veya markanız için facebook grup kurmanın adımlarını okuyacaksınız.

Facebook grup büyütme yöntemleri

 1. Amacını iyice oturtun

Facebook grup kurmanın ilk aşaması doğru bir amaç oturtmaktır. Amacı olmayan bir Facebook grup etkili bir sonuç alması çok zordur. Facebook grup kurarken ana amacınız tüketicilerle etkileşim kurmaktır.

Kuracağınız Facebook grubun

 • Sizin niş alanınızda aynı kafadan insanların bir araya geldiği bir topluluk oluşmasını mı istiyorsunuz?
 • İnsanların soru sorabileceği bir platform mu olmasını istiyorsunuz?
 • Ürünleriniz hakkında müşterilerinizin geri bildirim bırakacağı bir yer olmasını mı istiyorsunuz?

Facebook grubunuzun amacını belirlerseniz istediğiniz topluluğu oluşturmak daha kolay olur.

İnsanlara sizin markanıza özgü bir şey sunun, bu insanların daha sıkı ve amaca bağlı bir grup olmasını sağlar.

 1. Doğru bir topluluk toplayın

Facebook grubunuzu halka açık, kapalı veya gizli yaparak tam istediğiniz ses tonunu bulun.

Bu sizin doğru bir topluluk toplamanıza yardımcı olacaktır.

 • Facebook grup görünürlüğünü “public” yapmak herkesin daha kolay sizin grubunuzu bulmasını sağlayacaktır. Olabildiğince çok katılım istediğiniz zamanlarda Facebook grup görünürlüğünü public yapmak daha fazla katılım sağlar.
 • Kapalı bir facebook grup demek gruba katılmak isteyen herkesi onaylamanız demektir. Böylece üyelere filtreden geçirebilir ve istediğiniz bir topluluk toplayabilirsiniz.
 • Facebook grup özelliğini “gizli” yaparsanız üyeler sadece davetiye ile gelirler. Bu ada özel bir grup havası verir. Gizli bir Facebook grubu arama sonuçlarında gözükmez.

Not: Facebook grup ayarlarını privacysettings’ ten değiştirebilirsiniz.

 1. Facebook grubunuza katılmaları için insanları davet edin.

Facebook grupta aynı kafadan insanların belli sayıda olması yeterince aktif ve etkileşimi yüksek bir Facebook grup oluşması için gerekIidir.

Bunu yapmanın bir yolu facebook sayfanızda grubunuzun reklamını yapın. Sizin sektördeki insanların katılmasını sağlayabilirsiniz.

Veya eposta listesindeki kişilere veya arkadaş listenizdekilere davet yollayabilirsiniz. Başka bir yolu da gruptaki kişilerin arkadaşlarını davet etmelerini istemektir.

Katılmak isteyenlere Facebook grubunuzun amacının net olduğuna dikkat edin. Bu sizin hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar.

Facebook grubunuzu düzenli olarak tanıtın. Fakat çok fazla tanıtım yapmayın. Fazla tanıtım yapmak facebook gruptaki ilgili kişilerin takibi bırakmasına sebep olabilir.

 1. Açık ve net kurallarınız olsun

Facebook grubunun arasındaki sohbet ve etkileşimi yönlendirecek belli kurallar olması Facebook gruba değer de getirir.

Bazı gruplar kendi markalarını tanıtmalarına izin vermiyorlar. Bazıları ise sadece belli günlerde izin veriyor. Bazı facebook gruplar bir üyenin özgürce post etmesine izin verirken bazıları gruptaki diğer kişilere göstermeden önce postu inceliyorlar.

Eğer spamsız, konuyla ilgili, güncel, faydalı içerikler üreten bir grup istiyorsanız, sabit ve hep uyguladığınız kurallar oluşturursanız bunu başarabilirsiniz. Eğer nasıl kurallar kullanmak gerekir bilmiyorsanız üye olduğunuz grupların kurallarını gözlemleyin.

 1. Kuralları harfiyen uygulayın

Birkez kuralları belirlediyseniz, tüm üyelere de haksızlık olmaması adına sürekli kuralları uygulayın. Facebook grup kurallarınızı esnetmeyin.

Grubunuza yakışmayan veya sevilmeyen kişileri yasaklamaktan çekinmeyin. Birkaç kişi kaybetseniz de daha güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz. Bunu da diğer üyeler sevecektir.

Kuralları uygularken de herkese adil olun. Adaletsiz olursanız toplulukta olumsuz tepkiye yol açabilir.

 1. Orijinal içerik oluşturun

Eğer doğru topluluğu oluşturacaksanız Facebook grupta sağlıklı miktarda etkileşim olmalı. Bunun yanında siz de etkileşimi ve soheti başlatmak için kendiniz post üretip paylaşın. Ürettiğiniz postlar güncel, ilgili ve orijinal olmalı. Ve tabii ki çalınmamış ve özgün olmalı.

Bunu başka yerde bulunmayan bir blog post paylaşmak veya video üretmekle de yapabilirsiniz. Yani gruba özel de üretebilirsiniz. Aynı şekilde sorular sorabilirsiniz, ilginç bir görsel paylaşabilir veya bir tartışmayı başlatabilirsiniz.

Postlarınızın organize olmasını ve zaman kazanmayı sağlamak için postlarınızı facebook ile zamanlayabilirsiniz.

 1. İlgi çekici içerik paylaşın

Orijinal içerik hazırlayıp paylaşmak çok çaba ve zaman gerektirebilir. Bunun iyi bir alternatifi, izin alarak, başka kaynaklardan içerik paylaşmaktır.

Topluluğunuz büyüdükçe ilgi ve beğenileri hakkında daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Bu bilgiyi daha etkileyici blog postları, videolar ve infografikler bulup paylaşmak için kullanın. Bulduklarınızı tabii ki Facebook grupta paylaşın. İlginç içerikler sadece üyeler arasında sohbet başlatmakla kalmaz, üyelerin de benzer içerikler bulup paylaşmalarını ve etkileşimin devam etmesini sağlar.

 1. Facebook grubunuzla günlük etkileşime geçin

Etkili bir facebook grubu düzenli etkileşim ve olumlu sohbetler gerektirir.

Üyelerin postlarını beğenip ve yorum yaparak başlayın. Ve düzenli olarak sektör ve ürünlerle ilgili soruları cevaplayın. İnsanlar sizin postlarınıza yorum yaptıklarında kişisel bir cevap vermek için biraz düşünün ve güzel ve olumlu bir cevap verin. Sizin de topluluğun bir parçası olarak görmelerini sağlayın. Aynı zamanda tartışmalara faydalı bilgiler ile katkılar yapın.

 1. İç görüleri aktif şekilde izleyin

Facebook grubunuzun istatistiklerini sürekli kontrol edin. Bu istatistikleri Social Report gibi bir araçla da kontrol edebilirsiniz.

 • Hangi postun daha fazla etkileşim aldığını istatistiklerden gözlemleyin ve bu bilgiyi gelecekte benzer içerikler üretmek ve paylaşmak için kullanın.
 • İstatistiklere bakarak takipçilerin demografisini inceleyin ve onlara nasıl post üretebileceğinizi anlamaya çalışın.
 • İstatistikleri kullanarak en çok paylaşım yapıp gruba değer katan kişileri tespit edin. O kişilere teşekkür edin ve daha sıkı takip edin.

İstatistikleri kontrol ederek paylaştığınız içeriklerin gruptaki kişilere uygun, ilgili ve güncel olmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Influencerları grubunuza davet edin

Facebook grupunuza bir influencer dahil edebilirseniz sosyal kanıt olarak kullanarak daha fazla kişinin dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Grup ismini SEO uyumlu belirleyin

Facebookta günlük 2 milyar araştırma oluyor. Aranan kelimeleri tespit edip facebook grup isminizi belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerine kurarsanız arama sonuçlarında daha üst sıralarda gözükürsünüz.

Daha fazla aboneniz olduka daha yukarılarda gözkürsünüz.

 

12. Kendi facebook grubunuzu diğer gruplarda tanıtın.

 

Facebook üzerinde 1 milyarın üzerinde grup bulunuyor. Kendi grubunuzu tanıtmanız için diğer abone olduğunuz gruplar büyük bir maden olabilir. Diğer gruplara üye olup sadece kendi facebook grubunuzu tanıtıp çımamalısınız. Grupta dönen sohbete ortak olup siz de katkıda bulunmalısınız.

Facebook grup arattırırken en az 50 kişilik gruplar bulun.

 1. Blog menünüze bir link ekleyin.

Blog menünüze veya hatta banner bölümünüze facebook grup linki bırakarak insanları yönlendirebilirsiniz.

14. Facebook grup linkini email imzanıza koyun

Bu da zekice bir taktiktir. Her yolladığınız email sizin bir üye kazanmanız için fırsattır.

 1. Facebook grup linkinizi yanbara koyun

Websiteniz kendi facebook grubunuzu tanıtmak için çok önemli bir yerdir. Facebook grup butonunuzu yanbara ekleyin, abone formunun altına bile koyabilirsiniz. Grubu yeni açtığınızda hellobardan da duyurabilirsiniz.

 1. Facebook grup linkinizi sitenizin her yerine dağıtın

Facebook grup linkinizi sitenizin çeşitli sabit sayfalarına koyabilirsiniz.

Sitenizi gezinenlerden facebook grup üyesi kazanma şansınızı arttırırsınız.

Facebook grup linkinizi koyabileceğiniz yerler:

 • Anasayfanız
 • Footer menü
 • Hakkımda sayfası
 • İletişim sayfası
 • Her blog postunun sonu

Tavsiye yazı: Sosyal medya makaleleri

Sonuç olarak

Etkili bir facebook grubu markanıza olumlu yaklaşan bir topluluk oluşturmanızı sağlar. Takipçilerden geri bildirim almanızı sağlar. Bir milyar aktif kullanıcının etkileşim halinde olduğu facebook gruplar işletmenize ve markanıza geri bildirim ve etkileşim için olumlu katkı sağlar. Sosyal medya stratejinizde facebook gruplarını siz de ekleyin.

 

Kaynak

 

Bu yazıyı çevrenle paylaş;
0Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir